петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Међународно присуство је и даље неопходно на КиМ, сви су уочили да је формирање ЗСО приоритетна тачка
Хроника

Ивица Дачић: Међународно присуство је и даље неопходно на КиМ, сви су уочили да је формирање ЗСО приоритетна тачка

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2015.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је у Њујорку да Србија сматра међународно присуство и даље неопходним на Косову и Метохији.

Осим тога, Дачић је након седнице Савета безбедности УН о КиМ нагласио да се Србија залаже да се задржи институција тромесечног извештавања.

"За Србију је веома важно да Савет безбедности стално и континуирано прати развој ситуације на Косову и Метохији. Ми се залажемо да се задржи институција тромесечног извештавања, иако се неке земље залажу да то буде два пута годишње, а не четири пута годишње", рекао је Дачић.

Он је указао да у данашњем извештају генералног секретара УН, али и уопште у дискусији чланица СБ УН, постоји неколико веома важних питања, од којих нека која су за нас битна.

"А то је да је од стране свих учесница констатовано да је веома важно да се што пре формира Заједница српских општина, јер су сви они уочили да је то приоритетна тачка кад је реч о имплементацији Бриселског споразума", истакао је шеф српске дипломатије.

Као друго, навео је Дачић, све земље чланице СБ УН инсистирале на што бржем формирању Специјалног суда за ратне злочине на Косову, који би био формиран кад је реч о злочинима ОВК и у вези са извештајем Дика Мартија.

"Такође, за нас је битно да смо истакли конструктивност Србије кад је реч о наставку дијалога, да смо ми спремни да сва отворена питања решавамо дијалогом, али смо указали и на веома велике безбедносне проблеме, као и на проблеме који се тичу повратка интерно расељених лица", рекао је он.

"Указали смо да је Србија данас једна од земаља која има највећи број интерно расељених лица у свету, да више од 200.000 људи има статус интерно расељених лица и не може да се врати на КиМ, те да је за 16 година од престанка рата свега два посто људи имало одржив повратак на КиМ", додао је Дачић.

Став Србије је, како је рекао, да са оваквим седницама треба наставити и даље.

"Ја сам одао признање у име Србије Мисији УН сматрајући да међународно присуство и даље треба да постоји на КиМ, за разлику од Хашима Тачија који је тражио да се Мисија УН на КиМ укине сматрајући да је Косово независна држава и да нема разлога да та мисија више постоји", истакао је Дачић.

Према његовим речима, Србија, у складу са Резолуцијом 1244, сматра да је питање статуса Косова далеко до тога да је решено, а са друге стране да је и политичка, и безбедносна, али и ситуација кад је реч о људским правима Срба и других неалбанаца далеко од тога да може бити оцењена позитивном.

"Зато је међународно присуство, као једна врста гаранта, неопходно и даље на КиМ, и ми ћемо се и даље чврсто за то залагати", закључио је српски шеф дипломатије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер