петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Затворен случај око поста Захарове, нема сметњи у односима Србије и Русије; Споразум из Вашингтона значајан за нашу међународну позицију, то треба да искористимо, а не да га извргавамо руглу
Хроника

Ивица Дачић: Затворен случај око поста Захарове, нема сметњи у односима Србије и Русије; Споразум из Вашингтона значајан за нашу међународну позицију, то треба да искористимо, а не да га извргавамо руглу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. септембар 2020.

 Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је да је значајно да су наше Министарство спољних послова и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров уложили напоре да се "затвори" случај поста портпаролке Министарства спољних послова Русије Марије Захарове, како не би остала сумња у односе Србије и Русије.

Он је за ТВ Хепи рекао да су две државе стратешки партнери и да настављамо ту сарадњу, "као што је рекао и председник Александар Вучић да ово неће оставити траг на наше добре односе", напомињући да се Лавров лично у ово укључио.

"Ово је поука да се не сме играти таквим стварима, да било какав неки потез, који чак и да је у питању лош превод, или било шта што нема везе са Вучићем него Трампом... Слика је слика и то изазива негативне реакције са наше стране", рекао је Дачић, мислећи на слику из поста која потиче из филма "Ниске страсти".

Према његовим речима, то је био непромишљен потез Захарове, који је непотребно дигао тензије.

Он је рекао да портпаролка "има неку своју слободу у јавним наступима", која се "доста толерише у Москви", додајући да се Захарова сваки дан оглашава.

Дачић је рекао да је такав начин седења део протокола.

"Ви кад одете негде седнете где вам каже домаћин", рекао је Дачић.

Трампу је пре свега стало да Косово отвори амбасаду у Јерусалиму

Дачић је изјавио да не треба да чуди да је амерички председник Доналд Трамп унео у споразум, направљен у Вашингтону, блискоисточне теме, због његове спољне, али и унутрашње политике, с обзиром на јевреску заједницу у Америци и све друге који подржавају његову политику подршке Израелу.

"Трампу је статешки циљ да буде што више земаља са амбасадом у Јерусалиму, а пре свега да Косово, ако Израел призна Косово, а најавили су да хоће, буде прва муслиманска земља која ће тамо отворити амбасаду", рекао је Дачић.

Он је нагласио да делегација Србије није дозволила да се било шта одрази на однос Србије са Русијом и Кином.

Према његовим речима, Србија ће разговарати и са другим својим партнерима везано за друга питања која могу да проистекну из овог споразума.

Споразум да искористимо, а не да га извргавамо руглу

Министар спољних послова изјавио је да је потписивање споразума Београда и Приштине у Вашингтону велики спољнополитички догађај за Србију, од које ће она имати много користи.

"Ово је изузетно значајан споразум за Србију. Ово је изузетно значајан догађај за Србију и за нашу међународну позицију", рекао је Дачић.

Дачић је навео да Србија треба то паметно да искористи уместо што сама себи прави проблеме извргавањем руглу нешто "о чему многе земље могу само да сањају", а то је да "имају заинтересованост САД да уопште учествују у решавању било каквих проблема".

Истакао је да се у Вашингтону није десило ништа лоше за Србију по питању статуса Косова јер је председник Србије Александар Вучић одбио међусобно признање.

"Није дошло до промене када је дошло до питање статуса. Ми смо још ојачали своју позицију - ми смо одбили, а састанак није прекинут, настављен је разговор", рекао је Дачић.

Како је навео, од свега што се десило у Вашингтону Србија има и економски добитак.

Објаснио је да је разлика у потписаним споразума Приштине и Београда у тачки 10 и да у уговору приштинске делегације стоји да ће Израел и Косово међусобно да се признају.

"У нашем делу стоји овај део да ћемо пребацити економску канцеларију, амбасаду. Значи, ми немамо исти тај део који се тиче самог Израела", навео је Дачић.

Коментаришући присуство америчких представника, односно заменика помоћника државног секретара САД Метјуа Палмера током актуелних преговора Београда и Приштине у Бриселу, Дачић је навео да је то уобичајено и да су приликом преговора у Бриселу увек долазили представници Америке, односно Стејт департмента.

"Они нису учествовали на преговорима, али су били тамо. Ми никад нисмо имали ништа против тога", рекао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер