петак, 20. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија жели да буде део заједничког решења за мигрантску кризу, спремни смо да преузмемо свој део одговорности
Хроника

Ивица Дачић: Србија жели да буде део заједничког решења за мигрантску кризу, спремни смо да преузмемо свој део одговорности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. октобар 2015.

 Шеф срспке дипломатије Ивица Дачић изјавио је у Луксембургу да је неопходно што пре, на нивоу ЕУ, договорити свеобухватно, одрживо решење за мигрантску кризу.

"Ми желимо да будемо део тог заједничког решења и спремни смо да преузмемо свој део одговорности, када Европска унија усагласи стратегију за решење мигрантске кризе", рекао је Дачић на минуистарској Конференцији у Луксембургу, посвећеној источномедитеранској - западнобалканској рути миграната.

Он је истакао да је у овом моменту, услед актуелне сеобе народа, Србија једна од најугроженијих земаља, саопштило је Министарство спољних послова.

Иако највећем броју миграната и избеглица није крајње одредиште, Србија се нашла у самом центру западнобалканске миграционе руте и кроз њу пролазе готово сви мигранти и избеглице који су се из Сирије, Авганистана, Ирака и других нестабилних подручја, пре свега Блиског истока, упутили ка земљама западне и северне Европе, преко држава чланица ЕУ - Грчке и Бугарске, указао је Дачић.

"Од почетка ове године до данас, на територији Републике Србије укупно је регистровано преко 200.000 ирегуларних миграната, што је у односу на целу 2014. годину више за 8,6 пута", рекао је министар.

Од овог броја, како је додао, око 600 ирегуларних миграната је заражило азил.

"У последње време их и до 5.000 дневно уђе на територију Републике Србије и тај број не јењава, већ се само повећава. Већина миграната који уђу на нашу територију се региструју, обезбеђује им се смештај, храна и медицинска нега", додао је Дачић.

Према његовим речима, Србија добро разуме ситуацију у којој се мигранти налазе, јер је српски народ и сам у блиској прошлости био приморан на миграције и спасавање живота пред ратним дешавањима, што га чини веома осетљивим за њихове проблеме.

"Начин на који смо се суочили са различитим аспектима миграционе кризе и емпатија коју смо притом према мигрантима показали до сада су веома позитивно оцењени, како од стране институција и држава чланица ЕУ, тако и од стране самих миграната и арапских земаља. Све то нам веома много значи и чини нас поносним", навео је он.

Међутим, терет који морамо да носимо током ове кризе сваким даном постаје све већи и све тежи, упозорио је Дачић.

Он је подсетио да се Србија већ две деценије носи са великим бројем избеглица из БиХ и Хрватске.

"У овом моменту их је 35.000, а уз њих, збрињавамо још 200.000 интерно расељених лица са КиМ, док се 300.000 налази у процесу интеграције За земљу наших капацитета то је огроман терет, а прилив нових миграната представља додатно оптерећење", навео је министар.

Он је истакао да ће Србија остати кредибилан партнер ЕУ и да ће наставити да се према мигрантима односи на начин који је у потпуности у складу са европским и међународним стандардима.

"Такође се обавезујемо да ћемо активно учествовати у спровођењу свега о чему данас постигнемо договор, укључујући и свеобухватно управљање границама", закључио је Дачић, захваливши уједно за пружена и најављена средства ЕУ и земаља које су билатерално упутиле помоћ Србији за решавање избегличке кризе.

Министри унутрашњих послова и правде земаља чланица ЕУ почели су данас у Луксембургу дводневни састанак о решавању избегличке кризе, а њима су се током поподнева придружиле и колеге са западног Балкана, међу којима и, у име Србије, Дачић и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер