петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Јоксимовић: Реакција ЕУ на инцидент на утакмици Србија-Албанија требало да буде снажнија
Хроника

Јадранка Јоксимовић: Реакција ЕУ на инцидент на утакмици Србија-Албанија требало да буде снажнија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. октобар 2014.

БЕОГРАД – Европски пут Србије је недвосмислен и јасан, изјавила је министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изразивши забринутост због недавног инцидента са заставом „велике Албаније” на утакмици Србија-Албанија због чега је, како каже, реакција ЕУ требало да буде снажнија.

„То је озбиљна порука подривања регионалне стабилности. Сматрам да је реакција ЕУ требало снажније да иде у том правцу”, рекла је Јоксимовићева у интервјуу за Недељник.

На констатацију да су последња дешавања у Србији - долазак Владимира Путина или инцидент на фудбалској утакмици с Албанијом - као и реакције појединих европских званичника, отворили расправу о томе да ли смо у сукобу с ЕУ, Јоксимовићева каже:

„Наш европски пут је недвосмислен и јасан. Међународне околности нису датост, оне се мењају, и некада су за нас као малу земљу кандидата за ЕУ повољне, некада нису. Радимо колико можемо, реализујемо оно што смо обећали, али немамо право да игноришемо потребе грађана, пре свега економске”.

Она је истакла да је Србији доста конфликата и наша политика је усмерена на просперитет наше државе и грађана.

Најбоља политика је, према њеним речима, поштење и држање речи, и ми се тако и понашамо. Извесно је, каже, да то препознају и партнери из ЕУ.

Упитана како тумачи то што је премијер Александар Вучић саопштио да је упозоравао представнике ЕУ у Београду да се припремају провокације албанске стране, али да нико није одреаговао, Јоксимовићева каже да је њу забринула једна друга димензија целог догађаја.

„Знате, на застави 'велике Албаније' укључени су делови територије неколико држава у региону - Србије, Македоније, Црне Горе и Грчке. Дакле, и једне чланице ЕУ. То је озбиљна порука подривања регионалне стабилности. Сматрам да је реакција ЕУ требало снажније да иде у том правцу”, рекла је.

Говорећи о недавној посети Владимира Путина Београду, министарка каже да није сигурна да би иједна држава ЕУ баш олако ускратила могућност доласка председника Руске Федерације.

„Србија је на јасном и недвосмисленом европском путу, што је потврдио и премијер током сусрета са председником Руске Федерације. Врло добро знамо шта су наше обавезе на путу европских интеграција и постепено ћемо их испуњавати да бисмо потпуно спремни ушли у ЕУ. Истовремено, знамо и шта су обавезе које смо дали грађанима, да ћемо на најбољи начин промовисати наше интересе и реформисати друштво”, рекла је Јоксимовићева.

Она је додала да Србија жели промоцију дијалога, а не конфронтације, те да се у блиској прошлости показало да бескомпромисни ставови и сукоби не дају сјајне резултате.

Упитана да ли јој је неко током недавне посете Берлину приговорио због Путинове посете, Јоксимовићева каже:

„Разговори у Берлину били су и изнад мојих очекивања. Оно што је за нас најважније, изнета је одлучност Немачке да настави са својом подршком и интересом за Западни Балкан и посебно за Србију. Немачка подржава кључне реформе у нашем друштву које би требало да помогну, пре свега, нашим грађанима да живе боље..“

Упитана да коментарише учестале позиве америчког потпредседника Џозефа Бајдена српском премијеру, Јоксимовићева каже да су ставови и политика САД често и снажно рефлектују и на међународне односе, те да то увек треба имати на уму.

„Директни контакти су незаменљиви и видим јасан симболички значај ове комуникације Вучића и Бајдена. То за нас не може да буде лоше, напротив. За Србију је важно да спољнополитичка активност буде интензивна и да Србија гради своје позиције у Европи и свету. Поготово што сада коначно постајемо активни у промоцији наших интереса, а не, као што је дуго била пракса, да сачекамо да нас околности прегазе, а ми само да одреагујемо”, рекла је Јоксимовићева.

Министарка каже да Србија жели да почне преговоре о поглављима која су значајна за реформе које се у земљи спроводе.

„Лобирамо да Србија до краја године отвори поглавље 32, које се односи на финансијску контролу буџетских средстава. За нас је ово поглавље веома важно, јер желимо контролу у трошењу средстава како грађана Србије, тако и средстава која добијамо од ЕУ”, казала је Јоксимовићева.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер