Хроника

Јакуб Селимовски: Вехабије постали агресивнији у Македонији и на Балкану

Штампа
уторак, 21. септембар 2010.

Да ли Македонија постаје нови центар успона радикалног ислама на Балкану?

Радикализација дела македонских муслимана, под утицајем вехабија, изазива све већу забринутост власти у Скопљу.

Последњих година, приметан је утицај на Балкану - у Босни и Херцеговини, Албанији и на југу Србије.

У Бугарској, где живи око милион муслимана, од средине деведесетих година изградјено је више од 150 џамија и исламских центара.

Неке од тих центара власти у Софији затвориле су због сумње да су повезане са, како је речено, "радикалним организацијама" попут Муслиманског братства у Египту.

Инциденти у Македонији

Два случаја скренула су пажњу на утицај вехабија у Македонији.

Први је видео, који је на јутјубу постављен још прошле године, али су га македонски медији уочили тек овог лета. Ради се о песми на албанском језику у славу Осаме бин Ладена, уз претње уништењем америчке армије.

Други случај је одлука Исламске заједнице да суспендује Рамадана Рамаданија, имама једне џамије у Скопљу, за кога се сумња да је лидер македонских вехабија и да покушава да преузме контролу над муслиманима у тој земљи. Рамадани демантује оптужбе да је екстремиста и да је у својој џамији путао поменути видео.

Ипак, у реткој таквој изјави за медије, човек који је задужен за верско образовање у Исламској заједници Јакуб Селимовски признао је да су "вехабије постали агресивнији у Македонији, на Балкану и у Европи у последњих десетак година".

"Појавила се једна деструктивна, радикална и есктремистичка струја која жели да преузме вођство над исламском заједницом", додао је Селимовски.

Притисак и бољи живот

Новинар Јасмина Миронски, која је истраживала утицај вехабија у Македонији, каже да се у последње време у Скопљу све више виђају потпуно покривене жене.

"То је карактеристично за вехабије, али то наравно не значи да су те жене и део неког радикалног покрета. Ипак, по оцени највиших македонских званичника, у последње време расте број вехабија у односу на муслимане који своју веру упражњавају на традиционалан начин. Сами муслимани кажу да су под притиском да промене начин на који се моле и да се приклоне вехабијским ритуалима. Тај притисак се огледа у нуђењу новца и бољих услова школовања и живота уопште".

Јасмина Миронски додаје да у Македонији расте забринутост због пораста утицаја вехабија, а званичници посебно указују на утицај центра у Аустрији, из кога се управља свим активностима вехабија у Европи.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]