Početna strana > Hronika > Jakub Selimovski: Vehabije postali agresivniji u Makedoniji i na Balkanu
Hronika

Jakub Selimovski: Vehabije postali agresivniji u Makedoniji i na Balkanu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. septembar 2010.

Da li Makedonija postaje novi centar uspona radikalnog islama na Balkanu?

Radikalizacija dela makedonskih muslimana, pod uticajem vehabija, izaziva sve veću zabrinutost vlasti u Skoplju.

Poslednjih godina, primetan je uticaj na Balkanu - u Bosni i Hercegovini, Albaniji i na jugu Srbije.

U Bugarskoj, gde živi oko milion muslimana, od sredine devedesetih godina izgradjeno je više od 150 džamija i islamskih centara.

Neke od tih centara vlasti u Sofiji zatvorile su zbog sumnje da su povezane sa, kako je rečeno, "radikalnim organizacijama" poput Muslimanskog bratstva u Egiptu.

Incidenti u Makedoniji

Dva slučaja skrenula su pažnju na uticaj vehabija u Makedoniji.

Prvi je video, koji je na jutjubu postavljen još prošle godine, ali su ga makedonski mediji uočili tek ovog leta. Radi se o pesmi na albanskom jeziku u slavu Osame bin Ladena, uz pretnje uništenjem američke armije.

Drugi slučaj je odluka Islamske zajednice da suspenduje Ramadana Ramadanija, imama jedne džamije u Skoplju, za koga se sumnja da je lider makedonskih vehabija i da pokušava da preuzme kontrolu nad muslimanima u toj zemlji. Ramadani demantuje optužbe da je ekstremista i da je u svojoj džamiji putao pomenuti video.

Ipak, u retkoj takvoj izjavi za medije, čovek koji je zadužen za versko obrazovanje u Islamskoj zajednici Jakub Selimovski priznao je da su "vehabije postali agresivniji u Makedoniji, na Balkanu i u Evropi u poslednjih desetak godina".

"Pojavila se jedna destruktivna, radikalna i esktremistička struja koja želi da preuzme vođstvo nad islamskom zajednicom", dodao je Selimovski.

Pritisak i bolji život

Novinar Jasmina Mironski, koja je istraživala uticaj vehabija u Makedoniji, kaže da se u poslednje vreme u Skoplju sve više viđaju potpuno pokrivene žene.

"To je karakteristično za vehabije, ali to naravno ne znači da su te žene i deo nekog radikalnog pokreta. Ipak, po oceni najviših makedonskih zvaničnika, u poslednje vreme raste broj vehabija u odnosu na muslimane koji svoju veru upražnjavaju na tradicionalan način. Sami muslimani kažu da su pod pritiskom da promene način na koji se mole i da se priklone vehabijskim ritualima. Taj pritisak se ogleda u nuđenju novca i boljih uslova školovanja i života uopšte".

Jasmina Mironski dodaje da u Makedoniji raste zabrinutost zbog porasta uticaja vehabija, a zvaničnici posebno ukazuju na uticaj centra u Austriji, iz koga se upravlja svim aktivnostima vehabija u Evropi.

(BBC)