петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић: Није реално да Србија буде у евроазијским интеграцијама; Вукадиновић - "Док ви овде беседите о заштити националних интереса, Марко Ђурић у Бриселу даје 'Косову' међународни позивни број"
Хроника

Дачић: Није реално да Србија буде у евроазијским интеграцијама; Вукадиновић - "Док ви овде беседите о заштити националних интереса, Марко Ђурић у Бриселу даје 'Косову' међународни позивни број"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. септембар 2016.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас на седници скупштинског одбора за спољне послове да се Србија залаже за мир и стабилност у региону, те за стабилност у БиХ и поручио да сви треба да се окрену тражењу заједничког интереса.

Наводећи да Србија није подржала организовање референдума у Републици Српској, Дачић је на седници скупштинског Одбора за спољне послове рекао да ће Србија, као држава која је гарант Дејтонског споразума, одговорити на сваку упућену претњу и знати да заштити себе и своје интересе.

Одговарајући на питање посланице СРС Наташе Јовановић о реакцији Србије на евентуално увођење санкција Републици Српској и на притиске којима су изложени Српска и њен председник Милорад Додик, Дачић је рекао да Србија неће уводити било санкције Српској јер, каже, то није реално.

Дачић каже и да је Србија против мењања Дејтонског споразума, наводећи да се то може учинити само уз сагласност сва три народа.

"Нећемо да дамо неком могућност да се игра са Дејтоном. Они који 10 година траже Дејтон 2 почели су да буду дејтонобранитељи, а испада да је Република Српска постала та која наводно руши Дејтон", навео је Дачић.

Министар је одговарао на бројна питања чланова Одбора за спољне послове, међу којима је и питање односа са Хрватском, Црном Гором и Русијом, те о даљем европским путу Србије.

Поред регионалне стабилности и мира, Дачић је на трочасовној седници одбора навео да су приоритети спољне политике Србије придруживање ЕУ, јачање сарадње са Кином и Русијом, тражење модалитета сарадње са великим силама, те наставак залагања за принципијелно решење питања Косова и Метохије.

Ђорђе Вукадиновић: Док ви овде причате о заштити националних интереса, Марко Ђурић у Бриселу даје "Косову" позивни број

Спољну политику Србије критиковао је посланик Ђорђе Вукадиновић, који је отворио питања односа Србије према положају српског народа у Црној Гори, противљењу Београда демократском референдуму у Републици Српској и преговара са такозваном државом "Косово".

"Док ви у овом дому лепо беседите о заштити националних интереса, делегација Србије на челу са Марком Ђурићем у Бриселу води завршне преговоре о међународном телефонском броју за Косово", рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић је такође критикова "безалтернативни европски курс" Владе Србије, поручивши да је са становншта логике, а не идеологије, јасно да даљи пут Србије у ЕУ нема никаквог смисла и да се неће добро завршити по Србију.

Вукадиновић је такође питао министра - зашто Влада није подржала референдум у РС, тј. право на демократско изражавање воље Српског народа у БиХ, као и зашто је Србија примила затворенике из Гвантанама и зашто саучествујемо у операцији "прања руку" Владе САД? Ова питања су остала без одговора.

Кад је реч о ЕУ, Дачић наводи да се она последњих месеци суочава са бројним изазовима, те да званичници ЕУ у разговорима наводе да проширење неће бити угрожено али да ће политика проширења бити ниже на листи приоритета.

Дачић каже да се 9. новембра очекује извештај Европске комисије о напретку, те да ће министарка без порфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић наредних дана бити у Бриселу како би се сагледало шта је урађено а шта тек треба урадити.

Од поглавља 35 које се односи на Косово и Метохију и његовог напретка, каже Дачић, зависиће брзина отварања поглавља.

Министар каже ио да није реално да Србија буде у еврозазијским интеграцијама јер то географски није могуће, те да је интерес Србије да на њеном евроспком путу не ради ништа што би нанело штету односима са Русијом.

Одговарајући на питање посланице ДС Наташе Вучковић о изјави представника ОЕБС-а поводом случаја Савамали, Дачић је рекао да су се његове и примедбе министра полиције Небојше Стефановића односиле на начин на који се дају изјаве.

Дачић је навео да се завничници Србије често састају са представницима ОЕБС-а, те да је то прилика да кажу ако постоји неки проблем, а не да о томе говори службеник.

Говорећи о посетама страних званичника, Дачић каже да датум доласка руског премијера Дмитрија Медведева није још утврђен, те да би до краја године у Србију требало да дође и министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон.

Дачић је најавио да ће у децембру у Београду бити одржан министарски савет Организације за црноморску економску сарадњу, на коме ће учествовати висе од десет шефова дипломатије, међу којима и министар спољних послова Русије Сергеј Лавров и шеф дипломатије Турске Мевлут Чавушоглу.

(Aгенције, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер