петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Није било разговора да Г17 буде избачен из Владе
Хроника

Ивица Дачић: Није било разговора да Г17 буде избачен из Владе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. јун 2009.

Заменик премијера и лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић изјавио је да та партија има "изузетну сарадњу" са Демократском странком и да је ДС за СПС дугорочни партнер, оценивши да је "за земљу битно да постоји политичка стабилност на дужи рок".

Истовремено, лидер СПС је у интервјуу "Новостима" рекао да "није било разговора" да Г17 плус буде избачен из владе.

"То је питање за коалицију коју окупља ДС. Уосталом, за реконфигурацију владе је потребан договор са неким ко би у њу ушао уместо Динкића. Али, мислим да је то непотребно. Ако је неко незадовољан, може, када дође време избора, да бира са ким ће у предизборне или постизборне коалиције", рекао је он.

На питање да ли би му сметало да буде у влади са Томиславом Николићем, Дачић је одговорио да "нема ништа против такве владе, без обзира на то што једни другима имамо штошта да замеримо".

"Било би ми драго да седимо заједно, јер би тиме он признао да сам био у праву када сам направио владу са Тадићем", додао је он.

Дачић је задовољан је позитивним сигналима из Брисела, али упозорава да је до "белог шенгена" пред државом још велики посао.

"Само један погрешан потез може да угрози долазак Србије на 'бели шенген'. Битно је да смо створили предуслов за покретање процедуре за предлог одлуке о укидању визног режима. Не кријемо да нас је Европска комисија похвалила и да смо остварили велики помак у испуњавању свих критеријума из 'мапе пута'", рекао је Дачић.

"Европска комисија је јасно рекла да смо учинили велики корак и да идемо у добром правцу, али то не значи да ће од 1. јануара 2010. сигурно да буду укинуте визе нашим грађанима. Направљен је велики помак, овом питању морамо да приступимо одговорно, али и без велике еуфорије и без велике депримираности, ако случајно дође нека негативна информација", рекао је он.

Дачић је истакао да је СПС у овом тренутку против уласка у НАТО и да "сад није реално да Србија, после свега шта се дешавало, изгласа на референдуму приступање НАТО", али је додао да ће се земља "врло брзо наћи у деликатној позицији да буде окружена НАТО дражавама".

"О том новом безбедносном тренутку морамо да размишљамо, баш као што морамо да градимо добре односе са тим блоком. Уосталом, и Русија и НАТО сарађују", рекао је он.

Кад је реч о борби против корупција и криминала, Дачић је рекао: "Обећавам да ће све сфере где има криминала бити обухваћене. Не верујем да ће све стати код Швабића и Кнежевића. Имају разлог да стрепе и много виши функционери него што су председници општина."

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер