субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Косовско решење треба да поштује статус на терену - Приштина не може да има суверенитет на северу Косова
Хроника

Ивица Дачић: Косовско решење треба да поштује статус на терену - Приштина не може да има суверенитет на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. јун 2019.

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је немогуће наћи адекватно решење косовског питања осим "поштовања стања на терену".

"Немогуће је да се нађе адекватно решење косовског питања осим поштовања стања на терену - ко шта држи, то је његово. У том случају, север Косова не може под суверенитет Приштине и то је крај", рекао је Дачић у емисији "Став" на телевизији О2.

Коментаришући изјаву црногорског председника Мила Ђукановића да решење косовског питања треба да буде засновано на Бадинтеровој формули, Дачић је рекао да се "апсолутно слаже с тим јер је Бадинтер говорио о поштовању граница (тадашњих југословенских) република, а не граница покрајина" и додао да "не може да верује да се Ђукановић тога не сећа".

"Ђукановић хоће да каже да нема промена граница. Вратимо се ми на Бадинтерову формулу, али немојте сада када сте је прекршили (признањем независности Косова) да говорите да не могу да се мењају границе које никад нису биле међународно признате, као што је случај са границом између Косова и централне Србије", рекао је Дачић.

Он је навео да би питање Косова брзо било решено ако би међународна заједница била сагласна око тога, али да је реч о "геостратешкој игри која не зависи само од става Београда и Приштине".

"Ако се међународна заједница сложи да питање Косова треба затворити, оно ће бити брзо решено, али постоји неслагање, не између Запада и Русије и Кине, него између европских земаља и САД", казао је шеф српске дипломатије.

Док су Брисел, Вашингтон и Париз спремни да подрже решење око којег би Србија и Косово постигли договор, Немачка је против разграничења и тврдо инсистира на непромењивости граница, рекао је Дачић.

"Ја се с тим слажем, али када говоримо о непромењивости граница, они су прескочили једну фазу - проглашење независности Косова", навео је Дачић.

Дачић је рекао и да није предвиђено да Заједница српских општина (ЗСО) буде пандан Републици Српској, која је израз равноправног статуса српског народа у БиХ.

"Овде (на Косову) не би била таква ситуација, ЗСО би једним краком била везана за српску власт, по питању школског и здравственог система", казао је шеф српске дипломатије.

Он је навео да се претња "великом" Албанијом односи на то што неке земље ЕУ "нису дале позитивне сигнале" по питању визне либерализације за Косово и отварања преговора о чланству у ЕУ са Албанијом.

"Они (Албанци) мисле да ће том претњом убедити неке земље да дају сагласност, али то има контра ефекат фактор је дестабилизације у региону", навео је Дачић.

Србија подржава територијални интегритет Кипра и очекује од Турске да се понаша у складу са међународним правом

БЕОГРАД - Министар спољних послова Ивица Дачић и амбасадор Републике Кипар у Србији Константинос Елијадес изразили су данас снажну и принципијелну узајамну подршку очувању суверенитета и територијалног инегритета две земље, а са кипарске стране је изражена пуна подршка процесу европских интеграција Србије.

У разговору, који је протекао у срдачној атмосфери, потврђено је да су билатерални односи две државе засновани на чврстом пријатељству, историјски утврђеној блискости и солидарности два народа и две државе, саопштило је Министарство спољних послова.

Република Србија, како се наводи, са великом забринутошћу прати развој ситуације у источном Медитерану и осуђује сваку активност која није у складу са међународним правом, укључујући и Конвенцију УН-а о праву мора.

"Република Србија подржава суверенитет и територијални интегритет Кипра, укључујући и суверена права Кипра да истражује и искоришћава природне ресурсе у својој ексклузивној економској зони", наводи се у саопштењу.

Како се додаје, све економске активности у овој зони могу да се спроводе само уз сагласност кипарских власти и уз поштовање међународног права и Конвенције УН-а о праву мора.

"Очекује се од Турске да се понаша у складу са основним принципима међународног права, како би се избегао раст тензија и погоршање безбедносне ситуације у региону", наводи се у саопштењу.

Такође се истиче да се Србија, која је суочена са својим проблемима и неопходношћу одбране националних интереса, снажно залаже за дијалог као једини могући механизам мирног решавања спорова и, с тим у вези, указује на "неопходност уздржавања од унилатералних активности које директно угрожавају дијалог и могућност постизања решења".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер