петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Важно је да се избори у Србији одржавају онда када је за то предвиђено време, од ЕУ очекујемо одговор на избегличку кризу јер смо ми у сендвичу
Хроника

Ивица Дачић: Важно је да се избори у Србији одржавају онда када је за то предвиђено време, од ЕУ очекујемо одговор на избегличку кризу јер смо ми у сендвичу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2015.

 БЕОГРАД - Први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић поновио је данас да је важно да се избори у Србији одржавају онда када је за то предвиђено време.

Дачић је на конференцији за новинаре рекао да ће подржати одлуку премијера Србије о томе да ли ће бити расписани избори.

"Свуда у свету сам чуо похвале на рачун Србије, економских и политичких реформи. Знатно је побољшан међународни положај земље у свету, а најгоре ствари о Србији чују се само у Србији. Зато је то лоша и непотребна атмосфера", рекао је Дачић.

Он је рекао да опозиција треба да престане да имитира '90.те, јер су се времена променила.

"Сви траже изборе, а моле Бога да их не буде. Треба разговарати о стратешким стварима, а не правити позориште у сопственој кући", рекао је Дачић.

(Бета)

Ивица Дачић: Ми смо у сендвичу, да ли треба да дижемо ограде?

Србија очекује од ЕУ да чује шта је европски одговор на избегличку кризу, јер део земаља ЕУ пропушта избеглице, а део затвара границе и подиже ограде.

То је рекао министар спољних послова Ивица Дачић.

"Ми се налазимо у сендвичу између два дела ЕУ, једног дела који пропушта избеглице и другог који затвара границе и подиже ограде. Да ли и ми треба да подижемо ограде? Зато ЕУ треба да нам каже шта је европски одговор", навео је Дачић.

Он је казао да ће предстојећа министарска конференција 8. октобра у Луксембургу, где ће поред министара спољних и унутрашњих послова из држава чланица ЕУ бити и министри других држава погоћених кризом, укључујући Србију, бити посвећена проналажењу решења за кризу која је главна тема у Европи и свету, али да нису сви пођеднако заинтересовани да се она реши.

Дачић је оценио да је Србији неопходна финансијска помоћ, али да је још важније питање европске, стратегије, јер криза изазива тектонске поремећаје у функционисању ЕУ.

Он је изјавио је да је октобар месец у којем почиње процес одлучивања у Унеско о захтеву за пријем „Косова“.

Одлука у Извршном савету Унеско се доноси већином гласова, подсетио је Дачић на методологију гласања у оквиру Унеска и на чињеницу да су од држава на седници Извршног савета 32 земље признале независност Косова, а 26 нису.

"То значи да предстоји тешка борба за заштиту интереса Србије", рекао је Дачић новинарима у Београду.

Сви у свету са којима смо разговарали по питању српског културног и верског наслеђа на Косову и Метохији сагласни су са аргументацијом Београда, казао је шеф српске дипломатије, али је додао да постоји велика разлика између "вербалне сагласности и формалног одлучивања".

Министар је поновио да је став Београда да о том питању не треба да се разговара пре него што се о томе буде разговарало у Бриселу и најавио да ће се Србија 12. октобра, када треба да почне седница Извршног савета Унеска, успротивити стављању ове тачке на дневни ред.

"То је као кад би неко размишљао о томе да Исламска држава, која уништава споменике у свету, постане део Унеска", рекао је Дачић.

Министар спољних послова Србије изразио је очекивање да ће годишњи Извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу приступања ЕУ за 2015, а који би требало да буде објављен 16. октобра, бити позитиван.

"То би додатно допринело настојањима Србије да до краја 2015. године отвори прва преговарачка поглавља" и "за Србију је неприхватљиво да чека следећу годину", ; рекао је министар, наводећи да је поглавље 32 годину дана спремно за отварање, као и поглавље 35.

Дачић је рекао и да је мигрантска криза тема број један у Европи и свету, као и да је Србија у односу према овом питању "више показала европско лице него многе земље које су чланице ЕУ".

Он је рекао да су у решавању овог проблема неопходна финансијска средства и да је Србија захвална свима који су помогли, али је истакао да је још важнија "стратегија одлучивања о том проблему".

Дачић је најавио да ће сутра присуствовати састанку Извршног комитета Високог комесаријата УН за избеглице у Женеви, на позив високог комесара Антонија Гутереша, као и да је за 8. октобар у Луксембургу заказана Конференција о избегличкој рути преко Источног Медитерана и Западног Балкана.

Конференцију је сазвала висока представница ЕУ за спољну и безбедносну политику Федерика Могерини заједно са министром спољних и европских послова Луксембурга Жаном Аселборном.

На конференцији ће учествовати министри унутрашњих и спољњих послова или министри за питања миграција када је реч о ЕУ плус земље Западног Балкана и Турске.

Основна тема биће управљање мигрантском кризом и прихват миграција, рекао је Дачић.

Министар је најавио и посету шефа британске дипломатије Филипа Хамонда 8. октобра. То ће бити прилика, како је рекао, "за прве озбиљније разговоре" са Великом Британијом после неспоразума у вези са британском резолуцијом у Савету безбедности УН везано за Сребреницу.

"Интерес нам је да са Британијом развијамо добре односе и зато је посета од изузетног значаја јер има за циљ да пошаље позитивну поруку властима у Београду, односно да покаже подршку настојањима и политици владе Србије за чланство у ЕУ и за адекватан приступ Србије мигрантској кризи", рекао је Дачић.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер