уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извештај британског Комитета за спољне послове: Србија неће стићи животни стандард ЕУ ни за 50 година
Хроника

Извештај британског Комитета за спољне послове: Србија неће стићи животни стандард ЕУ ни за 50 година

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јул 2018.

Србији и државама Западног Балкана биће потребно 50 или 60 година да достигну животни стандард ЕУ, наводи се у извештају британског Комитета за спољне послове.

Тај извештај, који објавјује "Блиц", презентован је уочи недавног Самита у Лондону, а његова суштина је да је перспектива шест земаља Западног Балкана, када је реч о чланству у ЕУ, прилично суморна. Међу бројним препрекама се, осим "хроничне економске стагнације" помињу и константни билатерални спорови и етнички конфликти.

"Западни Балкан је од насилних конфликта деведесетих година превазишао бројне проблеме, али ту се добре вести из овог региона завршавају. Он остаје оптерећен читавим сетом испреплетаних проблема. Све ово не може да се узме здраво за готово. Проблеми су у међувремену погоршани, а локалне елите имају интерес да задрже статус кво", наводи се у документу британског Комитета за спољне послове, чије делове објављује "Блиц", у тексту Наташе Латковић.

Драматичне процене из британског извештаја да ћемо тек за 50 или 60 година достићи животни стандард ЕУ, како наводе српски стручњаци, су реaлне, али нису једине. Наиме, према извештају Светске банке постоје још две - оптимистична по којој ћемо живети као грађани ЕУ за "само" 40 година и она најцрња по којој ће се то догодити за чак 200 година.

У извештају британског Комитета констатује се и да је пре мање од 25 година на Западном Балкану био рат, те да се овде догодило и "најекстремније насиље према цивилима у Европи од окончања Другог светског рата". У том документу цитира се Димитар Бечев са Универзитета у Северној Каролини.

"Превазиђени су многи проблеми који су деведесетих година довели до насилних сукоба, али ту се завршава добра вест. Ситуацију на Западном Балкану и даље отежавају билатерални спорови, етнички конфликти", навео је Бечев.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер