Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Rusija ne menja svoj stav o statusu Kosova, ali mora da prizna kosovski pasoš u posebnim slučajevima; Siguran sam da će UN odbiti zahtev Kosova za prijem u Unesko
Hronika

Ivica Dačić: Rusija ne menja svoj stav o statusu Kosova, ali mora da prizna kosovski pasoš u posebnim slučajevima; Siguran sam da će UN odbiti zahtev Kosova za prijem u Unesko

PDF Štampa El. pošta
subota, 01. avgust 2015.

Šef diplomatije Ivica Dačić kaže da Rusija ne menja stav o Kosovu, a da je Rusija bila obavezna da u posebnim slučajevima prizna takozvani kosovski pasoš.

Dačić je rekao da je Rusija bila obavezna da u posebnim slučajevima i zbog učešća na sportskim događajima pod okriljem MOK-a ili međunarodne sportske federacije, omogući ulaz na svoju teritoriju građanima sa pasošima "takozvane republike Kosovo".

Dačić je za "Blic" naglasio da odluka Moskve "ne znači uvod u priznavanje kosovskih dokumenata".

"To je, nažalost, posledica prijema Kosova u MOK i svi to moraju da poštuju. Ruski stav o statusu Kosova ostaje nepromenjen", istakao je šef srpske diplomatije.

"U drugim svrhama procedura ulaza lica sa kosovskim pasošima na teritoriju Rusije ne menja se. Dakle ovaj ulaz nije moguć", saopštila je ruska ambasada.

Dačić je za RTS naveo da je Međunarodni olimpijski komitet primio Kosovo u svoje članstvo i da ukoliko se desi da sportisti Kosova moraju da učestvuju u nekim sportovima koji se dešavaju na terenima u Rusiji, da će u tom slučaju moći da koriste pasoše Kosova, kao i u slučaju da im je Rusija samo tranzitna zemlja.

"I to nema nikakve veze sa statusnim pitanjima", poručuje Dačić.

"Siguran sam da će UN odbiti zahtev Prištine za prijem u Unesko"

Ivica Dačić izjavio je da ne mora da znači da bi zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova mogle da glasaju i za njegovo članstvo u Unesko, kao i da očekuuje da Kosovo neće postati članica te organizacije.

On je rekao i da je siguran da će UN odbiti takav zahtev Prištine.

"To što su pojedine zemlje priznale nezavisnost ne znači da će doneti jednu takvu odluku, a s druge strane Srbija je vodila jednu politiku koja je u međunarodnim odnosima imala korektan odnos prema zahtevima pojedinih zemalja i sada je red da te zemlje imaju korektan odnos prema njoj i prema zahtevima Srbije", rekao je Dačić za RTS.

On je kazao da se tako radi u međunarodnim odnosima i "da drugačiji odnos ne bismo mogli da prihvatimo".

Dačić je podsetio da je Priština poslala pismo Unmiku u UN sa željom da dostave Unesku njihov zahtev za prijem za članstvo.

"U ovoj sada fazi Ujedinjene nacije će sigurno odbiti taj zahtev Prištine jer je on pravno neutemeljen i Rezolucija 1244 govori sasvim drugačije", rekao je Dačić i dodao da se u prvom koraku može očekivati da Unmik neće preporučiti Unesku, odnosno da će UN odbiti zahtev Prištine da preporuče i pošalju Unesku zahtev za prijem Kosova u tu organizaciju.

Kako je kazao, pošto će sigurno propasti ta ideja preko UN jer ne mogu da pređu preko rezolucije koju su doneli, Priština će moguće, potražiti zemlju koja će to uraditi u samom Unesku.

"Mislim da je jasno da ima dosta zemalja koje će se same ponuditi, onda dolazimo polako na stvar matematike, jer Savet Unesko ima 58 članica od kojih su 33 priznale Kosovo i na tom nivou potrebna je prosta većina, a kad ta odluka dodje na Generalnu konferenciju u novembru potrebna je dvotrećinska većina i tu je sada naša šansa", rekao je Dačić.

"Nisam siguran da će sve zemlje koje su piznale Kosovo glasati za prijem Kosova u Unesko, a nažalost nisam siguran ni da će sve zemlje koje nisu priznale Kosovo glasati protiv članstva", kazao je Dačić.

On je naveo primer da su SAD bile protiv prijema Palestine u Unesko i da će se videti kako će se odnositi prema zahtevima Kosova.

"Mislim da kordiniranom politikom koju vodimo na nivou Vlade Srbije dovodimo do toga da smo počeli da imamo rezultate na međunarodnom planu", rekao je Dačić.

On je dodao da mnoge zemlje pokazuju interes da sarađuju i ne naruše odnose sa Srbijom.

"To je bio osnovni razlog zašto su gotovo sve zemlje otkazale učesće na vojnoj paradi u Zagrebu", kazao je Dačić.

On je dematovao i napise u pojedinim medijima da je Rusija promenila stav o kosovskim pasošima.

"Druge zemlje više ne žele da narušavaju odnose sa Srbijom"

Dačić kaže da je Srbija jednom koordiniranom politikom koju vodi na nivou Vlade Srbije dovela do toga da ima rezultate na međunarodnom planu.

"Vidite da je Srbija postala takva zemlja da druge zemlje gledaju da ne naruše odnose sa Srbijom a to je bio osnovni razlog zašto su gotovo sve zemlje otkazale učešće na vojnoj paradi u Zagrebu", ističe Dačić.

Kaže da je tim odustajanjem pojedinih zemalja poslata poruka i Beogradu i Zagrebu.

"Poslate su naravno različite poruke, s druge strane poslata je poruka čitavom regionu da bi međunarodna zajednica volela da nema problematičnih datuma koji se na različite načine obeležavaju uz neprikladno učešće i pozive trećim zemljama da dolaze", dodaje Dačić.

Kaže da bi sledeće nedelje trebalo da počne postavljanje više od 30 novih šefova diplomatsko-konzularnih predstavništva.

"Svi u borbu protiv prijem Kosova u Unesko"

Kosovo nije prošlo kvalifikacije da može da se prijavi za članstvo u Unesko, izjavio je danas inistar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

On je pozvao sve druge institucije u Srbiji da se uključe u borbu protiv prijema Prištine u tu međunarodnu organizaciju.

"Glavna slika iz te zemlje u kojoj se huligani, kriminalci, teroristi i pljačkaši nalaze na krovu crkve i lome pravoslavni krst, obišla je ceo svet... I oni će sada čuvati kulturnu baštinu", rekao je on na konferenciji za novinare posle sastanka sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država Luisom Almagrom.

U tom kontekstu, Dačić je podsetio da je na Kosovu i Metohiji uništeno više od 250 pravoslavnih spomenika, crkava, manastira...

Kad je reč o zahtevu Prištine za članstvo u Unesko, Dačić je upozorio da je sve moguće i da svakakva odluka može da bude doneta, ali je istakao da "granice licemerja ipak postoje".

"Pozivam sve druge institucije u Srbiji da se uključe u ovu borbu. Nije ovo pitanje samo za Ministarstvo spoljnih poslova ili za Vladu Srbije, već za celu Srbiju", naglasio je Dačić.

Srpska pravoslavna crkva, ukazao je on, ima velike mogućnosti da radi na tome, da razgovara sa pravoslavnim crkvama drugih zemalja, kao i sa Katoličkom crkvom, jer je, kako je istakao, reč o zaštiti hrišćanstva na KiM.

Dačić je izrazio uverenje da će Ujedinjene nacije odbiti zahtev Prištine da dostave predlog za njeno članstvo Unesko jer bi, kako je naglasio, takav potez bio kršenje međunarodnih principa i Rezolucije 1244.

"Ali, to ne znači da ta bitka neće biti nastavljena", upozorio je šef srpske diplomatije i dodao da je moguće da se Kosovo samo obrati Unesko, ili da to učini neka druga država, te da Srbiji zato predstoji težak period političke borbe.

"Samo Srbija spremna da se suoči sa sopstvenim zločinima"

Odugovlačenje Prištine da osnuje Sud za ratne zločine potvrđuje da niko osim Srbije nije spreman da se suoči sa sopstvenim zločinima, rekao je Ivica Dačić.

Ministar spoljnih poslova je, odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država Luisom Almagrom, istakao da je Srbija dosta bila meta pritisaka, ali da ne priznaje "simetriju krivice".

"To znači da svako treba da napreduje u skladu sa svojim doprinosom regionalnom miru i stabilnosti", poručio je šef srpske diplomatije i dodao da je Srbija aktivna u svemu tome, dok Priština nije.

"Razlika između Beograda i Prištine je to što mi kada nešto prihvatimo, mi to i realizujemo", rekao je Dačić.

On je podsetio da je tema osnivanja Suda za ratne zločine bila na dnevnom redu Saveta bezbednosti UN i da je rečeno da će sama Priština to uraditi, a ona sada pokušava da izbegne tu vrstu obaveza.

"Ali, ako to ne uradi ona, uradiće neko drugi", istakao je Dačić.

Na pitanje kakav je stav Srbije o predlogu Alijanse za budućnost Kosova o usvajanju rezolucije o genocidu na KiM i šta bi to značilo za pregovore u Briselu, Dačić kaže da to pitanje ne treba postavljati Srbiji, već odgovor na njega treba da da međunarodna zajednica.

"Predlog te rezolucije je jedna od tema koja se uvek spominje u dijalogu kad god se želi rasturiti dijalog, ali je sigurno da svaki dijalog gubi smisao ukoliko ovakvi predlozi uopšte dolaze na dnevni red", kazao je Dačić.

On je istakao da je Srbija u dijalogu sa Prištinom konstruktivan faktor, da želi da da svoj doprinos, ali da postoje problemi u donošenju odluka u Prištini, te da Beograd sada od nje čeka odgovor da li će biti primenjeno ono što je dogovoreno u Briselu.

Dačić je ukazao da Srbija mora biti više prisutna u međunarodnim forumima kako bi zaštitila svoje državne i nacionalne interese, a kao primer je naveo to što su mnoge zemlje koje su nameravale da svoju vojsku pošalju na paradu u Zagrebu, 5. avgusta, promenile odluku nakon što je Beograd poručio da će to smatrati antisrpskim stavom.

Na pitanje novinara da li ima nekih preporuka od strane Ministarstva srpskim građanima što se tiče odlaska u Hrvatsku, Dačić je rekao da preporuka za sada nema, ali da "za to nisu ni potrebne preporuke".

On je primetio da je klima u našim odnosima promenljiva i da zavisi od mnogih unutrašnjih pitanja, posebno u Hrvatskoj, kao i od politizacije određenih datuma kao što je godišnjica 5. avgusta.

"Mi ćemo učiniti i činimo sve sa naše strane da podstaknemo politiku pomirenja, a ako je pomirenje nedostižan cilj, onda barem da živimo u dobrim odnosima zbog sadašnjosti i budućnosti", istakao je Dačić.

Na dvadesetogodišnjicu vojno-policijske akcije "Oluja" koju Hrvatska obeležava kao Dan pobede i Dan hrvatskih branitelja, prvi put ove godine ovaj datum će biti obeležen 4. avgusta u Zagrebu i sutradan 5. avgusta u Kninu.

U Zagrebu će 4. avgusta biti održana vojna parada kojom se prvi put na ovaj način slavi dan kada je iz Hrvatske proterano 220.000 Srba, dok je gotovo 2.000 njih poginulo, ili se vodi kao nestalo.

Najavljujući aktivnosti Ministarstva u narednom periodu, Dačić je rekao da "u avgustu nema odmora" te da će 3. i 4. avgusta boraviti u poseti Iranu, 6. avgusta će prisustvovati otvaranju novog Sueckog kanala u Egiptu, dok će 18. i 19. avgusta Beograd posetiti irački ministar spoljnih poslova.

Kako je naveo, 21. avgusta bi trebalo da bude održana sednica SB UN o Kosovu, kojoj bi i on trebalo da prisustvuje, a 24. avgusta će boraviti u Meksiku, dok krajem meseca sledi Bečka konferencija kao nastavak Berlinskog procesa balkanske šestorke, a 31. avgusta i 1. septembra - Bledski strateški forum.

"Cilj je da što više manjimo broj zemalja koje bi priznale nezavisnost Kosova", objasnio je šef srpske diplomatije i podsetio da su je u proteklih godinu i po dana priznale samo dve zemlje.

Takođe je najavio da će od ponedeljka početi procedura imenovanja više od 30 novih srpskih ambasadora i generalnih konzula, koja treba da bude završena do kraja godine.

(Blic-Tanjug-RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner