петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија очекује да НАТО са разумевањем сагледава и подржава наше приоритете, нарочито на КиМ
Хроника

Ивица Дачић: Србија очекује да НАТО са разумевањем сагледава и подржава наше приоритете, нарочито на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. новембар 2018.

 Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да НАТО и Србија имају "одговорност и обавезу" да заједничким напорима обезбеде трајну стабилност региона и да Србија од западне војне алијансе очекује да схвати и подржи њене прироритет посебно када је реч о Косову.

"Уверен сам да и НАТО дели наш став о заједничком интересу за очувањем мира и стабилности у региону. Од Алијансе очекујемо да са разумевањем сагледава и подржава наше приоритете, што се нарочито односи на Косово и Метохију, пошто је ситуација у Покрајини за Србију главни безбедносни изазов," рекао је Дачић на отварању шесте Београдске НАТО недеље.

Дачић је казао да Србија верује да само компромисно решење за Косово може обезбедити трајни мир и стабилност.

Навео је да је Кфор, као једина легална и легитимна војна формација на Косову битан гарант Бриселског споразума и практично једини гарант безбедности и опстанка Срба и њихове имовине и верске и културне баштине и да је важно да Кфор остане у несмањеном саставу на Косову у складу с резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.

Дачић је указао да се Србија снажно противи трансформацији Косовских безбедносних снага у војску Косова јер би се тиме кршила резолуција 1244 и угрожавала регионална стабилност.

Рекао је да очекује да и овог пута НАТО буде "јасан и бескопрмомисан" у противљењу настојању Косова да формирају оружане снаге, у комуникацији с Приштином као и у широј јавности.

"Само таква порука може бити делотворна у заустављању провокативних и крајње опасних потеза Приштине".

Дачић је рекао да су за Србију важне гаранције да Косовске безбедносне снаге и друге наоружане формације састављене од Албанаца не могу да улазе на север Косова без сагласности команданта Кфора и лидера Срба на северу.

"Свесни смо да су односи Србије и НАТО деликатни, оптерећени наслеђем из прошлости, бомбардовањем тадашње СР Југославије, без овлашћења Савета безбедности, уз цивилне жртве и огромна материјална разарања. О томе имамо различита гледишта и то је реалност", рекао је Дачић.

Он је указао да је одговорност за обезбеђење трајне стабилности на свим странама, на Србији као партнеру НАТО, њеним суседима који су или чланице или аспиранти за чланство у Алијанси, најмоћнијим земљама НАТО, као и Алијанси у целини, која је присутна у региону и има низ обавеза успостављених од стране УН у очувању мира, безбедности и стабилности.

Дачић је подсетио да су односи Србије и НАТО засновани на јасним премисама, партнерска сарадња на основама политике војне неутралности, без настојања Србије да постане члан Алијансе, али отворене за дијалог као и за практичну сарадњу.

Таква сарадња је видно напредовала последњих година, рекао је Дачић и нагласио да је Србија опредељена за даљи развој сарадње с Алијансом и са чланицама партнерима и то успешно чини од приступања НАТО Програму Партнерство за мир 2006. године.

Он је рекао да у склопу свих активности партнерске сарадње политика војне неутралности Србије се ни у једном моменту не доводи у питање, да то остаје "јасна, темељна и препознатљива позиција" Србије коју Алијанса, и њени чланови и партнери као и друге земље у потпуности поштују.

Рекао је да као што Србија уважава опредељење суседа и других земаља за чланство у НАТО очекује разумевања за сарадњу Србије са земљама које нису чланице НАТО, а која је заснована на истим принципима свестране сарадње уз вођење политике војне неутралности.

"Наше активности, садржина сарадње, укључујући војне и друге вежбе са земљама које нису чланице НАТО-а, нису на штету наших односа са НАТО-ом и државама чланицама и обрнуто", рекао је Даћић.

Дачић је навео да би поправљању слике Алијансе у јавном мњењу Србије допринео сваки потез НАТО који одражавао подршку спојнополитичким циљевима Србије, јасном упозорењу да су недопустиви било какви једнострани потези, противљење трансформацији Косовских безбедносних снага као и очувању српског културног наслеђа на Косову.

Шесту Београдску НАТО недељу је организовао Центар за евроатлантске студије, уз подршку Одељења за јавну дипломатију Секретаријата НАТО и Амбасаде САД у Београду. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер