уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извршна власт осуђује одбацивање оптужнице због претњи новинарки Бранкици Станковић
Хроника

Извршна власт осуђује одбацивање оптужнице због претњи новинарки Бранкици Станковић

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. април 2010.

Врховни касациони суд, као највиши суд чија председница је Ната Месаровић, саопштио је да је „недозвољена свака јавна, унапред изречена оцена неправноснажне судске одлуке, као и захтев за преиспитивање рада судије због израженог мишљења приликом доношења те одлуке. Посебно забрињава што то чине представници извршне власти”.

Председница Апелационог суда у Београду Радмила Драгичевић Дичић изјавила је јуче да је недопустиво да се „одбацивање оптужнице за претње новинарки коментарише на начин којим се угрожава независност и непристрасност суда.”

– Овој земљи нису потребне судије које ће судити у страху од органа ван судске власти. Такве судије су већа штета за сваку државу од било ког нестручног судије. Нестручност, ако постоји, исправља се лако, али страх траје дуго, шири се и угрожава правну сигурност и једнакост свих грађана пред законом – навела је Радмила Драгичевић Дичић у писаној изјави.

Дан раније државни секретар Слободан Хомен је оценио да „суд није адекватно проценио озбиљност ситуације” и да ће Министарство правде поднети иницијативу за преиспитивање поступања суда”.

Министарка правде Снежана Маловић најавила је јуче у Нишу да ће Министарство правде учинити све да се преиспита ова одлука, нагласивши да они који су изабрани у процесу реформе правосуђа нису амнестирани за претходни рад, нити за будући.

– У оквиру овлашћења Министарства правде, утврдићемо да ли је постојало кршење закона од стране судије – рекла је Маловићева.

Разлика у ставовима између судске и извршне власти јавила се поводом одлуке судије Првог основног суда у Београду Јелене Милиновић да одбаци оптужницу против групе навијача ФК Партизан који су 16. децембра прошле године за време утакмице против Шахтјора вређали новинарку РТВ Б92 Бранкицу Станковић и поручивали јој „проћи ћеш као Ћурувија”. Суд је одлучио да ово није претња него увреда.

Врховни касациони суд јуче је осудио и илегално тонско снимање разговора председнице Нате Месаровић и бившег службеника председништва Србије Владимира Цвијана који се недавно учланио у СНС и осудио „махинације у реформи правосуђа”. 

– Општа седница Врховног касационог суда осуђује неовлашћено снимање разговора председника Врховног касационог суда и Високог савета судства у службеним просторијама у вршењу службене дужности, од стране државног службеника. Такође осуђује сваку јавну употребу снимка тог разговора до кога се дошло супротно Уставу и закону. Овакви поступци представљају покушај злоупотребе правосуђа у политичке сврхе – наводи се у саопштењу за јавност са јучерашње Опште седнице Врховног касационог суда.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер