Trebalo bi odmah formirati radnu grupu za izradu jednog novog, celovitog zakona o informisanju, koji bi zajednički pravili država i novinarska udruženja i organizacije, ali i međunarodne institucije, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić
Dačić se zalaže da izradu zakona koji bi zajednički pravili država i novinarska udruženja i organizacije, ali i međunarodne institucije
On je kazao da je cilj njegove stranke SPS, koja je bila uzdržana prilikom glasanja o izmenama i dopunama zakona, da se dođe do teksta koji bi bio „prihvatljiv za sve".
Potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Jelka Jovanović kaže da nije u potpunosti upoznata sa Dačićevom izjavom, ali podseća da se u Ministarstvu kulture formira radna grupa za izradu medijske strategije i da je ministrovo zalaganje „u redu", ako ide u tom pravcu.
- Na strategiji, pored ministarstva, učestvuju i predstavnici NUNS-a, UNS-a, asocijacije medija i „Lokal presa". Da li će u okviru rasprave o strategiji biti procenjeno da treba raditi na novom zakonu o javnom informisanju stvar je stručnjaka. Sve što je u pravcu donošenja boljeg i pravednijeg zakonodavstva treba iskoristiti, pa i to ako Dačić misli da njegova i iskustva njegove stranke mogu pomoći. Neka svoje predloge iznese Ministarstvu kulture, Vladi i mislim da to ne bi moglo da se odbije - govori Jelka Jovanović.
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije (UNS) Nino Brajović kaže da formiranje nove radne grupe za donošenje zakona, o kojoj je govorio Ivica Dačić potrebno, ali da je neizvesno da li će do toga i doći.
- Mi smo u UNS-u razmišljali da se napravi novi predlog zakona koji bi eventualno zamenio ovaj nakaradni Zakon o informisanju. Neko to mora da uradi, ali ne možemo da očekujemo to od onih koji su napisali takav zakon. Ali, ako Ivica Dačić, kao potpredsednik Vlade, poruči tako nešto, mi moramo to da podržimo. U načelu se zalažemo da u izradi zakona moraju da učestvuju nezavisni stručnjaci i predstavnici relevantnih esnafskih udruženja, pre svega NUNS-a i UNS-a. I da nastojimo, ako je moguće, da OEBS i Evropska komisija učestvuju u pisanju novog pravnog akta kako bi se ispoštovali svi evropski standardi i onemogućilo vladajućoj većini da odbije donošenje takvog zakona - kaže Brajović.
Funkcioner G17 Plus Željko Ivanji sumnja u istinitost Dačićeve izjave, dodajući da je, ako je ona ipak istinita, ministar policije „poslednji koji bi trebalo da pokreće pitanje Zakona o informisanju".
- Zakon je izglasan, SPS je, kako to oni kažu, pokazao svoju doslednu poziciju i ne znam posle toga da li je principijelno menjati rešenja koja smo doneli. Mislim da treba okupiti radnu grupu oko strategije razvoja medija, o čemu bi se povela diskusija. Što se tiče samog zakona, svako ima pravo da uputi predstavku Ustavnom sudu i da se obrati nakon toga sudu u Strazburu. Ali, ukoliko bi se zaista formirala radna grupa za izradu novog zakona o informisanju, svakako da nije dobro da je inicira jedan policajac. Ne verujem da će ta njegova najava narušiti odnose u koaliciji, ali ne verujem ni da je dao takvu izjavu - navodi Ivanji.
(Pres)
|