петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нема никакве сумње да Младић треба да буде осуђен за масакре у Сребреници, али шта се дешава са хиљадама Срба који су били убијени током рата
Хроника

Ивица Дачић: Нема никакве сумње да Младић треба да буде осуђен за масакре у Сребреници, али шта се дешава са хиљадама Срба који су били убијени током рата

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. новембар 2017.

 Нема никакве сумње да Ратко Младић треба да буде осуђен за масакре у Сребреници, али шта се дешава с хиљадама Срба који су били убијени током рата, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић. Каже и да је Хашки трибунал створен само да осуди Србе.

"Нема никакве сумње да Ратко Младић треба да буде осуђен за масакре у Сребреници. Али шта се дешава с хиљадама Срба који су били убијени током рата. Није могуће да нема никога осуђеног за то у Хагу. Овај суд је створен само како би осудио Србе", рекао је Дачић у интервјуу за аргентински лист Ла национ.

Дачић је боравио у Буенос Ајресу поводом именовања Трга Републике Србије, на углу авеније Фигурео Алкорта и авеније Дорего у Палерму и како би потписао неколико билатералних споразума.

У разговору с новинарем аргентинског медија, Дачић је, појашњавајући ситуацију на Балкану, објаснио шта значи реч Балкан.

"Реч Балкан потиче од две турске речи - 'бал' значи мед и 'кан' значи крв. Већ смо имали довољно крви и сада желимо мед", изјавио је Дачић.

Говорећи о пресуди Младићу, српски министар рекао је да Србија никада није била против судског процеса оптуженима.

Како је рекао, пресуда је била очекивана, јер то, каже, потврђује политику суда и западних земаља према Балкану током последњих 25 година.

"Међутим суд за бившу Југославију, који завршава свој рад сада у децембру, није испунио циљ да донесе мир народима који су патили током сукоба. Само је служио за жалбе против Србије. Пре рата, у Хрватској је живело 560.000 Срба, а данас живи 180.000. Шта се десило са преосталима? Били су протерани или убијени. У Сарајеву је било 150.000 Срба, данас их има мање од 10.000. У Приштини било је преко 40.000 Срба, данас их је мање од 1.000. Пар недеља пре Сребренице, Босанци су убили хиљаде Срба. Где су кривци за те масакре", упитао је Дачић.

На питање о односима у региону, Дачић је рекао да се нада стварању једне заједничке економске зоне.

"Односи међу народима треба да се заснивају на заједничким интересима. Не може постојати стабилан однос док се тражи које више или мање крив. И ми, скоро 20 година после рата, још увек смо у том периоду дискусије. У будућности се надамо стварању једне заједничке економске зоне, међутим још увек смо далеко од тога", рекао је Дачић.

На питање да ли је Србија спремна да призна независност косова, министар Дачић рекао је да Србија жели да разговара, а да је једнострано проглашење Косова "препрека су за било какво зближавање".

"Проглашење независности Косова је био унилатералан чин, као што је и Каталоније. Из тог разлога има толико земаља, као Аргентина, које не признају ово једнострано проглашење. Желимо разговор, међутим ове врсте унилатералних проглашења препрека су за било какво зближавањ2, изјавио је Ивица Дачић.

Додаје да традиционално пријатељство Србије и Русије не искључује жељу да Србија буде и део Европске уније.

"Одговорићу вам енглеском изреком: 'Нема вечних пријатеља нити вечних непријатеља. Вечни су само интереси Велике Британије'. И ми се слажемо са овом филозофијом. Из тог разлога не сматрамо да наше пријатељство са Русима искључује нашу жељу да будемо део Европске уније", оценио је Дачић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер