четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Идем на састанак у Брисел да спасим што се спасти може
Хроника

Ивица Дачић: Идем на састанак у Брисел да спасим што се спасти може

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. децембар 2012.

Београд - Председник владе Ивица Дачић, пред одлазак у Брисел где ће разговарати са Хашимом Тачијем, изјавио да иде тамо да спаси што се спасти може.

Он је рекао и да очекује тежак састанак, али да никакве границе са Косовом не долазе у обзир.

"Не киптим од жеље да идем на састанак у Брисел. Немамо ми ништа што бисмо могли да изгубимо, све смо изгубили, овде је реч да вратимо нешто", рекао је Дачић у Палати Србија након састанка Републичког штаба за ванредне ситуације.

Према његовим речима, у Владу Србије и њега лично нико не треба да сумња јер ће се трудити да спаси све што се спасити може. "Ми Косово имамо у Уставу. Уставни суд нека врати Косово у уставни оквир - јел то могуће - није", рекао је Дачић.

"Србија је у небраном грожђу. Пре скоро годину дана је парафиран споразум (са Приштином), а ја га не бих потписао...Овде више немате политику између, већ морате да кажете да не стојите иза споразума, а то би значило да не стојимо и иза добијања датума за преговоре (са ЕУ)", рекао је премијер.

"Ми нисмо победили (у рату 1999. године), јер да смо победили не бисмо били у овој ситуацији. Увек има места за херојство, али нема за узалудне жртве. Србија води рачуна о Србима на Косову и Метохији. Али, Срби са Косова и Метохије такође треба да имају у виду интересе целе Србије", рекао је Дачић.

Премијер је рекао да разуме протесте Срба на северу Косова који од јутрос блокирају један прелаз ка Србији, оцењујући да ће то убудуће бити граница са централном Србијом.

"Не могу да кажем да је ово идеалан споразум, али се не успоставља граница, то је лаж. Тачи би волео да је то граница, а ја подсећам да од Мердара ка југу 12 година постоји тај систем", рекао је Дачић. Он је навео да су замрзнути конфликт и историјско право "приче на дугом штапу" и да све академске институције и црква треба да помогну да се народ сачува од непотребних жртава.

Према његовим речима, роба која иде на југ Косова биће царињена, за разлику од оне која је намењена северу.

"Срби са Косова треба да имају јединствену политику са државом Србијом. Чак иако се примене споразуми који нису идеални, нема одустајања од Срба са Косова", рекао је Дачић.

Премијер је казао да "никада неће прихватити независност Косова", али да "постоје неке ствари где нас нико неће ни питати".

"Да ли је боље да учествујемо (у разговорима) или не - за сада је боље да учествујемо", додао је он.

Према његовим речима, међународна заједница није праведна и поштена према Србији, али се то знало и пре 15 година.

"Данас мора да се трпи, стисну зуби и ради за свој народ. Видећемо вечерас...Шта очекујете од мене да урадим у тим разговорима? Да убедим Тачија да се Косово врати у уставне оквире? Ми смо сами против свих, чак и наши пријатељи кажу - морате ово да урадите. Немој да изазивамо судбину, најбоље је вратити се преговарачком процесу, рат је увек на крају", рекао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер