четвртак, 09. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИЗБОРИ 2023: Затворена биралишта. Прве процене ЦеСИД/ИПСОС: СНС 46,6%, "Србија против насиља" 23%, СПС 6,9%, НАДА 4,8%, „Ми – глас из народа" 4,8% На појединим бирачким местима у Крагујевцу гласање још траје
Хроника

ИЗБОРИ 2023: Затворена биралишта. Прве процене ЦеСИД/ИПСОС: СНС 46,6%, "Србија против насиља" 23%, СПС 6,9%, НАДА 4,8%, „Ми – глас из народа" 4,8% На појединим бирачким местима у Крагујевцу гласање још траје

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. децембар 2023.

Данас су одржани парламентарни и покрајински избори, као и избори за одборнике у 65 локалних самоуправа међу којима је и Београд. Бирачка места била су отворена у седам сати, а затворена у 20х, када је престала изборна тишина.

21:54 На појединим бирачким местима у Крагујевцу гласање још траје

Гласање на појединим бирачким местима у Крагујевцу још траје, потврдјено је Бети у Градској управи.

Ради се о бирачким местима на којима су се градјани затекли у 20 часова, када се биралишта званично затварају.

На појединим биралиштима је у вечерњим сатима формиран дужи ред бирача.

Како преноси телевизија Крагујевац, градјани још гласају на бирачком месту 38 у Основној школи "Радоје Домановић".

21:40 ЦеСИД/ИПСОС: СНС води са 46,6 одсто, друга "Србија против насиља" са 23 одсто

На основу 65,1 одсто узорка ЦеСИД/ИПСОС-а листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" освојила је 46,6 одсто гласова односно 129 мандата.

На другом месту је "Србија против насиља" са 23 одсто или 63 мандата.

Трећу позицију заузима коалиција око СПС-а са 6,9 одсто или 19 мандата.

Коалиција НАДА освојила је 4,8 одсто или 13 мандата.

Цензус, према овим пројекцијама, пролази и листа "Др Бранимир Несторовић – ми – глас из народа" са 4,8 одсто гласова, односно 13 мандата.

Од мањинских листа, очекује се да СНВ има 6 мандата, коалиција Странке правде и помирења и Демократског савеза Хрвата у Војводини 3 мандата, СДА Сулејмана Угљанина 2 мандата и по 1 мандат листа Шаипа Камберија и Руска странка. 

21:38 АФП о изборима у Србији: Вучић претворио изборе у референдум о његовој личности

У Србији су вечерас затворена биралишта за изборе на којима је председник државе Александар Вучиц́ рекао да је готово сигуран у победу своје Српске напредне странке на парламентарним изборима, после месец и по дана кампање усредсређене на њега, јавила агенција АФП.

21:31 Богосављевић: Једино можемо рећи да је СНС освојио највише гласова, а да је "Србија против насиља" друга

Срђан Богосављевић из агенције “Ипсос адрија“ каже за РТС да у овом тренутку једино што може да каже је да је листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" освојила највише гласова, а да је "Србија против насиља" на другом месту.

Истиче да се још чека узорак из Београда, који ће утицати на укупну слику.

21:30 Брнабић: Оџаци једина неправилност

Премијерка Србије Ана Брнабић у седишту СНС обраћање је почела речима Александра Вучића "добродошли на славље". 

Она је догађаје испред Арене назвала "глупошћу огромних размера", те да је једина неправилност био инцидент у Оџацима.  

Према 50 обрађених бирачких места, рекла је она, СНС има 47,1 одсто подршке и да ће имати око 125 посланичких места.

На другом месту је "Србија против насиља" са 23 одсто гласова, потом коалција НАДА са 6,5 одсто. Потом 4,9 имају "Ми, глас из народа" и да они сигурно пролазе цензус. 

Она је рекла да за Београд тек почињу први резултати да стижу, те да ће се обратити још једном током ноћи са Милошем Вучевићем, а можда и Александром Вучићем. 

21:23 Мајић: Снимци су узнемирујући, то је угрожавање изборног процеца

Судија Миодраг Мајић рекао је како смо протеклих дана чули помпезне изјаве Вишег јавног тужилаштва како је појачало дежурства, а када су се данас појавили наводи о веома озбиљним неправилностима, ВЈТ је поручило да их "не узнемиравамо". 

"То, ако се покаже као тачно, могло би да укаже да су овде систематски мењана пребивалишта - не мењана само мењана држављанства, као што смо чули од премијерке - већ мењана пребивалишта људи који овде евидентно не живе", рекао је он и додао да би то могло да води читавом низу кривичних дела и одговорности. 

Он је додао да су снимци узнемирујући и да не смеју остати неиспитани. 

21:20 ПИК: До 18 часова на покрајинске изборе изашло 52,24 одсто бирача

Покрајинска изборна комисија објавила је вечерас да је излазност до 18 часова била 52,24 одсто што је више у односу на 2020. годину када је било 43,45 одсто.

Председник Покрајинске изборне комисије, Рајко Маринковић рекао је да ће прелиминарни резултати бити доступни тек сутра када сви записници буду достављени.

"Што се тиче неправилности, нас занимају грешке у изборној процедури и до овог момента ми немамо информацију да такве постоје. Претпоставка је да ће их бити, али ћемо даље поступати у складу са прописима", рекао је Маринковић.

Говорећи о инциденту у Оџацима он је рекао да би то могле да буду чињенично тачне или нетачне ствари.

"Ми осуђујемо сваки вид насиља када је у питању изборни процес. Постоје прекршајне казне за оне који нарушавају тај процес или воде дупле спискове", рекао је Маринковић.

Он је додао да није било званичних притужби од опозиционих странки. "Немамо право да се бавимо проценама, нас занимају само службени резултати", рекао је Маринковић на последњој конференцији за медије за вечерас.

Коначни подаци о излазности биће објављени на интернет презентацији Покрајинске изборне комисије.

Подаци се графички приказују, а записници са бирачких одбора такође ће бити доступни.

21:05 Лидери коалиције "Добро јутро Србијо" стигли у штаб

Лидери коалиције "Добро јутро Србијо" Борис Тадић и Саша Радуловић стигли су у штаб, а Ана Пејић из покрета "Отете бебе" још увек није стигла.

21:04 Лидери коалиције НАДА још нису стигли у штаб

Лидери коалиције НАДА још увек нису дошли у изборни штаб. Међу првима је стигао у кошаркаш Владимир Штимац. Предизборне анкете ишле су на руку коалицији НАДА, нико није доводио у питање да ће прећи цензус.

Очекује се да лидери коалиције НАДА стигну у штаб после 21 сат.

21:01 Милица Ђурђевић Стаменковски и Бошко Обрадовић у штабу "Националног окупљања"

У штабу листе "Национално окупљање – државотворна снага" стигли су прва на листи, лидер Заветника Милица Ђурђевић Стаменковски, као и Бошко Обрадовић, лидер Двери, други на листи.

И Двери и Заветници први пут у коалицији наступају на изборима.

20:49 У штаб СПС-а стигао Дачић, Милошевић уверен у бољи резултат

Чланови Социјалистичке партије Србије прате резултате у седишту странке на Студентском тргу.

У штаб СПС-а стигли су лидер странке Ивица Дачић, али и Славица Ђукић Дејановић и Бранко Ружић.

Ту су и коалициони партнери, представници Јединствене Србије и Зелених Србије.

Високу позицију на листи заузео је унук некадашњег лидера СПС-а Слободана Милошевића, Марко Милошевић. Када је долазио у штаб странке рекао је да је прилично уверен у своје посланичко место с обзиром на то да је трећи на листи, али и у бољи резултат ове коалиције на овим изборима.

20:47 „Србија против насиља“: Утврдили смо 450 неправилности, у Арени фантомски гласачи

Пеђа Митровић испред листе “Србија против насиља” каже да су забележили више од 450 неправилности широм Србије, укључујући и напад на једног активисту ове коалиције у Кули.

Посебно је апострофирао оно што се дешавало око Београдске арене.

"Око Београдске арене примећен је велики број аутомобила са регистарским таблицама из Босне и Херцеговине, што је пробудило сумњу да се ради о организованом развозу гласача из Републике Српске који данас гласају у Београду. Након тога су представници Републичке изборне комисије испред Коалиције 'Србија против насиља' отишли на лице места како би испитали ситуацију. Обезбеђење члановима наше Републичке изборне комисије објаснило да се о Арени снима филм, да се ради о статистима и да не могу да их унутра пусте, након чега је после жустре расправе обезбеђење грубо избацило из Арене", рекао је Митровић.

"Дакле, Београдска арена данас је била сабирни центар фантомских гласача. Оно што недељамо и месецима упозоравамо се дешава – да се фиктивно пријављују лица из суседних република да гласају на изборима у Београду и Србији", истакао је Митровић.

20:40 У штаб СНС-а стигли Вучић и Вучевић, очекује се обраћање Ане Брнабић

У изборни штаб листе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" стигао је председник Србије Александар Вучић, чије се име налази у називу листе, јавио је репортер РТС-а.

Вучић се неколико пута необавезно обратио новинарима и рекао "добродошли на славље", јавља репортер РТС-а.

У штаб су стигли и председник Српске напредне странке Милош Вучевић, као и поједини министри у Влади Србије.

Иако се очекивало обраћање Ане Брнабић у 20.30, претпоставља се да је одложено због конференције РИК-а.

20:23 РИК: Прво се пребројавају гласови за парламентарне изборе

Председник РИК-а Владимир Димитријевић објаснио је на конференцији за новинаре да се прво отварају гласачке кутије и пребројавају гласови за парламентарне изборе, а затим за покрајинске и локалне изборе.

20:27 Недељков: Изборни дан тежак и лош

ЦРТА је саопштила да је на нивоу републичких избора за Народну скупшитну излазност до 19х била 55,5 одсто. Око 54,8 одсто људи је изашло на изборе у Београду и већа је за два процента поена у односу на 2022. годину. 

Реша Недељков, програмски директор ЦРТА, рекао је грађанима који су се затекли до 20 часова у реду за гласање мора омогућити да то и ураде. 

"Изборни дан је био веома тежак и лош, нарочито у Београду. Пре свега, имајући у виду кршења права бирача, што закључујемо не само на основу прикупљених доказа, већ и на изразито велики број који смо добили од грађана - у односу на све изборне процесе које смо пратили од 2016. године", рекао је Недељков. 

20:23 Орловић: Још увек не живимо у земљи у којој су избори дан демократије

Славиша Орловић, професор Факултета политичких наука оценио је за Н1 да је данашњи изборни дан показатељ да још увек не живимо у земљи у којој су избори дан демократије.

“Највероватније се ради о организованом гласању грађана из Републике Српске који имају двојно држављанство који очигледно нису ни знали које им је пребивалиште јер је то организована машинерија која је то урадила”, истакао је Славиша Орловић.

Орловић истиче да коначна излазност на изборе буде око 60 посто излазности до краја.

Драган Поповић, директор Центра за практичну политику, истакао је да саопштење ВЈТ срамно.

“Дефинитивно је угрожен легитимитет избора, ово данас је врхунац. Саопштење ВЈТ је срамно. Ово нису ни слободни, ни фер избори. Снимци кои смо данас гледали су кривична дела”, истакао је Поповић.

20:21 Србија против насиља: Преко 450 кршења изборних права

Из штаба коалиције Србија против насиља рекли су да је током дана забележено преко 450 примера кршења изборних права, те да је Арена била "сабирни центар фантомских играча". 

"Наши правни тимови улажу велики напор да обраде све случајеве. Али постоје и позитивни примери - дијаспора никад није убедљивије гласала за демократску опцију. Сви су изгледа да ћемо у Београду победити", саопштили су они. 

20:14 ЦРТА: До 19 сати изашло 55,5 одсто бирача

До 19 сати је на парламентарне изборе на нивоу Србије изашло 55,5 одсто грађана са правом гласа (маргина грешке 0,9%). Поређења ради, излазност на парламентарним изборима 2022. године до 19 часова била је 55,1 одсто.

20:13 Поједина биралишта и даље отворена: Током целог дана велике гужве

У ОШ "Филип Филиповић" на Вождовцу бирачко место још није затворено и сва је прилика да ће се ту гласати до 21 сат, а можда и дуже, јавља репортерка Н1 са лица места. 

Поједини грађани су јој рекли да чекају од 18:30, док су други провели и до два сата у реду да би остварили своје право. 

Оно што је занимљиво је да се приликом ових избора гужва бележи у различитим терминима у току целог дана, док је на прошлогодишњим то био случај тек пред затварање биралишта. 

20:07 Вучић на питања хрватских новинара о савезу са Шешељем

Новинари из Хрватске питали су председника Србије Александра Вучића како ће поправити односе са званичним Загребом, будући да на локалном нивоу најављује коалицију с осуђеним ратним злочинцем Војиславом Шешељем.

 “Немамо ми у коалицији господина Шешеља”, одговорио је српски председник.

19:56 Александар Вучић стигао у изборни штаб СНС

У изборни штаб Српске напредне странке стигао је Александар Вучић, председник Србије и бивши председник те странке. 

За 20.30 најављено је обраћање Ане Брнабић, премијерке Србије и поверенице Београдског одбора СНС.

19:55 И даље редови на бирачким местима

На појединим бирачким местима и даље су редови људи који чекају да гласају иако је још само неколико минута до затварања биралишта.

Свако ко се затекао на бирачком месту у тренутку затварања биралишта може да гласа.

19:44 Очевидац за Н1: „Ушао сам у Арену и рекао – довезао сам људе из РС да гласају“

Политички активиста Мишо Бједов, који се задесио данас испред Арене где су били окупљени грађани из РС, решио је да уђе унутра и каже да је довезао гласаче, наводећи да су то људи из хале - одмах прихватили и рекли му где да паркира аутобус. 

19:38 Одговор РИК-а за Н1 на питање о "бирачима" РС у Арени 

Упитан од стране Н1 о "бирачима" из Републике Српске који су уочени данас код Арене, тачније да ли је то регуларно или је у питању изигравање изборне воље Београђана, председник РИК-а Владимир Димитријевић рекао је да му је пренето како се ради о људима који се самоиницијативно окупљају око Арене. 

19:32 ГИК: У Београду до 18 часова гласало 51,17 одсто бирача

До 18 часова у Београду је на изборе изашло 51,17 одсто бирача, речено је из Градске изборне комисије.

19:27 Пројекције Цесид/Ипсос: Излазност до 19 часова 55,9 одсто

Према проценама ЦеСИД/ИПСОС излазност до 19 часова износи 55,9 одсто, док је на изборима прошле године износила 54,6 одсто.

У Београду је излазност до 19 часова 54,3 одсто, док је на прошлим изборима износила 54,8 одсто.

Када је реч о излазности на покрајинским изборима, досад је изашло 56,3 одсто бирача, док их је прошле године до 19 изашло 58,9 одсто.

19:07 РИК: До 18 часова гласало 51,93 одсто

Републичка изборна комисија (РИК) саопштила је да је данас до 18 часова у Србији гласало 51,93 одсто бирача уписаних у бирачке спискове.

"У региону Војводине гласало је 52,24 одсто, у региону Шумадије и западне Србије 52,75 одсто, у региону јужне и источне Србије 51,84 одсто, а у београдском региону 51,07 одсто", рекао је директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић на конференцији за медије РИК-а у 19 часова.

Ковачевић је додао да је поређења ради, на претходним парламентарним и председничким изборима који су одржани 3. априла 2022. године, излазност до 18 часова износила 50,82 одсто док је коначна излазност била 58,6 одсто.

18:28 Више јавно тужилаштво: Нема кривичних дела у вези са изборним процесом

Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је вечерас да за сада нема доказа да је извршено било које кривично дело у вези изборног процеса.

Истовремено, апеловало је да се јавност не узнемирава непровереним информацијама.

17:42 Владимир Димитријевић: Привремене приштинске институције на челу са Аљбином Куртијем нису дозволиле да да Срби гласају

Председник РИК-а Владимир Димитријевић рекао је да на територији КиМ, привремене приштинске институције нису дозволиле да Срби гласају и да је до 16.00 часова 18.500 бирача гласало на југу централне Србије.

"Привремене приштинске институције на челу са Аљбином Куртијем нису дозволиле да наши грађани, који имају право гласа на КиМ гласају тамо где живе. РИК је организовао гласање на 51 бирачком месту близу административне линије са КиМ, у Врању, Рашкој, Тутину и Куршумлији. До 16.00 часова, право да гласа искористило је више од 18.500 бирача", рекао је Димитријевић.

Што се тиче целе земље, додао је, гласање се несметано одвија на свим бирачким местима.

"РИК покушава да све неправилности и 'рекла-казала' проверава. Важно је да се на било које тврдње - да се врши притисак на бираче или износе листићи обавезно обавештавају надлежни органи, односно полиција и тужилаштво, они су спремни да реагују промптно на све такве наводе", рекао је Димитијевић.

Димитријевић је рекао да су проверени наводи да је било инцидената на бирачком месту у Медицинској школи у Врању и да су добили информацију од координатора РИК за КиМ и заменика председника РИК Марка Јанковића да је тамо све у најбољем реду, и да гласање протиче без проблема.

17:30 ПИК: Излазност бирача у АП Војводини до 16 часова 42,43 одсто

Према подацима Покрајинске изборне комисије излазност бирача на територији АП Војводине до 16 часова износи 42, 43 одсто.

17:25 ЦеСИД: Од 14 до 17 часова примећен наставак процедуралних грешака

ЦеСИД је саопштио да су на основу информација добијених од посматрача, од 14 до 17 часова, на бирачким местимa уочене неправилности.

Како наводе, учестало је непоштовање процедура од стране чланова бирачког одбора на већем броју бирачких места (Чачак 20 и Сомбор 21 – лампа није радила док је гласало неколико бирача, Гроцка 8 – бирачи су гласали без провере идентификационих докумената).

Поред тога, истичу, на неколико бирачких места бирачи су гласали без да им је прст био обележен спрејом.

Наводе и да је уочено присуство пропагандног материјала на бирачким местима; као и да су на неколико бирачких места посматрачи приметили мали број присутних чланова бирачких одбора.

Такође, напомињу и да је уочено породично гласање, као и потписивање бирача на погрешно место у изводу из бирачког списка.

Додају да је на бирачком месту 198 у Новом Саду испред бирачког места уочено вршење притиска на бираче; а на бирачком месту 19 на Врачару бирач није гласао, јер је на његовом месту већ био неко потписан.

17:19 Пројекције Цесид/Ипсос: Излазност до 17 часова 47,2 одсто

Према проценама ЦеСИД/ИПСОС излазност до 17 часова износи 47,2 одсто, док је на изборима прошле године износила 45,1 одсто.

У Београду је излазност до 17 часова била 46 одсто, док је на прошлим изборима износила 44,8 одсто.

Када је реч о излазности на покрајинским изборима, досад је изашло 47,4 одсто бирача, док их је прошле године до 17 изашло 49,9 одсто.

17:11 РИК: До 16 часова гласало 42,36 одсто бирача

Председник РИК-а саопштио је да је до 16 часова гласало 42,36 одсто бирача. Прошле године до 16 часова гласало је 41.56.

"У региону Војводине гласало је 42,43 одсто, у региону Шумадије и западне Србије 42,64 одсто, у региону јужне и источне Србије 42,88, а у београдском региону 41, 87 одсто", навео је директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић на петој конференцији за медије РИК-а.

Коначна излазност на претходним парламентарним и председничким изборима 3. априла 2022. била је 58,6 одсто.

16:51 Црта: Излазност до 16 сати 42,1 одсто на парламентарним, у Београду 41,4 одсто

Излазност на парламентарним изборима на нивоу Србије до 16 часова била је 42,1 одсто (маргина грешке 0,8 одсто, а у Београду 41,4 одсто (маргина грешке 0,4 одсто), саопштеила је Црта.

Поређења ради, на прошлим изборима је у излазност у овом периоду била 42,4 одсто на нивоу Србије и 38 процената у Београду.

16:43 Амбасадор Хил: Лепо је видети јуде у редовима на биралиштима

Амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил изјавио је данас да је увек добар дан да грађани користе демократско и уставно право да гласају и да је било лепо видети редове људи који на биралиштима изражавају вољу.

Хил је новинарима пре обиласка бираличког места у Петој београдскаој гимназији рекао да је обишао неколико бирачких места у Новом Београду и Гроцкој.

То је мали број бирачких места да бих изјавио шта се догађа. Оцена ће бити познате касније вечерас, рекао је Хил.

16:30 До 16 сати у Крагујевцу гласало 41,6 одсто бирача

До 16 сати у Крагујевцу је гласало 41,6 одсто уписаних бирача.

То је саопштила Градска изборна комисија у Крагујевцу која на свака два ста објављује податке о излазности.

16:22 У Војводини до 14 сати гласало 32,62 одсто уписаних бирача

На територији Војводине је до 14 сати гласало 32,62 одсто уписаних бирача, саопштила је Покрајинска изборна комисија на другој конференцији за медије.

Како наводе у ПИК-у, до сада нису пријављене неправилности, а коначни подаци о излазности биће саопштени у 20.30 сати.

16:13 Уједињени против насиља у Крагујевцу пријавили бројне неправилности

Контролори крагујевачке листе Уједињени против насиља-Нада за Крагујевац у 15 часова су одржали ванредну пред конференцију на којој су изнели доказе да се на многим бирачким местима појављују напредњаци испред бирачких места са дуплим списковима и ковертама.

"На бирачко место 25 у школи Мома Станојловић доведени су организовано Роми и дато им је да раде „Бугарски воз“, а на том месту вербално је нападнут кандидат наше листе за народног посланика Далибор Јекић од организатора који су довели Роме“, навели су из ове листе.

15:54 У Нишу излазност до 14 часова 33,32 одсто, опозиција пријављује неправилности

Према подацима Градске изборне комисије на биралишта на подручју града Ниша до 14.00 часова изашло је 33,32 одсто уписаних бирача.

Градска изборна комисија и даље не саопштава да ли су примећене неправилности на бирачким местима, док представници опозиције наводе да неправилности има.

Према наводима Јелене Милошевић из Странке слободе и правде на бирачком месту број 46 у градској општини Медијана примећена је жена са списком сигурних гласова, али јој је списак одузет.

Такође према њеним речима, на бирачком месту број 43 у градској општини Медијана један бирач није могао да гласа јер је уместо њега већ неко гласао и потписао списак, док је на бирачком месту број седам украден један гласачки листић.

Народни посланик и кандидат на изборној листи "Србија против насиља" Ђорђе Станковић у току преподнева пријавио је Полицијској управи Ниш сумњу да се у кол центру Српске напредне странке у Спортском центру Чаир "купују гласови" за њену листу на парламентарним изборима.

Станковић је казао да ту долазе бирачи који су већ гласали како би им се исплатио новац, а цене по једном гласу је око 9.000 динара.

Према његовим речима, полиција о пријави треба да обавести Основно јавно тужилаштво, које даље одлучује шта ће предузети.

У Нишу право гласа ; има 228.491 бирач, а гласа се само за посланике у Народној скупштини јер локални избори нису расписани.

15:51 Припадници обезбеђења у Арени избацили чланове РИК-а

Чланови РИК-а физички су спречени да уђу у Београдску арену како би проверили наводе да се у овој дворани налази нелегално гласачко место. Они су након краће расправе изгурали од стране припадника обезбеђења из улаза овог објекта.

15:49 Обезбеђење објашњава процедуру за гласање у Арени за људе из БиХ

На друштвеној мрежи "X" (бивши Твитер) објављен је видео снимак на страници "Србија Центар Срце" на коме се види припадник обезбеђења који даје инструкције како да гласају грађани који су дошли из БиХ.

15:47 Србија против насиља: За гласање од куће пријављен човек који је преминуо пре више од месец дана

На бирачком месту 48 у Средњој Добрињи, у Пожеги, за гласање од куће пријављен је човек који је преминуо пре више од месец дана, рекао је за Н1 координатор за контролу избора испред коалиције Србија против насиља Никола Маслаћ.

15:47 РИК: До 14х у Србији гласало 32,38 одсто бирача, излазност већа него 2022.

На изборима у Србији је до 14 сати изашло 32,38 одсто бирача са правом гласа, саопштила је Републичка изборна комисија (РИК).

15:45 Саво Манојловић: Председнику РИК смета снимање кршења закона, а не кршење закона

Директор за кампање покрета Крени-Промени Саво Манојловић рекао је да посматрачи тог покрета настављају да бележе изборне неправилности током избора и оценио да је нелогично да председнику РИК Владимиру Димитријевићу сметају снимања кршења закона, а не кршење закона.

14:56 Цесид објавио излазност до 14 сати

Центар за слободне изборе и демократију (ЦеСИД) саопштио је податке о излазности до 14 сати.

Према тим подацима, укупна излазност у Србији на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима до 14 часова износи 32,2 одсто.

Поређења ради, прошле године у исто време, излазност је била 30,4 одсто, према подацима ЦеСида.

14:54 Посматрачица ЦЕСИД-а вербално нападнута на бирачком месту у селу код Лесковца

Због пријављивања неправилности на бирачком месту у селу Палојце, број 187, посматрачица ЦЕСИД-а је данас вербално нападнута од стране члана бирачког одбора, саопштио је ЦЕСИД.

Пре овог инцидента, Центар за слободне изборе и демократије саопштио је да њихов посматрач на бирачком месту 187 у Лесковцу приметио убацивање додатних листића у гласачку кутију од стране чланова бирачког одбора.

Председник Градске изборне комисије у Лесковцу Милош Стевановић казао је да су обавештени о томе и да су сви чланови бирачког одбора потврдили да није било неправилности.

14:46 Председник Двери Бошко Обрадовић гласао у Чачку

Председник Српског покрета Двери и један од носилаца изборне листе "Национално окупљање" Бошко Обрадовић гласао је у 12.44 часова на бирачком месту број 2 у Ватрогасном дому, у насељу Алваџиница у Чачку.Он је на гласање дошао заједно са супругом Јулијом.

14:42 Гужве на бројним бирачким местима у Београду

14:38 Притвор за осумњиченог за инцидент у Оџацима

Одређено је задржавање до 48 часова осумњиченом Ј. М. (1979) из Београда због постојања основа сумње да је извршио кривично дело насилничко понашање, уз кривичну пријаву биће приведен Основном јавном тужилаштву у Сомбору.

РИК: До 14х у Србији гласало 32,38 одсто бирача, излазност већа него 2022.

На изборима у Србији је до 14 сати изашло 32,38 одсто бирача са правом гласа, саопштила је Републичка изборна комисија (РИК).

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић указао је на конференцији за новинаре РИК-а да је на претходним изборима, 2022. године, излазност у исто време била незнатно мања – 31,56 одсто. Коначна излазност на прошлогодишњим изборима била је 58,6 одсто, подсетио је Ковачевић.

14:35

Излазност у Србији на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима до 14 часова износи 32,2 одсто, најновији су подаци Ипсоса и Цесида.

На изборима претходне године, излазност у 14 часова била је нешто нижа и износила је 30,4 одсто.

14:35

У Крагујевцу до 14 часова излазност на локалним и парламентарним изборима 31,6 одсто

На територији града Крагујевца до 14 часова излазност на локалним и парламентарним изборима је 31,6  одсто, саопштила је Градска изборна комисија Крагујевац.

14:26

У Ваљеву до подне изашло 20,14 одсто бирача уписаних у бирачки списак

У Ваљеву је уписано 75. 292 бирача, а гласа се на 103 бирачка места.

 Према подацима ГИК-а, до подне је на биралишта изашло 20,14 одсто грађана.

 До сада нису пријављене веће неправилности у изборном процесу.

14:14 Нишка опозиција: Спречили смо "бугарски воз", полицији пријављено да штаб у "Чаиру" користе за куповину гласова

Пријаву полицији због сумње на кривично дело куповина гласова поднели су из коалиције "Србија против насиља", јер кажу да имају доказе да се део хале "Чаир", где је био кол-центар СНС, на дан избора користи за плаћање гласова. Нишлија Ђорђе Станковић је рекао и да су на изборном месту у ОШ "Ћеле-кула" спречили такозвани "бугарски воз". И Јелена Милошевић на друштвеним мрежама извештава о бројним неправилностима на бирачким местима.

Некадашњи народни посланик Ђорђе Станковић је објавио снимак на коме се види како улази у просторије хале "Чаир", које су током кампање биле "СНС кол-центар", али га нису пустили, уз оправдање да је простор закупљен и да није дозвољен улаз свакоме.

Станковић каже да је хтео да провери лично и забележи да је то на дан избора "штаб за куповину гласова СНС".

Део хале "Чаир" је изнајмљен и није само за кол-центар и штаб СНС, они ово користе и као пункт где дају новац за плаћање гласова. Ми ту информацију имамо "изнутра", такође је проверена и од стране људи који су добили тај новац - рекао је Станковић.

Шефица правног тима "Србија против насиља" Ана Ераковић била је са њим и каже да имају сазнања да се "Чаир" користи за извршење кривичних дела, а једно од њих је давање и примање мита у вези са гласањем.

Казна предвиђена законом је новчана казна или казна затвора до 3 године. Полиција је обавештена, али није хтела да дође и провери ту информацију и уђе унутра - каже Ераковић.

Полиција није дошла по њиховој пријави, али су је поднели лично Полицијској управи Ниш.

14:05 МУП: Приведен осумњичени за напад на тим Црте

Припадници Министарства унутрашњих послова идентификовали су и довели у Полицијску станицу у Оџацима једну особу због сумње да је данас учествовала у нападу на мобилни тим Црте у овом граду.

У сарадњи са надлежним тужилаштвом у току је даљи рад на утврђивању свих околности и чињеница овог догађаја.

"Припадници МУП-а интензивно прате све активности данашњег дана и предузимају све мере и радње из своје надлежности како би очували јавни ред и мир током изборног дана у Републици Србији. Министарство унутрашњих послова позива све учеснике у изборном процесу да се понашају у складу са изборним законима", саопштава МУП.

ЦРТА: До 13х у Србији гласало 26,6 одсто бирача, излазност у Београду већа у односу на 2022.

До 13 сати је на парламентарне изборе у Србији изашло 26,6 одсто грађана с правом гласа, саопштила је Црта.

Црта истиче да је, поређења ради, излазност на парламентарним изборима 2022. године до 13 часова била 26,7 одсто.

Републичка изборна комисија је претходно саопштила да је на изборима у Србији је до 12 часова гласало 21,33 одсто од укупног броја уписаних бирача.

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић указао је на конференцији за новинаре РИК-а да је на претходним изборима, 2022. године, излазност у исто време била незнатно мања - 20,52 одсто. Коначна излазност на прошлогодишњим изборима била је 58,6 одсто, подсетио је Ковачевић.

ЦРТА: До 13 сати у Београду на парламентарне изборе изашло 26,1  одсто грађана

Како се додаје, на парламентарне изборе на биралиштима у Београду до 13 часова изашло је 26,1 одсто бирача (маргина грешке 0.3%), што је виша излазност него на изборима 2022. када је у истом периоду у главном граду одзив био 23,3 одсто.

13:42 Накратко прекинуто гласање у Новој Галеници због фотогафисања гласачког листића

На бирачком месту број 70 у ОШ "Михајло Пупин" у земунском насељу Нова Галеника гласање је било прекинуто након што је један од бирача мобилним телефоном фотографисао свој попуњени гласачки листић, сазнаје Н1.

Гласање на том бирачком месту било је моментално прекинуто, а позвана је и полиција која је убрзо стигла и сачинила записник.

 Бирачко место 70 поново је отворено након двадесетак минута, рекао је за Н1 један од чланова бирачког одбора.

13:41 Код Куршумлије председник бирачког одбора фотографисао личне карте мештана

У селу Рача код Куршумлије, председник бирачког одбора 40 обилазио је мештане и фотографисао њихове личне карте, потом је фотографије прослеђивао, тврде представници једне изборне листе.

Пријаву су проследили Полицијској управи у Прокупљу и у њој навели имена и презимена људи које је председник бирачког одбора наводно обилазио и њихова докемента прослеђивао "некоме из општине".

РИК: На изборима до 12х гласало 21,33 одсто бирача

На изборима у Србији је до 12 часова гласало 21,33 одсто од укупног броја уписаних бирача, саопштила је Републичка изборна комисија (РИК)

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић указао је на конференцији за новинаре РИК-а да је на претходним изборима, 2022. године, излазност у исто време била незнатно мања – 20,52 одсто. Коначна излазност на прошлогодишњим изборима била је 58,6 одсто, подсетио је Ковачевић.

13:25 РЗС: У Београду до 12 сати гласало 20,77 одсто, у Војводини 22,88 одсто бирача

До 12 сати на територији Србије без КиМ гласало је 21,33 одсто бирача, подаци су Републичког завода за статистику (РЗС), а излазност је нешто већа него на претходним изборима 2022. године када је у истом периоду гласало 20,52 одсто бирача. 

У региону Војводине гласало је до 12 сати 22,88 одсто бирача, Шумадије и Западне Србије 19,58 одсто, Јужне и Источне Србије 22,21 одсто, а у Београдском региону 20,77 одсто.

13:19 Излазност у Нишу до 12.00 часова 21,3 одсто

До поднева је своје бирачко право искористило је 21,3 одсто бирача у Нишу, показују подаци нишке Градске изборне комисије.

Излазност до 10.00 часова била је 8,96 одсто.

Право да гласа на овим изборима у Нишу има 228.491 грађанин, а гласа се на 177 бирачких места.

Из Градске изборне комисије за сада нису саопштили да ли имају пријављене неправилности.

Већи број грађана Ниша посредством друштвених мрежа сведочи о томе да су у току преподнева добијали телефонске позиве из кол центра Српске напредне странке и да су их људи из тог центра питали да ли су гласали и да ли ће то учинити у току дана.

Оно што је посебно забринуло грађане је, како су навели, је то што у кол центрима имају податке не само о власницима мобилних телефона већ и о осталим пунолетним члановима њихових породица.

13:19 ЦЕСИД: Уочено 70 неправилности

Посматрачи Центра за слободне изборе демократије (ЦеСИД) у периоду од 9 до 11 сати уочили су 70 неправилности на бирачким местима.

На сајту Цесид наводи се како је примећено да бирачи често фотографишу бирачке листиће и убацују листиће у погрешне кутије.

Посматрачи су уочили и процедуралне грешке чланова бирачких одбора и присуство пропагандног материјала на бирачким местима.

На бирачком месту 46 у Чачку гласач са инвалидитетом није могао да приступи бирачком месту, а затим су му чланови бирачког одбора изнели напоље листић да гласа, уместо да је тражено гласање ван бирачког места.

У Барајеву на бирачком месту 11 чланови бирачког одбора не носе акредитације.

У Кикинди на бирачком месту 15 и на Палилула на бирачком месту 83 посматрачи су приметили организовано довођење бирача на бирачко место истим аутомобилом.

Породично гласање уочено је на неколико бирачких места.

У Суботици на бирачком месту 82 посматрачи су приметили вођење паралелне евиденције.

Контролни спреј није коришћен на бирачким местима Трстеник 23 и Чачак 72.

Посматрачи су забележили и да није провераван идентитет бирачима пре гласања, неправилности на контролним листићима, а на неколико бирачких места посматрачи су приметили грешке у потписивању у изводе из бирачког списка.

На бирачким местима Гроцка 33, Нови Београд 4, Земун 62 и Нови Сад 140 уочен је покушај утицања на бираче, нарушавање тајности гласања (Земун 62, Нови Сад 140), а због лакших инцидента на тим бирачким местимаје гласање прекинуто на кратко.

Посматрачи ЦеСИД су на неколико места имали проблем са уласком на бирачка места због несналажења чланова бирачког одбора са списком посматрача.

13:16 Димитријевић (РИК): На бирачком месту у Лесковцу нису утврђене нерегуларности

Председник Републичке изборне комисије (РИК) Владимир Димитријевић рекао је данас да нису утврђене никакве нерегуларности на бирачком месту 187 у Лесковцу.Димитријевић је у писаној изјави навео да је након провере, коју су извршили чланови бирачког одбора, утврђено да нема неправилности "попут навода да је у бирачке кутије убацивано више изборних листића од предвиђеног", те да изборни процес тече у складу са законом.

РИК-у је Градска изборна комисија у Лесковцу потврдила ту информацију, навео је Димитријевић.

13:16 У Суботици до 12 часова гласало 19,7 одсто грађана

Према подацима Градске изборне комисије, у Суботици је до 12 часова своје право гласа искористило 19,7 одсто грађана, односно 24.788 од укупно 126.017 уписаних у бирачки списак.На основу података излазности грађана на претходним изборима, 2022. године, до 12 часова је гласало 20 одсто бирача.

Гласање протиче у реду и за сада нема пријављених неправилности.

13:16 Излазност у Новом Пазару и Сјеници око 10 одсто, у Тутину мања излазност

До поднева на парламентарним изборима у Новом Пазару и Сјеници гласало је око 10 одсто уписаних у бирачки списак, док је излазност у Тутину испод седам одсто, речено је данас радију Сто плус у изборним комисијама тих градова.На подручју Града Новог Пазара отворено је 99 бирачких места, на којима своје право може искористити 91.262 грађана уписаних у бирачки списак.

Председник Градске изборне комисије Радослав Милић казао је да гласање протиче без проблема.

Право гласа у Сјеници има 27.145 бирача који своје право могу искористити на 69 бирачких места.

До 12 сати је гласало 9,99 одсто уписаних у бирачки списак, а гласање се, према речима председника Општинске изборне комисије Семира Абдулаховића одвија несметано.

У Тутину је до поднева гласало 6,71 одсто од 32.281 уписаног гласача.

Председник Општинске изборне комисије Муамер Маврић казао је да се гласање на 61 бирачком месту, колико их је у тој општини, одвија без проблема.

13:13 ГИК: У Новом Саду до 12 сати изашло 21,16 одсто бирача

У Новом Саду је до 12 сати изашло 21,16 одсто бирача, саопштила је Градска изборна комисија. 

 Како наводе у ГИК-у, излазност је за нијансу већа него на претходним изборима. 

 За сада у ГИК-у није било пријављених неправилности. 

 Следеће обраћање Градске изборне комисије биће након затварања бирачких места, у 20.30 сати.

13:12 Паралелни спискови у Панчеву

На друштвеној мрежи "X" објављен је видео снимак из Панчева на коме су приказани активисти у једном од аутомобила који воде паралелне спискове.

Они су тврдили да је све по закону, али нису хтели да кажу ко их је послао то да раде.

12:57 Излазност у Лесковцу до поднева 22 одсто

Изласност на изборима у Лесковцу до поднева је била 22 одсто рекао је ГИК Милош Стевановић.

Он је демантовао постојање било каквих изборних неправилности.

12:26 Више од 30 аутобуса стигло у Рашку са КиМ

Слободан Ристовић, председник Општинске изворне комисије у Рашки рекао је да су сва бирачка места отворена на време.

"Немамо пријаве са терена да постоје проблеми", рекао је он.

Више од 30 аутобуса је стигло у Рашку са КиМ, а очекује се још 20 током дана. Дуже од сат времена се чека на административним прелазима.

12:22 У Крагујевцу до 12 часова на биралишта изашло 18,95 одсто бирача

У Крагујевцу је до 12 часова на биралишта изашло 18,95 одсто бирача, саопштила је ГИК Крагујевац.

12:18 Низ неправилности на лесковачким биралиштима

Не бирачком месту у лесковачком селу Палојце, како сазнејмо, посматрачица ЦЕСИД-а је приметила да чланови бирачког одбора убацују додатне листиће у гласачку кутију, а председник ГИК тог града Милош Стевановић каже да званичне пријаве још нема.

Небојша Цакић, кандидат из Лесковца за посланика на листи Србија против насиља тврди да су њихови посматрачи у бирачким одборима приметили низ неправилности.

У селу Кукуловце, посматрач је, тврди, гласао за чланове своје породице.

"Уочени су и људи са тзв. дуплим бирачким списком на једном месту, а постоје и покушаји довођења људи на гласање ван бирачког места", каже Цакић тврдећи да су председници бирачких одбора на два места онемогућили гласање вам бирачких места јер гласачи нису правилно пријављени.

Председник ГИК с друге стране каже да не сме нико онемогућавати људима да гласају, сматрајуци да се  изборни процес намерно опструира  од стране чланова одбора из редова опозиције.

Подсетимо, ГИК је хитно заседала у пола 11 управо због ових проблема. Донета је одлука да се пошаљу екипе на "спорна" бирачка места и помогну бирачким одборима да организују гласање ван бирачког места, за шта је пријављивање у одборима завршено у 11 сати.

ЦеСИД: На изборима до 11х гласало 15,1 одсто бирача

На изборима у Србији је до 11 часова гласало 15,1 одсто од укупног броја уписаних бирача, пројекција је Центра за слободне изборе и демократију (ЦеСИД)

Излазност је у 11 сати, према подацима ЦеСИД-а, за један проценат виша у односу на прошлогодишње изборе, када је у исто време гласало 14,1 одсто бирача.

ПИК: У Војводини до 10 сати изашло 11,69 одсто бирача

Покрајинска изборна комисија саопштила је да је у Војводини до 10 сати изашло 11,69 одсто бирача.

 На претходним изборима у истом периоду изашло је 11.03 одсто бирача.

 Они су на конференцији саопштили и коначан број бирача у покрајини, што је 1669734 грађана. 

 У Новом Саду је отварања бирачких места до 10 сати изашло 10,49 посто, бирача на гласање, саопштила је Градска изборна комисија.

 Наредно обраћање ГИК-а о излазности у Новом Саду биће у 13 сати, када ће бити саопштене информације о пресеку излазности до 12 сати.

 Наредно обраћање Покрајинске изборне комисије биће у 15.30 и у 20.30 сати. 

РИК: Излазност до 10 часова 9,94 одсто

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић саопштио је на другој конференцији за новинаре да излазност до 10 часова износи 9,94 одсто уписаних бирача.

На прошлогодишњим изборима излазност до 10 часова износила је 9,59 одсто.

11:22 Гласао Вук Јеремић

Носилац листе "Народна странка-Сигуран избор - Озбиљни људи" Вук Јеремић гласао је данас на бирачком месту 22, у Основној школи "Свети Сава" на Врачару.

Јеремић је на гласање дошао са супругом Наташом.

11:20

ГИК: У Чачку до 10 часова гласало 7,42 одсто бирача

У Чачку је до 10.00 часова данас гласало 7,42 одсто бирача, рекла је агенцији Бета председница Градске изборне комисије (ГИК) Љиљана Станишић.Она је казала да су сва бирачка места на територији Чачка јутрос отворена на време и да гласање протиче без проблема.

10:53 ГИК: Потпуно нетачни наводи о неправилностима на бирачким местима у Београду

Градска изборна комисија демантовала је наводе о неправилностима на бирачким местима у Београду.

"Потпуно су нетачни наводи појединих медија о неправилностима на бирачким местима који наводе да је започето гласање, а да нису биле запечаћене гласачке кутије, као и да пре тога није убачен контролни лист. Све бирачке кутије су пре почетка гласања запечаћене и у исте је стављен правилно попуњен контролни лист", наводи се у саопштењу.

Додаје се да ни од једног бирачког одбора са територије Новог Београда ГИК није добио информацију о неправилностима на самим гласачким местима, као ни око бирачких места.

10:50

Вучић у друштву Николе Петровића на гласачком месту

Подршку председнику Србије Александру Вучићу током јутрошњег гласања пружио је и његов кум Никола Петровић, иначе познат и по саобраћајној незгоди коју је својим "меклареном" изазвао почетком марта ове године.

 

10:14

МУП: Напад на волонтерку ДС-а ни на који начин није политички мотивисан

Синоћњи напад на волонтерку Демократске странке (ДС) ни на који начин није политички мотивисан нити има везе са изборима, саопштио је МУП.

Београдској полицији синоћ је пријављено да је у Улици Косте Нађ на Звездари непознати мушкарац ударио седамдесетједногодишњу жену, која је на данашњим изборима требало да буде контролор испред Демократске странке, и украо јој торбу, наведено је у саопштењу МУП-а.

Полиција је одмах по пријави догађаја изашла на лице места, предузела све мере и радње из своје надлежности и, у сарадњи са надлежним тужилаштвом, интензивно ради на проналаску починиоца.

09:31 Ипсос/Цесид: До 9 сати гласало 4,8 одсто бирача, у Београду 5,1

Према првом пресеку Ипсос Србија и Цесид - до 09.00 часова у Србији је гласало 4,8 одсто грађана, а у Београду 5,1 одсто.

Излазност грађана на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима, укључујући и град Београд, до затварања бирачким места објављиваће се у више термина током дана.

09:04 И покрајински избори почели без пријављених неправилности

Председник Покрајинске изборне комисије (ПИК) Рајко Маринковић изјавио је да су јутрос у седам часова отворена сва бирачка места у Војводини и да за сада, према сазнањима Комисије, нема неправилности.

На изборима за 120 посланика Скупштине Војводине учествује 13 изборних листа, а 1.669.734 грађана с правом гласа може да гласа на 1.776 бирачких места.

Маринковић је најавио да ће ПИК у 10:30 објавити прве податке о излазности, са пресеком у 10 часова.

Комисија ће имати конференције за новинаре и у 14:30, 18:30 и још једну после затварања бирачких места, најавио је Маринковић.

У Београду избори почели на време, највише гласача на Новом Београду

Председник Градске изборне комисије Београда Зоран Лукић рекао је да су избори почели на време на свих 1.180 бирачких места. Уверен је да ће бирачки одбори радити у заједничком интересу како би избори протекли у најбољем могућем реду.

Највећи број гласача је на Новом Беоргаду – више од 200.000 грађана, а најмање у Сопоту – 17.000.

На београдским изборима такмичи се 14 изборних листа. Прва редовна кофнеренција ГИК-а је у 9 часова, па у 12 и у 15 часова.

08:41 Вучић стигао на гласачко место, чека у реду

Председник Србије Александар Вучић стигао је јутрос око 8:00 на бирачко место ДВ "Тесла-наука за живот" у насељу Белвил на Новом Београду.

Вучић на гласање чека у реду са осталим грађанима.

07:36 Срби са КиМ аутобусима и приватним аутомобилима кренули на гласање

Више десетина хиљада српских бирача са Косова и Метохије искористиће право да гласа на данашњим изборима, али не у својим срединама већ у централној Србији.

Тако су јутрос организовано аутобусима и приватним аутомобилима кренули пут Рашке, Куршумлије, Врања, Тутина, где су отворена бирачка места за Србе који живе не Косову и Метохији.

На административном пункту Мердаре већ су формиране колоне аутомобила и пролазак се одвија јако споро.

Одлуком централних власти у Приштини Србима је онемогућено право да у својима срединама гласају на изборима које организује Република Србија, а што им је до пре годину и по дана било дозвољено, тако што су службеници Мисије ОЕБС-а сакупљали гласове и пребацивали их у централну Србију.

07:16 Дачић гласао на Савском венцу у Месној заједници Дедиње

Председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић и носилац листе "Ивица Дачић - премијер Србије" гласао је јутрос око 7.00 сати на бирачком месту у Месној заједници "Дедиње", на београдској општини Савски венац.

Дачић је на бирачко место дошао у пратњи супруге и сина.

07:09 Шта је забрањено на бирачком месту и око њега?

На бирачком месту и на 50 метара од бирачког места забрањено је истицање симбола политичких странака и другог пропагандног материјала.

Забрањено је задржавање на бирачком месту свих лица која немају права и дужности у вези са спровођењем избора.

Забрањено је неовлашћено снимање и фотографисање дешавања на бирачком месту бло да се ради о мобилном телефону, фото апарату, камери…

06:51 Данас гласа дијаспора у 31 земљи

Држављани Србије који живе у Аустрији, Белгији, БиХ, Бугарској, Данској, Италији, Кипру, Либану, Луксембургу, Малти, Мађарској, Немачкој, Новом Зеланду, Норвешкој, Румунији, Русији, Северној Македонији, Словачкој, Словенији, Турској, Уједињеним Арапским Емиратима, Финској, Француској, Холандији, Хрватској, Централноафричкој Републици, Црној Гори, Чешкој, Швајцарској, Шведској и Шпанији гласају данас на изборима за 250 посланика Скупштине Србије.

За гласање у иностранству на 81 бирачком месту у 35 држава пријавило се 32.216 грађана Србије у дијаспори.

Јуче су гласали држављани Србије који живе у Британији, Португалу, Канади и САД.

06:45 У Београду највећи број бирача на Новом Београду, гласа се и у кућама, парохијским домовима

Коначан број бирача који могу да гласају у Београду за одборнике Скупштине града је 1.613.369. 

Највише гласача је у општини Нови Београд, више од 200.000. У пет општина скоро исти број – око 164.000 бирача. То су Палилула, Земун, Чукарица, Звездара и Вождовац.

Најмање грађана са правом гласа је у Барајеву, 23.000 и Сопоту око 17.000.

Гласа се у школама, вртићима, али и приватним кућама, угоститељским објектима па и парохијским домовима, на 1.180 места у Београду.

06:40 Држављани Србије гласаће у 31 земљи, у четири већ гласали

Држављани Србије који живе у иностранству на републичким изборима заказаним за данас имаће прилику да гласају у 31 земљи на 73 бирачка места.

Због временске разлике у САД, Канади, Португалу и Уједињеном Краљевству српски држављани гласали су у суботу на по три бирачка места у САД и Канади, и на по једном у Уједињеном Краљевству и Португалу.

Због разлике у временским зонама у те четири државе гласање се обавља дан раније него у Србији, док ће на свим осталим бирачким местима бити организовано данас од 7 до 20 часова.

Према подацима РИК-а, за гласање се пријавило 32.216 грађана Србије који живе ван матице.

Гласање ће бити обављано у највећем броју у дипломатско конзуларним представништвима.

У САД су у суботу била отворена три места - у амбасади у Вашингтону, и конзулатима у Чикагу и Њујорку, као и у Канади и то у Ванкуверу, Отави и Торонту.

На Новом Зеланду гласаће се данас на Вајтклиф колеџу у Окленду, а у Центалноафричкој Републици у граду Бангуи у бази "Морава".

Највише бирачких места - 19 биће отворено у БиХ, затим у Немачкој шест и по пет у Аустрији и Италији.

Више од трећине бирачких места биће отворено у земљама бивше СФРЈ.

У БИХ ће се гласати у Сарајеву, у Бањалуци и Бијељини на два места, у Мостару, Требињу, Вишеграду, Братунцу, Добоју, Зворнику, Брањеву, насељу Лопаре, Руду, Приједору, Мркоњић Граду, Палана и Новом Горажду.

У Црној Гори гласаће се у Подгорици, Беранама, Херцег Новом и Сутомору.

У Северној Македонији гласаће се у амбасади у Скопљу и Клубу резервних војних официра у Куманову.

У Хрватској у Загребу и Вуковару, а у Словенији у Љубљани.

Српска дијапора ће моћи да изађе на изборе и у Швајцарској, и то у Берну, Цириху, Женеви и Лугану.

По два бирачка места биће отворена и у Русији - у Москви и Сочију, Француској у Стразбуру и Паризу и Шведској - у Стокхолму и Малмеу.

У Италији ће се гласати у Риму, Милану, Трсту, Вићенци и Валдању.

У Немачкој ће за гласаче бити отворена места у амбасади у Берлину и конзулатима у Дизелдорфу, Минхену, Франкфурту, Хамбургу и Штутгарту.

У Аустрији ће држављани Србије моћи да гласају на три изборна места у амбасади у Бечу и на по једном у конзулатима у Линцу и Салзбургу.

У Белгији ће бити отворено једно бирачко место, као и у Бугарској, Данској, на Кипру, Малти, Либану, Луксембургу, у Мађарској, Норвешкој, Румунији, Словачкој, Турској, УАЕ, Финској, Холандији и Шпанији.

Резулати гласања на бирачким местима у иностранству не смеју се јавно саопштавати пре завршетка гласања у Србији.

06:32 Шта је забрањено на самом гласачком месту?

Забрањено је коришћење мобилних телефона, фото-апарата и камера као и сликање гласачког листића.

Листић за гласање је важећи ако је један број заокружен, а остали прецртани, ако је на листићу нешто цртано или дописано, ако је на гласачком листићу бирач заокружио име и презиме првог кандидата на изборној листи, назив или део назива изборне листе и уопште ако је могуће недвосмислено утврдити за кога је бирач гласао.

Листић није важећи уколико није попуњен, ако су заокружене две листе, ако је неко заокружен а онда све прецртано или ако је списак кандидата цео прецртан.

06:31 Ко се нађе у реду испред биралишта у 20 часова, мора му се омогућити да гласа

Изборна места затварају се у 20 часова, а ако је због гужве неко у то време затечен у реду испред бирачког места, и њему мора бити омогућено да гласа.

На сам дан гласања, на бирачком месту и на 50 метара од бирачког места забрањено је истицање симбола политичких странака и другог пропагандног материјала.

06:27 За кога се гласа на парламентарним изборима?

На гласачком листићу за парламентарне изборе наћи ће се укупно 18 листа. То су: 

  1. Александар Вучић – Србија не сме да стане

  2. Ивица Дачић – премијер Србије

  3. Др Војилсав Шешељ – Српска радикална странка

  4. Милица Ђурђевић Стаменковски – Бошко Обрадовић – Национално окупљање – Државотворна снага

  5. Др Милош Јовановић – НАДА за Србију

  6. Савез војвођанских Мађара

  7. Србија против насиља – Мирослав Мики Алексић-Мариника Тепић

  8. Усаме Зукорлић – Уједињени за правду

  9. СДА Санџака – др Сулејман Угљанин

  10. Заједно за будућност и развој – Коалиција мир и толеранцију

  11. Народна странка – Сигуран избор. Озбиљни људи

  12. Саша Радуловић (Доста је било – ДЈБ) – Борис Тадић (СДС) – Ана Пејић (Отете бебе) – Добро јутро Србијо

  13. Политичка борба Албанаца се наставља – Шаип Камбери

  14. Ми глас из народа, професор доктор Бранимир Несторовић

  15. Србија на Западу – Зоран Вулетић – Немања Милошевић – Да струка пита – Владимир Ковачевић

  16. Руска странка – Слободан Николић

  17. Чедомир Јовановић – Мора другачије

  18. „Албанска демократска алтернатива – Уједињена долина“

06:26 Бирачка места се отварају у 7 сати

Више од 8.000 бирачких места широм Србије биће отворена од 7 сати јутрос, а сви грађани који желе да гласају моћи ће то да ураде до 20 сати. 

На парламентарним изборима грађани могу да бирају између 18 листа. Када је реч о београдским изборима, списак је нешто мањи - Београђани ће бирати између 14 листа. Гласа се и на покрајинским изборима у Војводини, а локални избори одржавају се у 65 општина и градова широм земље.

Право гласа има 6.500.666 бирача, док у Београду то право има 1.613.369 бирача, а на покрајинским изборима 1.669.791 бирач.

Бирачи са Косова и Метохије гласају у општинама Куршумлији, Рашки, Врању и Тутину.

Гласачки листић за парламентарне изборе штампан је на папиру кајсија боје, док је контролни лист за проверу исправности кутије плаве боје.

Листићи су штампани у 29 језичких варијанти, у зависности од тога који су језици и писма у службеној употреби у појединим општинама/градовима у Србији.

Грађани ће на републичком нивоу моћи да бирају између 18 листа, на нивоу Београда између 14, док се за покрајинске изборе кандидовало 13 изборних листа.

Да би остварио своје право, гласач мора код себе да има важећу личну карту или пасош, док позив на гласање није обавезан.

Гласа се на 8.273 бирачка места, од којих 29 у заводима за извршење кривичних санкција.

За гласање у иностранству у 35 држава утврђено је 81 бирачко место, а у четири земље – Великој Британији, Португалији, САД и Канади због временских разлика гласало се 16. децембра, али резултати неће бити објављивани до затварања биралишта у Србији.

(Н1, Фонет, Бета, Нова.рс, Спутњик, РТ-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер