петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанез Копач: Раздвајање делатности у оквиру „Србијагаса“ је званични услов ЕК за даље разговоре о придруживању Србије ЕУ
Хроника

Јанез Копач: Раздвајање делатности у оквиру „Србијагаса“ је званични услов ЕК за даље разговоре о придруживању Србије ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. септембар 2014.

Раздвајање делатности у оквиру Србијагаса је званични услов Европске комисије за даље разговоре о придруживању Србије ЕУ, каже Јанез Копач.

Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач додаје да је и да је то услов да Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) пласира било каква средства у српску енергетику.

Копач је рекао да је највећи проблем тај што би Србијагас требало да се раздвоји на оператера преносног система и на снадбевача гаса.

Представљајући Извештај о напредовању Србије у области енергетике, Копач је изјавио да Србија једино није остварила напредак по питању раздвајања делатности Србијагаса због чега постоји опасност да се уведу санкције за наредних годину дана.

"Теоретски, Србији следе санкције, а то питање ће бити на дневном реду тек следећег министарског састанка, значи за годину дана. Сигуран сам да ће Србија тај проблем решити, тако да не видим никаквог страха за увођење санкција", изјавио је он новинарима у Скупштини Србије.

Говорећи о моделу раздвајања у Србијагасу, он је рекао да Србија мора са 1. јануаром 2015.године, преузети Трећи енергетски пакет који познаје само функционално раздвајање делатности.

Он је рекао да то још увек могу бити мајка и ћерка фирма, али да између њих две не сме бити могућности уплитања у посао.

"То предузеће нема воље да се тако нешто направи, али је зато Енергетска заједница покренула прекршајни поступак против Србије који је био разматран на Министарском савету просле седмице у Кијеву где је Србија била осуђена због кршења уговора у оснивању Енергетске заједнице баш због тог случаја", навео је он.

Пошто је тај случај, како је додао, постао и услов за даље преговоре о придуживању ЕУ, "сада цела Србија постаје таоц бас тог процеса који се никако не догађа.

Копач је навео да је Србија међу осталим чланицама Енергетске заједнице "најнапреднија на скоро свим осталим подручјима и посебно истакао област трговања електричном енергијом где је Србија на добром путу да до 1. јануара 2015. отвори своје тржиште у поптуности.

"Једини битнији недостатак је то да Србија није укључена ни у једну регионалну иницијативу за трговање прекограничним капацитетима. По директиви мора да буде чланица барем једне регионалне асоцијације. То је штета јер би Србија могла биит регионални лидер на том подручју", рекао је он.

Он је подсетио и да на свим осталим подручјима Србија далеко води у региону на својим реформама, а то су подручје оснивања нафтних резерви, обновљивих извора, енергетске ефикасности, заштите животне средине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер