четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Требало би израдити нови закон о информисању
Хроника

Ивица Дачић: Требало би израдити нови закон о информисању

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. септембар 2009.

Требало би одмах формирати радну групу за израду једног новог, целовитог закона о информисању, који би заједнички правили држава и новинарска удружења и организације, али и међународне институције, изјавио је потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић

Дачић се залаже да израду закона који би заједнички правили држава и новинарска удружења и организације, али и међународне институције

Он је казао да је циљ његове странке СПС, која је била уздржана приликом гласања о изменама и допунама закона, да се дође до текста који би био „прихватљив за све".

Потпредседница Независног удружења новинара Србије (НУНС) Јелка Јовановић каже да није у потпуности упозната са Дачићевом изјавом, али подсећа да се у Министарству културе формира радна група за израду медијске стратегије и да је министрово залагање „у реду", ако иде у том правцу.

- На стратегији, поред министарства, учествују и представници НУНС-а, УНС-а, асоцијације медија и „Локал преса". Да ли ће у оквиру расправе о стратегији бити процењено да треба радити на новом закону о јавном информисању ствар је стручњака. Све што је у правцу доношења бољег и праведнијег законодавства треба искористити, па и то ако Дачић мисли да његова и искуства његове странке могу помоћи. Нека своје предлоге изнесе Министарству културе, Влади и мислим да то не би могло да се одбије - говори Јелка Јовановић.

Генерални секретар Удружења новинара Србије (УНС) Нино Брајовић каже да формирање нове радне групе за доношење закона, о којој је говорио Ивица Дачић потребно, али да је неизвесно да ли ће до тога и доћи.

- Ми смо у УНС-у размишљали да се направи нови предлог закона који би евентуално заменио овај накарадни Закон о информисању. Неко то мора да уради, али не можемо да очекујемо то од оних који су написали такав закон. Али, ако Ивица Дачић, као потпредседник Владе, поручи тако нешто, ми морамо то да подржимо. У начелу се залажемо да у изради закона морају да учествују независни стручњаци и представници релевантних еснафских удружења, пре свега НУНС-а и УНС-а. И да настојимо, ако је могуће, да ОЕБС и Европска комисија учествују у писању новог правног акта како би се испоштовали сви европски стандарди и онемогућило владајућој већини да одбије доношење таквог закона - каже Брајовић.

Функционер Г17 Плус Жељко Ивањи сумња у истинитост Дачићеве изјаве, додајући да је, ако је она ипак истинита, министар полиције „последњи који би требало да покреће питање Закона о информисању".

- Закон је изгласан, СПС је, како то они кажу, показао своју доследну позицију и не знам после тога да ли је принципијелно мењати решења која смо донели. Мислим да треба окупити радну групу око стратегије развоја медија, о чему би се повела дискусија. Што се тиче самог закона, свако има право да упути представку Уставном суду и да се обрати након тога суду у Стразбуру. Али, уколико би се заиста формирала радна група за израду новог закона о информисању, свакако да није добро да је иницира један полицајац. Не верујем да ће та његова најава нарушити односе у коалицији, али не верујем ни да је дао такву изјаву - наводи Ивањи.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер