среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Контакти ДС и СНС не треба да буду тајна
Хроника

Ивица Дачић: Контакти ДС и СНС не треба да буду тајна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. јануар 2011.

Београд - Време је да се у Србији коначно успоставе темељи система који ће важити бар наредних неколико деценија, а чија је почетна основа можда најбоље садржана у декларацији о политичком помирењу Демократске странке и Социјалистичке партије Србије, где се говори да се залажемо за демократску, модерну, економски развијену и социјално праведну државу.

Време је да се престане са експериментима у економији, да се више не доносе закони који се потом сваке године мењају. Неопходна нам је и политичка стабилност, не у смислу да су стално једни те исти на власти, то никако, али да се избори више не доживљавају као историјске прекретнице. Неопходно је да се успоставе јасна правила игре и политичка стабилност, да више не буде ломова и револуционарних преокрета који ће нас враћати годинама уназад када је реч о страним инвестицијама и укупном економском и социјалном амбијенту - каже Ивица Дачић, први потпредседник Владе Србије и лидер СПС, на питање Данаса шта је, по њему, у овом тенуткук кључно за нашу земљу.

- На пример, ми имамо Устав, који смо донели пре четири године, а сада би практично сви да га мењају, и то оне политичке странке које су га и писале, и ДС и ДСС и СНС која је настала из радикала, и Г17 плус. То није добар пут. О свим евентуалним слабостима Устава требало је мислити и разговарати пре него што је 2006. тешком муком усвојен - наводи Дачић.

Ако ваши коалициони партнери у току 2011. ипак покрену иницијативу или јавну расправу за измену Устава, какав ће бити став СПС?

- Није проблем, можемо о свему да разговарамо, па и о томе. Пре свега морамо да видимо какве се промене Устава уопште предлажу. Ако бисте сабрали које све иницијативе постоје, видећете да су неке од њих неспојиве. Али, о свему томе ми се за сада углавном обавештавамо из медија.

У последње време, као да се све чешће изненађујете неким изјавама које долазе из странака коалиције у којој је и СПС члан. То је важило и за тему реконструкције владе.

- Да, понекад се чудим неким изјавама, јер сматрам да је добро да се прво око тога информишем у владајућој коалицији, а не да се прво поведе дебата у медијима, па тек онда међу странкама које чине Владу Србије. Координација у нашој коалицији свакако није довољно добра, нема редовних консултација, то би се морало побољшати.

Када сте последњи пут Тадић, Динкић и ви сели за исти сто?

- Недавно, поводом буџета за 2011. годину. Али, после тог састанка је ДС изашла са амандманом против договореног ПДВ-а за рачунаре, а Г17 против ПДВ-а за хотелске услуге. А, на том састанку је прихваћен предлог Министарства финансија, чији је министар из кадра демократа. СПС понекада у јавности долази у дефанзивну позицију, због наше обазривости у давању изјава и чврстог поштовања коалиционих договора, да стално бранимо нешто и да смо ми нека препрека.

Дакле, три лидера седну, договоре се о буџету, и онда се тај договор прекрши?

- Не, није то састанак три лидера, већ је реч о председницима странака владајуће коалиције које имају своје посланичке групе у Скупштини Србије. Конкретно, на том састанку је био и Јован Кркобабић, јер и ПУПС има свој клуб у парламенту. Том приликом смо направили договор и онда се десило нешто друго, догодио се предлог који је могао да буде и наш заједнички предлог, а не одвојено ДС и Г17 плус. Сад је требало још и СПС да поднесе амандман против ПДВ-а на јужно воће, па да имамо баш лепу ситуацију...

Па, како грађани онда да верују тим лидерима, ако они сами не поштују међусобне договоре?

- Ово је био само пример недовољне усклађености различитих потеза. Дакле, унутар ове владе недостаје добра комуникација и координација између појединих странака. Али, поред свега, поред ових слабости о којима сам говорио, ова влада је најкомпактнија коју је Србија имала од 2000. године до сада. Ово је прва влада за ових десет година која унутар себе нема опозицију.

Да ли је после 2012. и нових избора и даље могућа влада ДС, СПС и Г17 плус (УРС)? Три амбициозна лидера, три амбициозне опције...

- Све ће то зависити од резултата избора, нико не може унапред да каже шта ће бити. Али, и друга опција, у којој не бисмо били ми, опет би имала амбициозне лидере и странке. На крају крајева, мене пре свега интересује успех СПС и наше коалиције са ПУПС и Јединственом Србијом. Када је реч о ДС и Г17, нама су они бољи партнери за владу од неких других. За то постоје два разлога. Први, мислили смо 2008, а и данас то мислимо, да је та коалиција најбоља за успех европских интеграција. Други, између нас и ДС нема конкуренције, ми немамо исто бирачко тело. Можда ћемо га некада имати, али сада не, јер смо на позиције социјалдемократије дошли из различитих смерова, ми слева, они с десне стране. У веома малој мери се преклапају наша бирачка тела, што би била много већа опасност када бисмо рачунали да нам буду партнери СНС, СРС или Коштуница, с којима смо до сада имали релативно сличну циљну групу.

Како бисте описали односе СПС и ДС?

- Као више него добре, имајући у виду какви све могу да буду односи у коалицијама. Ја сам био у коалицији са свим партијама и знам како то може да буде. Посебно је добар лични однос Бориса Тадића и мој, што је веома важно за међусобно поверење између странака. Нама много значи и подршка ДС у Социјалистичкој интернационали. Да се ДС понашала другачије, нама би врата Интернационале била много затворенија.

Како сарађујете с Динкићем?

- СПС и Г17 су имали веома лоше односе, али смо их у великој мери нормализовали. Свако у влади ради свој део посла и све те неке предрасуде и сумње према нама, које су нарочито код њега биле присутне, мислим да више нису актуелне.

Многи функционери ДС незванично говоре да једва чекају да Г17 „виде леђа“. Ви тако не мислите?

- Видећемо како ће се односи ДС и Г17 плус одвијати. Ако на следеће изборе изађу на различитим листама, може се очекивати да ће долазити до варничења. ДС, Г17 и ЛДП у суштини имају слично бирачко тело и, ако између њих постоји идеалан „брак“, зашто би неко гласао за на пример те мање странке, а не за демократе. Због тога су та њихова међусобна варничења нормална. Морају да истичу разлике, како би се профилисали код бирача. Тако је својевремено било и између нас и радикала и Коштунице. Али, ако после следећих избора ДС буде у прилици да формира владу, мислим да ће свакако и Динкић бити позван да у њој учествује.

ДС и СНС чврсто одбацују могућност њихове постизборне коалиције. Шта мислите о тој опцији?

- Иако имам свега 44 године, ја сам искусан политичар и знам да уколико СНС или ДС не буду могле да формирају већину у Скупштини Србије са својим постојећим партнерима, моћи ће или да иду на поновљене изборе или да праве заједничку владу. Да иду на нове изборе? Не верујем у то. Алтернатива ће бити коалиција ДС и СНС. Ја знам да њима не одговара да се о томе говори. Просто, ако би о постизборној коалицији демократа и напредњака почело озбиљно да се говори, онда би потенцијални бирачи и једне и друге странке могли да се запитају зашто да онда гласају за њих. Али, подсетићу вас, и они сами су тако причали о СПС пре избора 2008, па зашто се сада љуте када неко помене ту могућност. Ја само говорим оно што је реално. И говорим оно што знам. А, знам да између људи из тих странака постоји комуникација. Чак понекад чешћа него са мном. И, шта, сад њихова комуникација треба да остане тајна?

Очигледно да би то хтели.

- Као што сам око избора у Бору говорио, рећи ћу и сада. Не пристајем да будем колатерална штета односа, и можда договора, ДС и СНС. Подсетићу, ја сам посредовао у њиховом зближавању, и то када сам био у опозицији, а када су Николић и Вучић били у опозицији унутар СРС, а ДС био у влади.

Како сте заправо посредовали?

- Сматрао сам да је нормално да највећа опозициона странка и највећа владајућа странка могу да разговарају, да постоји некакав контакт. Ако се сећате периода када је Томислав Николић био неколико дана председник Народне скупштине, па када је бо изманипулисан, тада су они прекинули комуникацију с Коштуницом, а с Тадићем је нису ни имали. Моја добра намера је била да се тај контакт оствари. Тако да сада не видим зашто би се неко љутио када кажем да постоји могућност заједничке владе ДС и СНС. Па и они добро знају да о томе размишљају.

Ипак, ово што сте рекли неће им се свидети...

- Нема разлога за то. Дакле, ако после следећих избора ДС буде могла да направи већину са СПС, Г17, ЛДП она ће то и да уради. Ако СНС буде у стању да дође до већине са својим партнерима, учиниће то. При чему морам да подсетим да из СНС кажу да неће да праве владу са СПС, јер су љути због неких догађаја од пре две године. Ако и једни и други буду могли да направе већину с постојећим партнерима, они ће да је направе. Али, ако то не буде могуће, па нормално је да ће да разговарају о формирању владе. Свако ко има имало политичког искуства, зна да ће тако бити. СПС свакако неће, док је у савезу с Тадићем, да намигује Николићу. Не мора СПС од 2012. ни да буде у власти. Све смо преживели. Оно у шта сам сигуран то је да ћемо на следећим изборима остварити бољи резултат него пре две године. У исто време, надам се да ће наш савез с Тадићем моћи да оствари већину и на тим изборима, јер мислим да би то била боља опција за Србију. Али, не мислим да је једина добра, да је једина могућа и не сматрам своје колеге из СНС за непријатеље, већ за противнике, конкуренте, иако они имају веома негативан став према СПС.

Откуд тај „веома негативан“ став?

- Делом јер имамо мање-више слично бирачко тело, али више од тога јер су уверени да они због нас, због коалиције СПС-ПУПС-ЈС, данас нису на власти. Дешавања око формирања владе 2008. не могу да се забораве. Ја хоћу да им кажем следеће: можда смо вам тако помогли. Да тога није било, да нисмо изабрали ДС уместо СРС, питање је да ли би Српска напредна странка данас уопште постојала.

Ви познајете Николића и Вучића прилично дуго?

- Тома Николић и Александар Вучић су људи с којима сам много тога прошао, и добро и лоше. Били смо и пријатељи и савезници и противници. А понекад смо се и мрзели. Дакле, сувише тога је иза нас да бих могао сада о њима ружно да говорим. И не желим им ништа лоше. Само, није ми јасно, ако су опростили Коштуници, а лично сам био присутан на састанку тог маја 2007. када је он гарантовао Николићу да ће остати председник Скупштине, зашто су још љути на мене.

Шта је амбиција СПС у 2011?

- Имаћемо изборе у градским, општинским и покрајинским одборима, чиме ће да се заврши кадровска обнова странке. Направљен је план даље реформе и када је реч о начину организације странке, школовању активних чланова. Циљ нам је и да направимо корак даље када је реч о Социјалистичкој интернационали, као и да се припремимо да остваримо добар резултат на следећим парламентарним изборима. Наша коалиција СПС-ПУПС-ЈС је 2008. остварила 7,6 одсто, а циљ нам је да сада пређемо десет одсто.

Ако вам Срђан Драгојевић, нови члан ГО СПС, затражи државну помоћ за нови филм, шта ћете му одговорити?

- Помагали смо ми свима, па и њему, када је правио филмове против нас. То што је ушао у СПС с тим нема никакве везе. Разговарали смо више пута пре нашег конгреса, о политичким темама, и стекао сам утисак да сматра да је СПС добра алтернатива. Иначе, ја помажем уметнике и спортисте зато што сматрам да раде у интересу државе и никога не терам да уђе у СПС. Ево, сада сам помогао Драгољубу Ђуричићу, бубњару Отпора. Најлепше ми је да помажем онима који су били против нас. Мени је то, просто, мерак.

Посета Бразилу

Ивица Дачић се данас враћа из вишедневне посете Бразилу, где је боравио поводом инаугурације председнице Дилме Русеф, у својству специјалног изасланика председника Републике Бориса Тадића. У краћем разговору на маргинама церемоније, одржане 1. јануара, председница Русеф захвалила се првом потпредседнику Владе Србије што је дошао на скуп као једини из региона и међу реткима из Европе. Ивица Дачић је такође имао сусрет са садашњим и бившим министрима спољних послова Бразила, а за време заједничког пријема разговарао је, између осталих, с председницима Венецуеле, Колумбије и Палестине, државном секретарком САД, шпанским принцом, бугарским премијером, француским министром одбране и шефом дипломатије Јужне Африке, сазнаје Данас.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер