уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Датум могућ у јуну ако се оде корак даље у релаксацији односа са Приштином
Хроника

Ивица Дачић: Датум могућ у јуну ако се оде корак даље у релаксацији односа са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. јануар 2013.

БЕОГРАД - У случају да у априлу извештај Европске комисије о Србији буде позитиван, онда се у јуну може очекивати и позитивна одлука о датуму почетка процеса преговора о чланству у Европској унији (ЕУ), изјавио је данас Фонету премијер Србије Ивица Дачић.

Он је нагласио да су му то у Бриселу јасно рекли и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и председник Савета ЕУ Херман ван Ромпуј.

Дачић је такву поруку, како је истакао, у Бриселу добио и од заменика помоћника државног секретара САД Филипа Рикера.

Према Дачићевим речима, Рикер му је рекао да САД подржавају активности Владе Србије и да ће, са своје стране, дати допринос европским интеграцијама Србије.

Дачић је потврдио да је са Ештон разговарао о датуму за почетка преговора и сигуран је да се, уколико априлски извештај Европске комисије буде позитиван, у јуну може очекивати позитиван исход и добијање датума.

Ако се дијалог буде наставио овим темпом и уколико буде договора који би ишли корак даље у релаксацији односа Београда и Приштине, што значи у превазилажењу паралелизма институција и успостављању начина на који функционише заједница српских општина, може се очекивати позитиван исход, објаснио је Дачић.

Он је напоменуо и да је услов да буду настављене унутрашње реформе у Србији, онако како је то дефинисано ставовима Савета ЕУ.

Напредак у дијалогу је кључни услов за позитиван извештај Европске комисије, прецизирао је Дачић, али је додао да се од Београда и Приштине не очекује да разреше сва питања, нити се тражи да Србија призна независност Косова.

"Разговори су статусно неутрални, траже се нека одржива решења која ће омогућити нормално функционисање живота на Косову", рекао је Дачић.

Он је веома задовољан и речником којим ЕУ и САД говоре о Србији, као и ставовима подршке држава чланица ЕУ, Кине и Русије.

"То је доказ да је Влада Србије водила озбиљну и одговорну политику", закључио је Дачић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер