петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Русија не мења свој став о статусу Косова, али мора да призна косовски пасош у посебним случајевима; Сигуран сам да ће УН одбити захтев Косова за пријем у Унеско
Хроника

Ивица Дачић: Русија не мења свој став о статусу Косова, али мора да призна косовски пасош у посебним случајевима; Сигуран сам да ће УН одбити захтев Косова за пријем у Унеско

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2015.

Шеф дипломатије Ивица Дачић каже да Русија не мења став о Косову, а да је Русија била обавезна да у посебним случајевима призна такозвани косовски пасош.

Дачић је рекао да је Русија била обавезна да у посебним случајевима и због учешћа на спортским догађајима под окриљем МОК-а или међународне спортске федерације, омогући улаз на своју територију грађанима са пасошима "такозване републике Косово".

Дачић је за "Блиц" нагласио да одлука Москве "не значи увод у признавање косовских докумената".

"То је, нажалост, последица пријема Косова у МОК и сви то морају да поштују. Руски став о статусу Косова остаје непромењен", истакао је шеф српске дипломатије.

"У другим сврхама процедура улаза лица са косовским пасошима на територију Русије не мења се. Дакле овај улаз није могућ", саопштила је руска амбасада.

Дачић је за РТС навео да је Међународни олимпијски комитет примио Косово у своје чланство и да уколико се деси да спортисти Косова морају да учествују у неким спортовима који се дешавају на теренима у Русији, да ће у том случају моћи да користе пасоше Косова, као и у случају да им је Русија само транзитна земља.

"И то нема никакве везе са статусним питањима", поручује Дачић.

"Сигуран сам да ће УН одбити захтев Приштине за пријем у Унеско"

Ивица Дачић изјавио је да не мора да значи да би земље које су признале једнострано проглашену независност Косова могле да гласају и за његово чланство у Унеско, као и да очекуује да Косово неће постати чланица те организације.

Он је рекао и да је сигуран да ће УН одбити такав захтев Приштине.

"То што су поједине земље признале независност не значи да ће донети једну такву одлуку, а с друге стране Србија је водила једну политику која је у међународним односима имала коректан однос према захтевима појединих земаља и сада је ред да те земље имају коректан однос према њој и према захтевима Србије", рекао је Дачић за РТС.

Он је казао да се тако ради у међународним односима и "да другачији однос не бисмо могли да прихватимо".

Дачић је подсетио да је Приштина послала писмо Унмику у УН са жељом да доставе Унеску њихов захтев за пријем за чланство.

"У овој сада фази Уједињене нације ће сигурно одбити тај захтев Приштине јер је он правно неутемељен и Резолуција 1244 говори сасвим другачије", рекао је Дачић и додао да се у првом кораку може очекивати да Унмик неће препоручити Унеску, односно да ће УН одбити захтев Приштине да препоруче и пошаљу Унеску захтев за пријем Косова у ту организацију.

Како је казао, пошто ће сигурно пропасти та идеја преко УН јер не могу да пређу преко резолуције коју су донели, Приштина ће могуће, потражити земљу која ће то урадити у самом Унеску.

"Мислим да је јасно да има доста земаља које ће се саме понудити, онда долазимо полако на ствар математике, јер Савет Унеско има 58 чланица од којих су 33 признале Косово и на том нивоу потребна је проста већина, а кад та одлука додје на Генералну конференцију у новембру потребна је двотрећинска већина и ту је сада наша шанса", рекао је Дачић.

"Нисам сигуран да ће све земље које су пизнале Косово гласати за пријем Косова у Унеско, а нажалост нисам сигуран ни да ће све земље које нису признале Косово гласати против чланства", казао је Дачић.

Он је навео пример да су САД биле против пријема Палестине у Унеско и да ће се видети како ће се односити према захтевима Косова.

"Мислим да кординираном политиком коју водимо на нивоу Владе Србије доводимо до тога да смо почели да имамо резултате на међународном плану", рекао је Дачић.

Он је додао да многе земље показују интерес да сарађују и не наруше односе са Србијом.

"То је био основни разлог зашто су готово све земље отказале учесће на војној паради у Загребу", казао је Дачић.

Он је дематовао и написе у појединим медијима да је Русија променила став о косовским пасошима.

"Друге земље више не желе да нарушавају односе са Србијом"

Дачић каже да је Србија једном координираном политиком коју води на нивоу Владе Србије довела до тога да има резултате на међународном плану.

"Видите да је Србија постала таква земља да друге земље гледају да не наруше односе са Србијом а то је био основни разлог зашто су готово све земље отказале учешће на војној паради у Загребу", истиче Дачић.

Каже да је тим одустајањем појединих земаља послата порука и Београду и Загребу.

"Послате су наравно различите поруке, с друге стране послата је порука читавом региону да би међународна заједница волела да нема проблематичних датума који се на различите начине обележавају уз неприкладно учешће и позиве трећим земљама да долазе", додаје Дачић.

Каже да би следеће недеље требало да почне постављање више од 30 нових шефова дипломатско-конзуларних представништва.

"Сви у борбу против пријем Косова у Унеско"

Косово није прошло квалификације да може да се пријави за чланство у Унеско, изјавио је данас инистар спољних послова Србије Ивица Дачић.

Он је позвао све друге институције у Србији да се укључе у борбу против пријема Приштине у ту међународну организацију.

"Главна слика из те земље у којој се хулигани, криминалци, терористи и пљачкаши налазе на крову цркве и ломе православни крст, обишла је цео свет... И они ће сада чувати културну баштину", рекао је он на конференцији за новинаре после састанка са генералним секретаром Организације америчких држава Луисом Алмагром.

У том контексту, Дачић је подсетио да је на Косову и Метохији уништено више од 250 православних споменика, цркава, манастира...

Кад је реч о захтеву Приштине за чланство у Унеско, Дачић је упозорио да је све могуће и да свакаква одлука може да буде донета, али је истакао да "границе лицемерја ипак постоје".

"Позивам све друге институције у Србији да се укључе у ову борбу. Није ово питање само за Министарство спољних послова или за Владу Србије, већ за целу Србију", нагласио је Дачић.

Српска православна црква, указао је он, има велике могућности да ради на томе, да разговара са православним црквама других земаља, као и са Католичком црквом, јер је, како је истакао, реч о заштити хришћанства на КиМ.

Дачић је изразио уверење да ће Уједињене нације одбити захтев Приштине да доставе предлог за њено чланство Унеско јер би, како је нагласио, такав потез био кршење међународних принципа и Резолуције 1244.

"Али, то не значи да та битка неће бити настављена", упозорио је шеф српске дипломатије и додао да је могуће да се Косово само обрати Унеско, или да то учини нека друга држава, те да Србији зато предстоји тежак период политичке борбе.

"Само Србија спремна да се суочи са сопственим злочинима"

Одуговлачење Приштине да оснује Суд за ратне злочине потврђује да нико осим Србије није спреман да се суочи са сопственим злочинима, рекао је Ивица Дачић.

Министар спољних послова је, одговарајући на питања новинара после састанка са генералним секретаром Организације америчких држава Луисом Алмагром, истакао да је Србија доста била мета притисака, али да не признаје "симетрију кривице".

"То значи да свако треба да напредује у складу са својим доприносом регионалном миру и стабилности", поручио је шеф српске дипломатије и додао да је Србија активна у свему томе, док Приштина није.

"Разлика између Београда и Приштине је то што ми када нешто прихватимо, ми то и реализујемо", рекао је Дачић.

Он је подсетио да је тема оснивања Суда за ратне злочине била на дневном реду Савета безбедности УН и да је речено да ће сама Приштина то урадити, а она сада покушава да избегне ту врсту обавеза.

"Али, ако то не уради она, урадиће неко други", истакао је Дачић.

На питање какав је став Србије о предлогу Алијансе за будућност Косова о усвајању резолуције о геноциду на КиМ и шта би то значило за преговоре у Бриселу, Дачић каже да то питање не треба постављати Србији, већ одговор на њега треба да да међународна заједница.

"Предлог те резолуције је једна од тема која се увек спомиње у дијалогу кад год се жели растурити дијалог, али је сигурно да сваки дијалог губи смисао уколико овакви предлози уопште долазе на дневни ред", казао је Дачић.

Он је истакао да је Србија у дијалогу са Приштином конструктиван фактор, да жели да да свој допринос, али да постоје проблеми у доношењу одлука у Приштини, те да Београд сада од ње чека одговор да ли ће бити примењено оно што је договорено у Бриселу.

Дачић је указао да Србија мора бити више присутна у међународним форумима како би заштитила своје државне и националне интересе, а као пример је навео то што су многе земље које су намеравале да своју војску пошаљу на параду у Загребу, 5. августа, промениле одлуку након што је Београд поручио да ће то сматрати антисрпским ставом.

На питање новинара да ли има неких препорука од стране Министарства српским грађанима што се тиче одласка у Хрватску, Дачић је рекао да препорука за сада нема, али да "за то нису ни потребне препоруке".

Он је приметио да је клима у нашим односима променљива и да зависи од многих унутрашњих питања, посебно у Хрватској, као и од политизације одређених датума као што је годишњица 5. августа.

"Ми ћемо учинити и чинимо све са наше стране да подстакнемо политику помирења, а ако је помирење недостижан циљ, онда барем да живимо у добрим односима због садашњости и будућности", истакао је Дачић.

На двадесетогодишњицу војно-полицијске акције "Олуја" коју Хрватска обележава као Дан победе и Дан хрватских бранитеља, први пут ове године овај датум ће бити обележен 4. августа у Загребу и сутрадан 5. августа у Книну.

У Загребу ће 4. августа бити одржана војна парада којом се први пут на овај начин слави дан када је из Хрватске протерано 220.000 Срба, док је готово 2.000 њих погинуло, или се води као нестало.

Најављујући активности Министарства у наредном периоду, Дачић је рекао да "у августу нема одмора" те да ће 3. и 4. августа боравити у посети Ирану, 6. августа ће присуствовати отварању новог Суецког канала у Египту, док ће 18. и 19. августа Београд посетити ирачки министар спољних послова.

Како је навео, 21. августа би требало да буде одржана седница СБ УН о Косову, којој би и он требало да присуствује, а 24. августа ће боравити у Мексику, док крајем месеца следи Бечка конференција као наставак Берлинског процеса балканске шесторке, а 31. августа и 1. септембра - Бледски стратешки форум.

"Циљ је да што више мањимо број земаља које би признале независност Косова", објаснио је шеф српске дипломатије и подсетио да су је у протеклих годину и по дана признале само две земље.

Такође је најавио да ће од понедељка почети процедура именовања више од 30 нових српских амбасадора и генералних конзула, која треба да буде завршена до краја године.

(Блиц-Танјуг-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер