петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израел депортује хуманитарце са брода "Рејчел кори"
Хроника

Израел депортује хуманитарце са брода "Рејчел кори"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. јун 2010.

Свих једанаест путника и осам чланова посаде брода "Рејчел Кори", који је превозио хуманитарну помоћ за Газу, биће депортовани данас, саопштиле израелске власти.

Израелске власти су саопштиле да је свих 19 путника и чланова посаде ирског брода "Рејчел Кори", који је покушао да пробије блокаду појаса Газе, потписало документе за депортацију и да ће у току дана бити протерани из Израела.

Једанаест путника из Ирске и Малезије и осам чланова посаде брода "Рејчел Кори" сада је у израелском притвору. Међу њима је добитница Нобелове награде из Северне Ирске Мавраид Мегвир.

Брод је у суботу пресрела израелска морнарица и усмерила у израелску луку Ашдод, на југу земље, близу појаса Газе. Био је то још један покушај да се оконча блокада палестинске територије на којој живи 1,5 милиона становника.

Претходни покушај у понедељак, када је конвој од шест бродова са 10.000 тона помоћи пловио ка Гази, завршио се крвопролићем. У сукобу са израелским командосима погинуло је девет пропалестинских активиста, турских држављана.

Товар брода се још контролише, а Израел је најавио да ће сва дозвољена роба бити копненим путем пребачена у Газу.

Израел је читаву протеклу недељу био оштро критикован због упада на конвој бродова и због блокаде појаса Газе, појачане још пре три године. Очекује се да ће нова британска влада данас одобрити помоћ од 19 милиона фунти за помоћ које ће бити дата за операције УН у Гази.

У појасу Газе помоћ је преко потребна, а посебно грађевински материјал, чију испоруку Израел не дозвољава да га Хамас, који влада тим подручјем, не употреби у војне сврхе. Блокада не значи да хране нема, али је исувише скупа за многе да би је приуштили.

Израел сматра да је блокада неопходна како се екстремисти Хамаса не би наоружавали. Притисак да се укине све је већи и у наредним месцима још најмање три брода ће покушати да пробију блокаду.

Сада се поставља питање да ли ће Израел прихвати истрагу инцидента који се догодио на највећем броду на конвоју Мави Мармара под турском заставом.

Генерални секретар УН Бан Кимун предложио је Израелу да се оснује унутрашња комисија за истрагу на чијем челу ће бити странац, бивши премијер Новог Зеланда Џефри Палмер, експерт за поморско право, пише израелска штампа.

У комисији би били и представници САД, Турске и Израела. Званичници израелског Министарства спољних послова су наговестили да би то могло бити прихваћено.

Израел се противи међународној истрази на коју је позива Савет за људска права УН. Бан Кимун је у телефонском позиву израелском премијеру Бенјамину Нетанјахуу предложио решење и мада није прецизирао мандат комисије, сигурно је да ће она размотрити да ли је преузимањем контроле над турским бродом Израел кршење међународног право.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер