уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Ускоро ће само Приштина и Тирана признавати Косово
Хроника

Ивица Дачић: Ускоро ће само Приштина и Тирана признавати Косово

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. септембар 2018.

 Највише ме интересује да, у оквиру ГС УН, разговарам са земљама које су признале једнострано проглашену независност Косова о томе да преиспитају своју одлуку.

То је изјавио министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

"Веома сам задовољан начином на који теку ти разговори", рекао је Дачић додајући да је представницима појединих земаља рекао да ће, имајући то у виду, ускоро само Приштина и Тирана бити те које признају независност Косова. 

Дачић је објаснио да се у оквиру заседања Генералне скупштине УН одржавају три нивоа састанака - један је генерална дебата, разни сусрети на маргинама и бројне конференције итд, а други су састанци билатералног карактера који се односе се на јачање билатералних веза. 

"Трећи ниво је онај који мене највише интересује - разговор са земљама које су признале Косово, о томе да преиспитају ту своју одлуку", рекао је шеф српске дипломатије. 

Упитан докле су стигли у тим разговорима, Дачић је рекао да "није добро говорити о томе док се те ствари не заврше до краја". 

"Ја никада о томе не говорим, али овде Имам списак земаља – ко где седи, где се ко налази, када дискутује.... Имамо материјале за сваку од тих земаља, које увек носимо са собом, и имамо мапу свих земаља које су признале и нису признале Косово", рекао је Дачић. 

Показујући медијима мапу на којој се види које су земље признале, а које нису признале независност Косова, Дачић је рекао да "свако треба да је добије да би знао да Приштина лаже, да тачно имају сазнања о томе ко је признао, ко није признао Косово". 

Коментаришући присуство приштинске делегације у згради УН, Дачић је рекао да "они нису ту, они су по ћошковима, по хоклицама, јер они нису чланови УН и немају исте пропуснице, као и чланови УН". 

Како је објаснио, приштинска делегација се пријавила преко Одељења УН за мировне операције (Департмент оф Пеацекеепинг Оператионс) и тако добила пропуснице, уз које, међутим, не могу да уђу у сале на састанке. 

"Они то раде сваке године, то је злоупотреба тог статуса, али џабе им. Мислим да су сви прозрели о чему се ту ради, да сви имају у виду да су направили страшну грешку кад су признали Косово, и да се многи од њих данас кају због тога и размишљају о повлачењу признања", рекао је Дачић. 

Нагласио је, ипак, да не жели да о свему томе говори док се не заврше сви скупови, односно док не прође ова недеља.

Дачић који борави у Њујорку као члан делегације Србије на 73. заседању Генералне скупштине УН, имао је неколико сусрета са високим светким званичницима у седишту светске организације. 

Уочи почетка заседања, шеф српске дипломатије сусрео се и имао краће разговоре са председником Турске Реџепом Тајип Ердоганом, премијером Грчке Алексисом Ципрасом и председавајућим Председништву БиХ Бакиром Изетбеговићем, саопштило је Министарство спољних послова. 

Боравак у Њујорку министар ће искористити за бројне билатералне састанке, учествоваће на мултилатералним скуповима који су предвиђени током „УН седмице“ пре свега с циљем јачања позиције Србије у свету, наводи се у саопштењу. 

На маргинама 73. заседања Генералне скупштине УН, шеф српске дипломатије Ивица Дачић састао се и са министром одговорним за спољне послове у Султанату Оман Јусуф бин Алави бин Абдулахом. 

У пријатељском и садржајном разговору саговорници су разменили мишљења о текућим политичким процесима у регионима Западног Балкана и Блиског истока, саопштило је Министарство спољних послова. 

Дачић упознао је министра из Омана и на традиционалну и изузетно развијену сарадњу Србије са државама арапског и исламског света. 

Два министра су се договорили да у најскорије време размене посете у циљу даљег унапређења билатералне сарадње на свим пољима од обостраног интереса. 

Шеф српске дипломатије се састао иса генералним секретаром ОЕБС-а Томасом Гремингером, који је дао пуну подршку дијалогу Београда и Приштине и циљу да се дође до одрживог решења политичким средствима. 

Генерални секретар ОЕБС-а упознао је министра Дачића са током припрема за предстојећи 25. министарски савет ОЕБС-а у Милану. 

Такође, он је изразио захвалност за подршку рада Мисије ОЕБС-а у Београду и интензивни дијалог који Мисија има са српским институцијама. 

Шеф српске дипломатије изразио је задовољство заједничким радом са ОЕБС-ом и постигнутим резултатима. 

Саговорници су разменили и мишљења о свим питањима од интереса за рад ОЕБС-а и активност Србије у оквиру Организације у циљу унапређења сарадње, наводи се у саопштењу МСП. 

Састанак Дачића и генералног секретара ОЕБС-а одржан је на маргинама 73. заседања Генералне скупштине УН.

На маргинама 73. заседања Генералне скупштине Уједињених нација, у Њујорку је, у организацији Регионалног савета за сарадњу, одржан радни доручак министара спољних послова Западног Балкана са Јоханесом Ханом, комесаром ЕУ за политику суседства и преговоре о проширењу, а Србију је представљао шеф дипломатије Ивица Дачић. 

Генерални секретар Регионалног савета за сарадњу Горан Свилановић представио је остварене резултате, планове као и изазове на плану даљег развоја регионалне сарадње. 

Комесар Хан посебно је нагласио значај регионалне сарадње за процес евроинтеграција, али и потребу рационализовања великог броја регионалних иницијатива. 

На састанку су разматрана питања од значаја за даљи развој регионалне сарадње, посебно трговина, инвестирање у јачање повезаности и мобилности, као и јачање дигиталне интеграције. 

Разговарано је и неопходности рационализовања великог броја регионалних иницијатива на Западном Балкану, али и на значај међусобне размене информација како међу чланицама Регионалног савета за сарадњу, тако и интерно у припреми регионалних састанака. 

Министри Западног Балкана су поздравили активности Регионалног савета за сарадњу и посвећеност генералног секретара Свилановића, истакавши да је питање регионалне сарадње комплементарно са процесом евроинтеграција.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер