Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Kontakti DS i SNS ne treba da budu tajna
Hronika

Ivica Dačić: Kontakti DS i SNS ne treba da budu tajna

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. januar 2011.

Beograd - Vreme je da se u Srbiji konačno uspostave temelji sistema koji će važiti bar narednih nekoliko decenija, a čija je početna osnova možda najbolje sadržana u deklaraciji o političkom pomirenju Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije, gde se govori da se zalažemo za demokratsku, modernu, ekonomski razvijenu i socijalno pravednu državu.

Vreme je da se prestane sa eksperimentima u ekonomiji, da se više ne donose zakoni koji se potom svake godine menjaju. Neophodna nam je i politička stabilnost, ne u smislu da su stalno jedni te isti na vlasti, to nikako, ali da se izbori više ne doživljavaju kao istorijske prekretnice. Neophodno je da se uspostave jasna pravila igre i politička stabilnost, da više ne bude lomova i revolucionarnih preokreta koji će nas vraćati godinama unazad kada je reč o stranim investicijama i ukupnom ekonomskom i socijalnom ambijentu - kaže Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade Srbije i lider SPS, na pitanje Danasa šta je, po njemu, u ovom tenutkuk ključno za našu zemlju.

- Na primer, mi imamo Ustav, koji smo doneli pre četiri godine, a sada bi praktično svi da ga menjaju, i to one političke stranke koje su ga i pisale, i DS i DSS i SNS koja je nastala iz radikala, i G17 plus. To nije dobar put. O svim eventualnim slabostima Ustava trebalo je misliti i razgovarati pre nego što je 2006. teškom mukom usvojen - navodi Dačić.

Ako vaši koalicioni partneri u toku 2011. ipak pokrenu inicijativu ili javnu raspravu za izmenu Ustava, kakav će biti stav SPS?

- Nije problem, možemo o svemu da razgovaramo, pa i o tome. Pre svega moramo da vidimo kakve se promene Ustava uopšte predlažu. Ako biste sabrali koje sve inicijative postoje, videćete da su neke od njih nespojive. Ali, o svemu tome mi se za sada uglavnom obaveštavamo iz medija.

U poslednje vreme, kao da se sve češće iznenađujete nekim izjavama koje dolaze iz stranaka koalicije u kojoj je i SPS član. To je važilo i za temu rekonstrukcije vlade.

- Da, ponekad se čudim nekim izjavama, jer smatram da je dobro da se prvo oko toga informišem u vladajućoj koaliciji, a ne da se prvo povede debata u medijima, pa tek onda među strankama koje čine Vladu Srbije. Koordinacija u našoj koaliciji svakako nije dovoljno dobra, nema redovnih konsultacija, to bi se moralo poboljšati.

Kada ste poslednji put Tadić, Dinkić i vi seli za isti sto?

- Nedavno, povodom budžeta za 2011. godinu. Ali, posle tog sastanka je DS izašla sa amandmanom protiv dogovorenog PDV-a za računare, a G17 protiv PDV-a za hotelske usluge. A, na tom sastanku je prihvaćen predlog Ministarstva finansija, čiji je ministar iz kadra demokrata. SPS ponekada u javnosti dolazi u defanzivnu poziciju, zbog naše obazrivosti u davanju izjava i čvrstog poštovanja koalicionih dogovora, da stalno branimo nešto i da smo mi neka prepreka.

Dakle, tri lidera sednu, dogovore se o budžetu, i onda se taj dogovor prekrši?

- Ne, nije to sastanak tri lidera, već je reč o predsednicima stranaka vladajuće koalicije koje imaju svoje poslaničke grupe u Skupštini Srbije. Konkretno, na tom sastanku je bio i Jovan Krkobabić, jer i PUPS ima svoj klub u parlamentu. Tom prilikom smo napravili dogovor i onda se desilo nešto drugo, dogodio se predlog koji je mogao da bude i naš zajednički predlog, a ne odvojeno DS i G17 plus. Sad je trebalo još i SPS da podnese amandman protiv PDV-a na južno voće, pa da imamo baš lepu situaciju...

Pa, kako građani onda da veruju tim liderima, ako oni sami ne poštuju međusobne dogovore?

- Ovo je bio samo primer nedovoljne usklađenosti različitih poteza. Dakle, unutar ove vlade nedostaje dobra komunikacija i koordinacija između pojedinih stranaka. Ali, pored svega, pored ovih slabosti o kojima sam govorio, ova vlada je najkompaktnija koju je Srbija imala od 2000. godine do sada. Ovo je prva vlada za ovih deset godina koja unutar sebe nema opoziciju.

Da li je posle 2012. i novih izbora i dalje moguća vlada DS, SPS i G17 plus (URS)? Tri ambiciozna lidera, tri ambiciozne opcije...

- Sve će to zavisiti od rezultata izbora, niko ne može unapred da kaže šta će biti. Ali, i druga opcija, u kojoj ne bismo bili mi, opet bi imala ambiciozne lidere i stranke. Na kraju krajeva, mene pre svega interesuje uspeh SPS i naše koalicije sa PUPS i Jedinstvenom Srbijom. Kada je reč o DS i G17, nama su oni bolji partneri za vladu od nekih drugih. Za to postoje dva razloga. Prvi, mislili smo 2008, a i danas to mislimo, da je ta koalicija najbolja za uspeh evropskih integracija. Drugi, između nas i DS nema konkurencije, mi nemamo isto biračko telo. Možda ćemo ga nekada imati, ali sada ne, jer smo na pozicije socijaldemokratije došli iz različitih smerova, mi sleva, oni s desne strane. U veoma maloj meri se preklapaju naša biračka tela, što bi bila mnogo veća opasnost kada bismo računali da nam budu partneri SNS, SRS ili Koštunica, s kojima smo do sada imali relativno sličnu ciljnu grupu.

Kako biste opisali odnose SPS i DS?

- Kao više nego dobre, imajući u vidu kakvi sve mogu da budu odnosi u koalicijama. Ja sam bio u koaliciji sa svim partijama i znam kako to može da bude. Posebno je dobar lični odnos Borisa Tadića i moj, što je veoma važno za međusobno poverenje između stranaka. Nama mnogo znači i podrška DS u Socijalističkoj internacionali. Da se DS ponašala drugačije, nama bi vrata Internacionale bila mnogo zatvorenija.

Kako sarađujete s Dinkićem?

- SPS i G17 su imali veoma loše odnose, ali smo ih u velikoj meri normalizovali. Svako u vladi radi svoj deo posla i sve te neke predrasude i sumnje prema nama, koje su naročito kod njega bile prisutne, mislim da više nisu aktuelne.

Mnogi funkcioneri DS nezvanično govore da jedva čekaju da G17 „vide leđa“. Vi tako ne mislite?

- Videćemo kako će se odnosi DS i G17 plus odvijati. Ako na sledeće izbore izađu na različitim listama, može se očekivati da će dolaziti do varničenja. DS, G17 i LDP u suštini imaju slično biračko telo i, ako između njih postoji idealan „brak“, zašto bi neko glasao za na primer te manje stranke, a ne za demokrate. Zbog toga su ta njihova međusobna varničenja normalna. Moraju da ističu razlike, kako bi se profilisali kod birača. Tako je svojevremeno bilo i između nas i radikala i Koštunice. Ali, ako posle sledećih izbora DS bude u prilici da formira vladu, mislim da će svakako i Dinkić biti pozvan da u njoj učestvuje.

DS i SNS čvrsto odbacuju mogućnost njihove postizborne koalicije. Šta mislite o toj opciji?

- Iako imam svega 44 godine, ja sam iskusan političar i znam da ukoliko SNS ili DS ne budu mogle da formiraju većinu u Skupštini Srbije sa svojim postojećim partnerima, moći će ili da idu na ponovljene izbore ili da prave zajedničku vladu. Da idu na nove izbore? Ne verujem u to. Alternativa će biti koalicija DS i SNS. Ja znam da njima ne odgovara da se o tome govori. Prosto, ako bi o postizbornoj koaliciji demokrata i naprednjaka počelo ozbiljno da se govori, onda bi potencijalni birači i jedne i druge stranke mogli da se zapitaju zašto da onda glasaju za njih. Ali, podsetiću vas, i oni sami su tako pričali o SPS pre izbora 2008, pa zašto se sada ljute kada neko pomene tu mogućnost. Ja samo govorim ono što je realno. I govorim ono što znam. A, znam da između ljudi iz tih stranaka postoji komunikacija. Čak ponekad češća nego sa mnom. I, šta, sad njihova komunikacija treba da ostane tajna?

Očigledno da bi to hteli.

- Kao što sam oko izbora u Boru govorio, reći ću i sada. Ne pristajem da budem kolateralna šteta odnosa, i možda dogovora, DS i SNS. Podsetiću, ja sam posredovao u njihovom zbližavanju, i to kada sam bio u opoziciji, a kada su Nikolić i Vučić bili u opoziciji unutar SRS, a DS bio u vladi.

Kako ste zapravo posredovali?

- Smatrao sam da je normalno da najveća opoziciona stranka i najveća vladajuća stranka mogu da razgovaraju, da postoji nekakav kontakt. Ako se sećate perioda kada je Tomislav Nikolić bio nekoliko dana predsednik Narodne skupštine, pa kada je bo izmanipulisan, tada su oni prekinuli komunikaciju s Koštunicom, a s Tadićem je nisu ni imali. Moja dobra namera je bila da se taj kontakt ostvari. Tako da sada ne vidim zašto bi se neko ljutio kada kažem da postoji mogućnost zajedničke vlade DS i SNS. Pa i oni dobro znaju da o tome razmišljaju.

Ipak, ovo što ste rekli neće im se svideti...

- Nema razloga za to. Dakle, ako posle sledećih izbora DS bude mogla da napravi većinu sa SPS, G17, LDP ona će to i da uradi. Ako SNS bude u stanju da dođe do većine sa svojim partnerima, učiniće to. Pri čemu moram da podsetim da iz SNS kažu da neće da prave vladu sa SPS, jer su ljuti zbog nekih događaja od pre dve godine. Ako i jedni i drugi budu mogli da naprave većinu s postojećim partnerima, oni će da je naprave. Ali, ako to ne bude moguće, pa normalno je da će da razgovaraju o formiranju vlade. Svako ko ima imalo političkog iskustva, zna da će tako biti. SPS svakako neće, dok je u savezu s Tadićem, da namiguje Nikoliću. Ne mora SPS od 2012. ni da bude u vlasti. Sve smo preživeli. Ono u šta sam siguran to je da ćemo na sledećim izborima ostvariti bolji rezultat nego pre dve godine. U isto vreme, nadam se da će naš savez s Tadićem moći da ostvari većinu i na tim izborima, jer mislim da bi to bila bolja opcija za Srbiju. Ali, ne mislim da je jedina dobra, da je jedina moguća i ne smatram svoje kolege iz SNS za neprijatelje, već za protivnike, konkurente, iako oni imaju veoma negativan stav prema SPS.

Otkud taj „veoma negativan“ stav?

- Delom jer imamo manje-više slično biračko telo, ali više od toga jer su uvereni da oni zbog nas, zbog koalicije SPS-PUPS-JS, danas nisu na vlasti. Dešavanja oko formiranja vlade 2008. ne mogu da se zaborave. Ja hoću da im kažem sledeće: možda smo vam tako pomogli. Da toga nije bilo, da nismo izabrali DS umesto SRS, pitanje je da li bi Srpska napredna stranka danas uopšte postojala.

Vi poznajete Nikolića i Vučića prilično dugo?

- Toma Nikolić i Aleksandar Vučić su ljudi s kojima sam mnogo toga prošao, i dobro i loše. Bili smo i prijatelji i saveznici i protivnici. A ponekad smo se i mrzeli. Dakle, suviše toga je iza nas da bih mogao sada o njima ružno da govorim. I ne želim im ništa loše. Samo, nije mi jasno, ako su oprostili Koštunici, a lično sam bio prisutan na sastanku tog maja 2007. kada je on garantovao Nikoliću da će ostati predsednik Skupštine, zašto su još ljuti na mene.

Šta je ambicija SPS u 2011?

- Imaćemo izbore u gradskim, opštinskim i pokrajinskim odborima, čime će da se završi kadrovska obnova stranke. Napravljen je plan dalje reforme i kada je reč o načinu organizacije stranke, školovanju aktivnih članova. Cilj nam je i da napravimo korak dalje kada je reč o Socijalističkoj internacionali, kao i da se pripremimo da ostvarimo dobar rezultat na sledećim parlamentarnim izborima. Naša koalicija SPS-PUPS-JS je 2008. ostvarila 7,6 odsto, a cilj nam je da sada pređemo deset odsto.

Ako vam Srđan Dragojević, novi član GO SPS, zatraži državnu pomoć za novi film, šta ćete mu odgovoriti?

- Pomagali smo mi svima, pa i njemu, kada je pravio filmove protiv nas. To što je ušao u SPS s tim nema nikakve veze. Razgovarali smo više puta pre našeg kongresa, o političkim temama, i stekao sam utisak da smatra da je SPS dobra alternativa. Inače, ja pomažem umetnike i sportiste zato što smatram da rade u interesu države i nikoga ne teram da uđe u SPS. Evo, sada sam pomogao Dragoljubu Đuričiću, bubnjaru Otpora. Najlepše mi je da pomažem onima koji su bili protiv nas. Meni je to, prosto, merak.

Poseta Brazilu

Ivica Dačić se danas vraća iz višednevne posete Brazilu, gde je boravio povodom inauguracije predsednice Dilme Rusef, u svojstvu specijalnog izaslanika predsednika Republike Borisa Tadića. U kraćem razgovoru na marginama ceremonije, održane 1. januara, predsednica Rusef zahvalila se prvom potpredsedniku Vlade Srbije što je došao na skup kao jedini iz regiona i među retkima iz Evrope. Ivica Dačić je takođe imao susret sa sadašnjim i bivšim ministrima spoljnih poslova Brazila, a za vreme zajedničkog prijema razgovarao je, između ostalih, s predsednicima Venecuele, Kolumbije i Palestine, državnom sekretarkom SAD, španskim princom, bugarskim premijerom, francuskim ministrom odbrane i šefom diplomatije Južne Afrike, saznaje Danas.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner