петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанис Музалас: Од Грчке су неке чланице ЕУ тражиле да учине све да зауставе навалу избеглица, укључујући да их гурну назад у море
Хроника

Јанис Музалас: Од Грчке су неке чланице ЕУ тражиле да учине све да зауставе навалу избеглица, укључујући да их гурну назад у море

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јануар 2016.

 Брисел -- Од Грчке су неке чланице ЕУ тражиле да учине све да зауставе навалу избеглица укључујући да их гурну назад у море, каже министар за миграције Јанис Музалас.

Европска комисија (ЕК) је, међутим, објавила интерни извештај својих стручњака који су утврдили да "Грчка тешко запоставља своје обавезе и да постоје огромне мањкавости у надзору спољних граница ЕУ" преко којих без узимања отисака прстију и провере пасоша пролазе стотине хиљада имиграната.

Отуд је Комисија у Бриселу властима у Атини дала рок од три месеца да то темељито исправе, иначе Грчкој прети да буде изопштена из ЕУ шенгенског простора без граница.

Тако је упозорио потпредседник ЕК Валдис Домбровкис, а грчки министар Музалас је рекао да то сад постаје озбиљна претња, мада замера осталим партнерима и институцијама ЕУ да Атини нису довољно помогли да се избори с навалом имиграната пре свега преко морске границе с Турском.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је учинила битан корак ка, ако не баш усаглашавању, а оно ублажавању раздора унутар своје земље и међу чланицама ЕУ око досад веома лоше политике ЕУ према имигрантској кризи.

Ангела Меркел је нагласила да велика већина избеглица из Сирије мора да се у неком догледном року врати у своју земљу кад тамо престане рат… баш као и избеглице из рата у бившој Југославији којих се 70 одсто, како је подвукла, вратило у своје земље кад су тамо престали сукоби.

Грчки министар Музалас је упозорио да су се ставови унутар ЕУ јако заоштрили и "политизовали", а навео је да му је белгијски министар правосуђа Тео Франкен на министарском заседању пре пар дана рекао: "Идите и против закона, ми смо престрашени, није важно и да имигранти оду у море”.

Франкен је то у изјави белгијској телевизији најодлучније оповргао и нагласио да то "никад није рекао".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер