среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија није Дивљи запад, држава спремна да се супротстави екстремизму
Хроника

Ивица Дачић: Србија није Дивљи запад, држава спремна да се супротстави екстремизму

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2013.

Премијер Ивица Дачић изјавио је да је држава спремна да се супротстави свакој врсти екстремизма на спортским манифестацијама и политичким и другим скуповима, истакавши да се у МУП-у формирају две нове службе - за борбу против наркотика и против тероризма и екстремизма.

"У наредном периоду борба против екстремизма и тероризма, наркотика и криминала биће приоритет", рекао је Дачић новинарима у парламенту после завршетка начелне расправе о законима о детективској делатности и приватном обезбеђењу.

Дачић је рекао и да се "ова влада не суочава са новим проблемима, већ је једина која је почела да их решава", нагласивши да је управо то разлика између ове и претходних влада.

Он је навео и да није члан Бироа за координацију служби безбедности, да тај биро води први потпредседник Владе Александар Вучић, а чине га шефови безбедностих служби, а по позиву директор полиције и начелник Генералштаба Војске Србије.

Тај биро, додао је премијер, данас је разматрао актуелна питања у вези са дешавањима (на изборима) на северу КиМ, стратегију борбе против екстремизма и хулиганизма и друга питања.

Дачић је рекао да више нема простора за узмицање, да ће тај проблем бити решен и да су разбијене заблуде и "Потемкинова села".

Он је најавио и да ће бити анализирани закони како би се видело шта је потребно мењати - да ли одредбе о кажњавању и да ли је боље ићи на прекршајне казне или на кривичне пријаве.

Дачић је објаснио да се код прекршајних казни одмах све решава, а код кривичних пријава процес може да траје месецима, "некада и годинама и да се смисао губи".

Он је истакао и да "сила односно репресија завршава један део посла, али се мора водити рачуна о правди односно најбољим мерама, док је трећа ствар да се обезбеди сагласност".

"Превише је свега овога било и сви морају да буду свесни да Србија није Дивљи запад", поручио је премијер.

Циљ да службе буду одговорне

БEOГРAД - Премиjер Србиjе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао jе данас, на краjу обjедињене расправе о предложеним законима о детективскоj делатности и приватном обезбеђењу, да jе циљ да те службе буду професионалне и одговорне у систему националне безбедности.

Дачић jе истакао такође да те службе треба да имаjу исте обавезе као и државни сектор безбедности, као што jе, на пример, обавеза чувања таjне.

Oн се захвалио посланицима српског парламента на конструктивноj расправи о предложеним законима о детективскоj делатности и о приватном обезбеђењу.

“Tрудили смо се да овоj теми приступимо без политичких утицаjа, а у наредних неколико дана ћемо се изjаснити о амандманима, неке смо, можда и половину прихватити и неки од њих су везани за кључне теме, као што jе питање калибра пиштоља”, рекао jе Дачић, завршаваjући начелну рапсраву о тим законским предлозима.

Oн jе наjавио и рад на другим законима, као што су закон о оружjу, о обележавању оружjа и о jавним скуповима, као и измене и допуне Закона о полициjи или израда новог закона.

“Нама jе циљ и заjеднички интерес да ове службе буду професионлне и одговорне у систему националне безбедности, да имаjу исте обавезе као и државни сектор безбедности. Директор БИA ми jе рекао да jе 16.000 или 18.000 субjеката безбедности у СAД, од коjих су многи приватни”, рекао jе Дачић.

Oн jе додао да jе намера MУП била да то буде jедан закон, али да jе стручна jавност сматрала да jе потребно одвоjити те две теме и направити два закона, jер делатност ниjе иста.

“Причамо о постоjећим и реалним људима и сектору коjи постоjи и за коjи постоjи шифра делатности - детективи у AПР. Не можете нешто да региструjете, а да га немате у закону”, подвукао jе Дачић.

Oн jе рекао и да ће само да отвори нову тему, а то jе да ли полицаци могу да раде и неки други посао.

“Покушавали смо да нађемо право решење и са аспекта MУП наjбоље би било да не могу, али са апсекта права тих људи они могу да поставе питања како лекари могу да раде и другу врсту посла”, рекао jе Дачић.

Седница ће бити настављена у уторак у 10 сати.

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер