четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Косово треба да поделе Србија и Албанија
Хроника

Ивица Дачић: Косово треба да поделе Србија и Албанија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2011.

БЕОГРАД - Косово треба поделити између Србије и Албаније, изјавио је заменик премијера и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић.

"Покушали смо ратом да бранимо Косово, нисмо успели. И зато говорим о разграничењу, док не буде касно. А то значи корекцију граница између две суседне државе – Србије и Албаније", рекао је Дачић за најновији број недељника НИН.

Дачић сматра да је Србија направила грешку јер о Косову није разговарала са Албанијом, као и да је разграничење између Србије и Албаније, "једина реална опција".

"Србија није ни требало да призна никог другог као преговрача с друге стране осим Албаније. Зар смо ми стварно наивни да мислимо да ће Косово опстати као независна, самостална држава?", упитао је Дачић.

"Чекајте, ако сутра Република Српска на референдуму донесе одлуку о отцепљењу, шта ће они бити? Независна држава или ће донети одлуку о прикључењу и заједничком животу са Србијом?", упитао је Дачић и оценио да је то нормално, зато што је то исти народ.

"Па шта, сад, у Приштини и Тирани живе различити Албанци? Они сада нама причају о мултиетничком Косову?! Нашем народу не требају бајке о мултиетничком животу", истакао је Дачић.

Упитан зашто мисли да је лакше поделити Косово између Албаније и Србије, него Србије и косовских власти, Дачић каже да су Албанци на Косову национална мањина Албаније.

"Сад неко каже да су то идеје 19. века. Можда јесу, али су то идеје које су применили Словенци и Хрвати, па и Црногорци, на крају крајева", истакао је он.

Дачић је истакао и да "на овоме не може да добије политичке поене" и да их не тражи.

"Само, наш народ мора да стави тачку на проблеме који представљају рак-рану. Даље не можемо везани за прошлост. Ако само прошлост постоји, ми немамо будућност", каже Дачић.

Он је оценио и да дијалог Приштине и Београда неће решити суштинско питање због става земаља ЕУ и САД и да ће највећи домет разговора бити "нека врста специјалне аутономије за Србе на северу".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер