Хроника

Израелска комисија: Израелска војска није одговорна за напад на турски брод

Штампа
недеља, 23. јануар 2011.

Израелска влада и војска нису прекршили међународно право када су напали турски брод са хуманитарном помоћи, који је покушао да пробије поморску блокаду Газе, а за насиље су одговорни путници тог брода, наведено је у извештају израелске комисије која спроводи истрагу о инциденту.

Комисија сматра да је поморска блокада коју је Израел увео за појас Газе легитимна, али је позвала израелске власти да убудуће размотре како да санкције буду наметнуте лидерима палестинске исламистичке организације Хамас која управља појасом Газе, а да не погађају цивиле.

„Јасним пружањем отпора хватању, брод 'Мави Мармара' је постао војни циљ”, наведено је у извештају комисије, који ће бити предат Уједињеним нацијама, пренео је Ројтерс.

„Чак и да се сматра да поморска блокада не поштује међународни закон, појединци или групе немају право да узму закон у своје руке и пробију блокаду”, наведено је у извештају израелске комисије.

„Мави Мармара” је брод из хуманитарног конвоја на који су се израелски командоси укрцали и отворили ватру 31. маја прошле године, тврдећи да је брод, који је пловио под турском заставом, игнорисао наређења да се врати и да су им били угрожени животи.

Девет турских држављана је било међу 19 људи који су погинули када су израелски командоси напали конвој који је превозио хуманитарну помоћ у Газу.

Премијер Турске Реџеп Тајип Ердоган је одбацио закључке израелске комисије, наводећи да немају „вредност нити веродостојност”, пренела је агенција АП.

Израелска комисија је оптужила турску хуманитарну организацију ИХХ која је власник брода „Мави Мармара” за „планиран и екстремно насилан” отпор који је „директно повезан са међународним оружаним конфликтом између Израела и Хамаса”.

У извештају је наведено да је блокада Газе оправдана, имајући у виду ризик од кријумчарења оружја припадницима Хамаса и напоре Израела да достави хуманитарну помоћ палестинском народу.

Маринци су, према закључцима истраге, примерено одговорили на нападе путника, а само у шест од 133 појединачна случаја није могао да буде изведен закључак.

Око 100 од 600 путника је учествовало у сукобу и стога се не могу сматрати цивилима него „директним учесницима у непријатељству”, навела је комисија.

Комисија је током истраге користила видео снимке са камера инсталираним на кацигама маринаца и конфискованим од путника, као и изјаве очевидаца.

Међу људима који су испитивани током истраге били су и израелски премијер и министар одбране Бењамин Нетањаху и Ехуд Барак.

Турска је захтевала извињење Израела и компензацију за жртве, што је Јерусалим одбио.

Три међународна стручњака која је именовао Савет УН за људска права да истраже инцидент, у септембру су саопштила да је напад био незаконит и да је резултирао кршењем људских права и међународног хуманитарног права.

Генерални секретар УН Бан Ки-мун је покренуо своју истрагу, која је још у току.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]