Početna strana > Hronika > Izraelska komisija: Izraelska vojska nije odgovorna za napad na turski brod
Hronika

Izraelska komisija: Izraelska vojska nije odgovorna za napad na turski brod

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 23. januar 2011.

Izraelska vlada i vojska nisu prekršili međunarodno pravo kada su napali turski brod sa humanitarnom pomoći, koji je pokušao da probije pomorsku blokadu Gaze, a za nasilje su odgovorni putnici tog broda, navedeno je u izveštaju izraelske komisije koja sprovodi istragu o incidentu.

Komisija smatra da je pomorska blokada koju je Izrael uveo za pojas Gaze legitimna, ali je pozvala izraelske vlasti da ubuduće razmotre kako da sankcije budu nametnute liderima palestinske islamističke organizacije Hamas koja upravlja pojasom Gaze, a da ne pogađaju civile.

„Jasnim pružanjem otpora hvatanju, brod 'Mavi Marmara' je postao vojni cilj”, navedeno je u izveštaju komisije, koji će biti predat Ujedinjenim nacijama, preneo je Rojters.

„Čak i da se smatra da pomorska blokada ne poštuje međunarodni zakon, pojedinci ili grupe nemaju pravo da uzmu zakon u svoje ruke i probiju blokadu”, navedeno je u izveštaju izraelske komisije.

„Mavi Marmara” je brod iz humanitarnog konvoja na koji su se izraelski komandosi ukrcali i otvorili vatru 31. maja prošle godine, tvrdeći da je brod, koji je plovio pod turskom zastavom, ignorisao naređenja da se vrati i da su im bili ugroženi životi.

Devet turskih državljana je bilo među 19 ljudi koji su poginuli kada su izraelski komandosi napali konvoj koji je prevozio humanitarnu pomoć u Gazu.

Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan je odbacio zaključke izraelske komisije, navodeći da nemaju „vrednost niti verodostojnost”, prenela je agencija AP.

Izraelska komisija je optužila tursku humanitarnu organizaciju IHH koja je vlasnik broda „Mavi Marmara” za „planiran i ekstremno nasilan” otpor koji je „direktno povezan sa međunarodnim oružanim konfliktom između Izraela i Hamasa”.

U izveštaju je navedeno da je blokada Gaze opravdana, imajući u vidu rizik od krijumčarenja oružja pripadnicima Hamasa i napore Izraela da dostavi humanitarnu pomoć palestinskom narodu.

Marinci su, prema zaključcima istrage, primereno odgovorili na napade putnika, a samo u šest od 133 pojedinačna slučaja nije mogao da bude izveden zaključak.

Oko 100 od 600 putnika je učestvovalo u sukobu i stoga se ne mogu smatrati civilima nego „direktnim učesnicima u neprijateljstvu”, navela je komisija.

Komisija je tokom istrage koristila video snimke sa kamera instaliranim na kacigama marinaca i konfiskovanim od putnika, kao i izjave očevidaca.

Među ljudima koji su ispitivani tokom istrage bili su i izraelski premijer i ministar odbrane Benjamin Netanjahu i Ehud Barak.

Turska je zahtevala izvinjenje Izraela i kompenzaciju za žrtve, što je Jerusalim odbio.

Tri međunarodna stručnjaka koja je imenovao Savet UN za ljudska prava da istraže incident, u septembru su saopštila da je napad bio nezakonit i da je rezultirao kršenjem ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun je pokrenuo svoju istragu, koja je još u toku.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner