петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Следеће недеље саопштавамо име још једне земље која је повукла признање Косова, то ће бити 15. по реду
Хроника

Ивица Дачић: Следеће недеље саопштавамо име још једне земље која је повукла признање Косова, то ће бити 15. по реду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. август 2019.

 Србија ће наредне седмице саопштити име још једне земље која је повукла или суспендовала став о томе да не признаје Косово, а то ће бити 15. земља по реду, најавио је министар иностраних послова Србије Ивица Дачић.

Гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије (РТС) Дачић није прецизирао која је то земља, али је навео да је у договору са државним врхом одлучено да то буде саопштено идуће седмице.

"Нисмо хтели да испадне као да се инатимо са Квинтом", рекао је Дачић подсећајући на недавно упућени захтев пет водећих западних земаља да Србија прекине са кампањом за повлачење признања Косова.

Дачић је додао да је та, још увек неименована, земља већ упутила ноту Приштини о свом ставу и да Србија неће престати своју дипломатску кампању.

"Не престајемо са том политиком. Те земље сада саме преиспитују. Не можемо сада да им јавимо: одустаните од свега тога, то би било неозбиљно", рекао је Дачић.

Међународна заједница не реагује на провокације

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да Србија може да алармира међународну заједницу поводом истицања заставе Косова на тврђави Ново Брдо, али да је проблем што она "не реагује на такве провокације".

"Нема осуда тих догађаја као што нема осуда ни других догађаја у Приштини", рекао је Дачић.

Казао је да су, у времену када су ти историјски споменици настали, Албанци чинили "изузетну мањину" и додао да је Косово тежило да се учлани у Унеско са циљем да "културно благо Србије пређе у руке Албанаца".

"То није ништа ново, већ је реч о стално присутној тенденцији да се сатре српско становништвно на Косову од самог почетка", рекао је Дачић.

Дачић је рекао да Србија апелује на међународну заједницу да преузме одговорност из разлога што се ти објекти налазе на местима где су већина Албанци, јер је као "последица етничког чишћења дошло до тога да Срби ту буду мањина".

Коментаришући повратак бившег припадника ОВК-а Томора Морине у Ђаковицу, те одбијање Северне Македоније да га изручи Србији, рекао је да то представља "кршење свих међународних прописа".

"Северна Македонија је гласала да Косово уђе у Интерпол, па зашто сада не поштује потернице Интерпола", рекао је Дачић.

(Бета-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер