среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: СПС принципијелно уздржан, владајућа коалиција стабилна
Хроника

Ивица Дачић: СПС принципијелно уздржан, владајућа коалиција стабилна

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2009.

БЕОГРАД - Лидер Социјалистичке партије Србије и заменик премијера Ивица Дачић изјавио је данас да је та странка принципијелно уздржана када је реч о Предлогу закона о информисању, али и да је владајућа коалиција стабилна, без обзира на различите ставове партнера о појединим питањима.

"У владајућој коалицији нема суштинских разлика око циља који треба да постигнемо. Наши темељни принципи су европске интеграције, заштита националних и државних интереса, економски развој, социјална правда и борба против криминала и корупције", рекао је Дачић у интервјуу Танјугу.

Дачић је подсетио да социјалисти нису учествовали у изради законског пројекта о информисању и да је став странке јасно изнео коалиционим партнерима, а то је да ће СПС бити "уздржана", да неће "опструирати кворум", нити правити проблеме приликом његовог усвајања.

"Јасно смо рекли да не желимо да таквим ставом угрожавамо владајућу коалицију. Напротив, сматрамо да је интерес Србије да буде очувана политичка стабилност у условима економске кризе и великих изазова које држава има у заштити националних, државних интереса и безбедносном плану", оценио је лидер СПС.

Дачић сматра да би политичка нестабилност била апсолутно контрапродуктивна и да она у овом моменту никоме не би одговарала, као ни избори који би "још више закомпликовали ситуацију у којој се налазимо".

Према његовим речима, социјалисти се залажу да се у медијској сфери дефинишу сви односи, јер је "Социјалистичка партија Србије била највећа жртва напада медија".

"Ми смо платили високу цену за наше грешке. Једна од тих грешака је био Закон о информисању. Зато у овим причама сада нисмо желели да учествујемо", додао је он.

Дачић сматра да "није коректно" од социјалиста тражити да гласају "за нешто против чега су били они који су данас за оно што предлажу".

Лидер социјалиста је нагласио да је питање односа према медијима за ту странку "врхунско политичко питање", између осталог и због тога што су социјалисти били "на стубу срама свих ових година".

Нагласивши да социјалисти знају и разумеју да постоје и другачији ставови, он је указао на могућност да би СПС сада, рецимо, могла да затражи укидање закона о "изједначавању" партизана и четника, те да у супротном не би подржала друге законске предлоге док се тај услов не прихвати.

Дачић је подсетио да је као заменик премијера потписао одлуку о формирању комисије за проналажење гроба Драже Михајловића.

Напади у појединим медијима на лидера Г17 плус и потпредседника Владе Србије Млађана Динкића су "некоректни и непринципијелни" и представљају "покушај моралног убиства одређених људи, не само њега, већ било кога", рекао је Дачић и нагласио да се морају створити услови у којима ће свако имати право да каже шта хоће.

Дачић је одбацио спекулације да постоји сукоб СПС и Г17 плус, односно сукоб Динкића и њега.

"То су бесмислице и немају везе ни са једном странком, као ни са односима у нашој коалицији, у којој су односи коректни. Свако има право на свој став, као што сам ја имао разумевања за одређене ставове Г17 када они нису били за неке предлоге, на пример за енергетски споразум са Руском федерацијом, који је изгласан већином коју су дале странке из опозиције".

Основи принцип на којем је формирана владајућа коалиција је принцип међусобног договарања пре него што неки законски пројекти буду на седници владе, рекао је Дачић.

Он је такође указао да није први пут да поједине опозиционе странке гласају за одређена законска решења или међународне споразуме.

Он је указао су социјалисти "принципијелно уздржани" када је реч о предлогу измена и допуне Закона о јавном информисању и да та принципијелност није везана за конкретан текст предложених законских промена, већ због тога што је СПС "годинама била на стубу срама".

"Чак је 5. октобра 2000. године доведен у питање опстанак СПС под оптужбом да је наша партија радила против медија. Док сам председник СПС немам намеру да прихватам, нити да предузимам било шта што може представљати повратак на оно из чега смо изашли", додао је Дачић.

Он је прецизирао да је добио мандат да води СПС напред, а не да је враћа назад у прошлост.

"Социјалисти више никада неће бити у ситуацији да буду повезани са притисцима на медије, пребијањима демонстраната, ратова, санкција, изолације... То је наша прошлост. Баш зато смо тражили од других странака да имају разумевање за нашу политичку позицију", рекао је лидер СПС.

Дачић је додао да су социјалисти свесни грешака које су направили и да их сигурно неће понављати.

"Друге странке немају ту хипотеку и могу слободно да бирају хоће ли гласати за или против. Наша странка на то нема право. То говорим због будућности социјалиста и СПС", поручио је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер