петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Стабилно у Бујановцу, Прешеву и Медвеђи
Хроника

Ивица Дачић: Стабилно у Бујановцу, Прешеву и Медвеђи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. март 2011.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је данас да је безбедносна ситуација на подручју општина Бујановац, Прешево и Медвеђа стабилна, али да постоје ризици, попут организованог криминала, и преласка терористичких група са Косова и Метохије.

Он је након седнице Координационалног тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу навео да се број етнички мотивисаних инцидената смањује из године у годину.

„Решење је у што бројнијем учешћу представника националних мањина у државним институцијама”, поручио је Дачић. Он је навео да у Прешеву од 154 полицајаца има 115 Албанаца, у а Бујановцу од 198 полицајаца 101 је Албанац. „Полиција ради на томе да се приближи локалним срединама. А један од начина је и праћење заступљености националих заједнаца у служби”, казао је Министар унутрашњих послова.

Председник Координационог тела за Бујановац, Прешево и Медвеђу Милан Марковић оценио је да је ситуација када је реч о односима Срба и Албанаца у овим општинама сада неупоредиво боља него пре две године, али да још много тога треба да се уради.

„Није све до Владе Србије, шта је могла Влада је учинила”, казао је Марковић указујући и на то да је проблем и у веома компликованим односима на албанској политичкој сцени.

Марковић, који је и министар за људска и мањинска права, државну управу и локлану самоуправу, навео је да се на данашњем састанку није појавио председник општине Прешево Рагни Мустафа који је свој долазак отказао пет минута пре почетка сусрета.

Марковић је напоменуо да је циљ тела да се превазиђу све баријере између Срба и Албанаца и створи мултиетничко друштво.

„Напредак је већ видљив, поштоје мешовити спортски клубови, часописи, позоришне представе у којима учествују Срби и Албанци”, казао је Марковић.

Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Димитриос Кипреос оценио је да су направљени позитивни кораци у општинама на југу Србије и да је створена мултиетничка власт у Бујановацу.

Кипреос је рекао да би, након Председништва Координационог тела Владе Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, следећи корак требало да буде отварање Економског факултета у том граду, што би могло да се догоди у октобру.

„Већ имамо Албанце који имају одређена места у администрацији на југу Србије. Наш циљ је да се са тим процесом још енергичније настави у будућности и желимо још више Албанаца у администрацији”, нагласио је шеф Мисије ОЕБС-а.

Он је похвалио залагања посланика Партије за демократско деловање Ризе Халимија и градоначелника Бујановца, Медвеђе и Прешева, оценивши да без њиховог залагања не бисмо могли да постигнемо ове резултате. „Циљ је да се сви грађани, Срби и Албанци, осећају као у својој домовини”, рекао је Кипреос.

У Београду је данас одржана седница Председништва Координационог тела Владе Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, којом су обележене две године од потписивања Споразума о принципима реконструкције Координационог тела.

Поред председника тог тела, министра Милана Марковића, у раду председништва Координационог тела учествовали су и заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, шеф мисије ОЕБС-а у Србији Димитриос Кипреос, амбасадорка САД Мери Ворлик, амбасадор Велике Британије Мајкл Девенпорт и шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер