среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Ако запне с КиМ, запињу и преговори са ЕУ
Хроника

Ивица Дачић: Ако запне с КиМ, запињу и преговори са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јануар 2014.

Београд - Треба да будемо свесни да не живимо у идеалном свету већ у оном у ком су правила наметнута и ако ишта запне око односа с КиМ, запеће и преговори, каже Даћић.

Он је, гостујући у "Кажипрсту" Б92 казао да треба да будемо свесни да преговори са ЕУ не почињу зато што је Србија направила фрапантне реформе, већ управо због напретка у вези са односима са Приштином. Такође, истакао је он, сутрашњи почетак преговора је историјски моменат по много чему.

На питање да ли га брину бројна отворена питања која заокупљају јавност пред његов одлазак у Брисел, попут тога да ли ће бити ванредних парламентарних избора, премијер Србије је рекао да су сва унутарполитичка питања слабијег интензитета од онога о чему се данас разговара а то је почетак преговора са ЕУ.

"Делегација Србије иде данас у Брисел и сутра је за нас историјски дан јер ћемо први пут моћи да да кажемо да ће се нешто десити, а не да само најављујемо да ће се десити. Успели смо да дођемо до једног краја тешког почетка, да се изборимо за тај датум почетка преговора", истакао је Дачић.

Према његовим речима, сутра је прва међувладина конференција, која означава почетак преговора. Она се, како каже, састоји у томе да Европска унија и Србија изнесу свој преговарачки оквир. "Као што сам најавио, наша делегација биће на највишем нивоу. Бићу тамо ја, први потпредседник Владе Александар Вучић, а с друге стране биће министар спољних послова Грчке, а у име ЕУ Штефан Филе", рекао је Дачић.

На питање да ли ће у делегацији Србије бити и министар без портфеља задужен за ЕУ Бранко Ружић, он је рекао да хоће, као што ће у нашем тиму бити и министар спољних послова Иван Мркић, Тања Мишчевић, као и сви остали који су учествовали до сада у преговорима са ЕУ.

"Оно што је битно да је Влада усвојила документ, а то је уводна изјава Србије и он ће бити сутра представљен. Тај документ садржи став Србије о преговарачком оквиру Србије и наш поглед на целокупан ток прегововра", истакао је премијер.

На питање какав је наш став, Дачић каже да то није документ који се не тиче само Косова, јер се не разговара само о томе, већ се тиче изградње целокупног концепта нашег друштва. Ми ЕУ сматрамо крајњим циљем, али и средством уз помоћ ког ми треба да изградимо наш цео систем, демократију, тржишну привреду, социјалну правду, права..., истакао је премијер и подсетио да је цео процес приближавања ЕУ започео ’70. године потписивањем споразума о трговини СФРЈ и Европе.

"Ево, после колико година, после каскања за суседима, почињемо нову еру. И у том смислу је ово историјски дан", додаје он. "Ја сам поносан, без лажне скромности, на резултат који смо постигли. А сва она питања с почетка разговора су унутарполитичка којима сада не треба да се оптерећујемо", рекао је Дачић.

Према његовим речима, наш циљ је да Србија до 2018. буде спремна да буде чланица ЕУ, а да 2020. са новим буџетским периодом будемо стварно у Европској унији.

Боље да завршимо шта смо почели него избори

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас да се више залаже за наставак започетих послова и реформи у земљи, него за ванредне парламентарне изборе.

- Не можемо да чекамо. Ја сам више за наставак посла и за реформе него за изборе. Мислим да је превише посла пред нама - казао је Дачић за Телевизију Б92.

Он је казао да се избори расписују када чланови владе не могу више заједно да раде, али да мисли да то сада није случај.

Премијер је навео да ће сутра, после прве међувладине конференције у Бриселу, којом ће почети преговори Србије и ЕУ, следећа конференција бити одржана 25. јуна, а у међувремену ће бити обављани скрининзи поглавља која се тичу нормализације односа Србије и Косова, као и правосуђа.

- Скрининг неће бити замена за дијалог са Приштином у Бриселу. И Србија неће прихватити нешто што није прихватила у дијалогу - казао је Дачић.

Према његовим речима, дијалог с Приштином и спровођење бриселског споразума важни су и за наставак европских интеграција.

- Србија може да буде боговска земља демократије, а не би добила почетак преговора са ЕУ да није постигла споразум с Приштином. Ако први пут застанемо на томе, прекинуће се преговори и тога морамо да будемо свесни - рекао је Дачић.

Влада неће крити истину о убиству у "Панди"

Премијер Србије каже да влада неће крити сазнања о убиству шесторице српских младића у кафићу "Панда" у Пећи 1998. године, али да је рано доносити закључке о том случају.

- Где год постоје било какве информације, нећемо их крити, али веома је рано говорити о закључцима - казао је Дачић за телевизију Б92 коментаришући поједине наводе о томе да су службе државне безбедности и полиције учествовале у том нападу.

Поводом изјаве лидера Српског покрета обнове Вука Драшковића, који је изнео такве сумње, Дачић је рекао да такве изјаве могу имати велике политичке последице и да их се треба чувати.

Премијер је навео да не треба ометати истрагу о убиству у Пећи 1998. године, али да до сада није вођена посебна истрага о свему томе, већ да се трагајући за неким другим дешавањима пре 2000. дошло и до неких сазнања у том случају.

"Ја сам више пута у Бриселу рекао да је нама циљ будућност, а да на прошлост ставимо тачку. Наравно, оно што треба да се истражи да се истражи и да одговорни сносе санкције и ту не треба да буде бенефиција ни за кога. Исто тако, као што не смете некога да амнестирате, не смете некога ни та окривите без адекватних доказа, а ми сада немамо довољно доказа за случај убиства у кафићу 'Панда'", рекао је Дачић.

У међувремену, први потпредседник владе Александар Вучић је изјавио да постоје одређене информације које наводе на помисао да истрага о убиству младића у Пећи није обављена на најпрофесионалнији начин. "Радимо на томе", рекао је Вучић новинарима у Влади Србије и навео да је то све што у овом тренутку може да каже.

Премијер Србије је оценио да је почетак преговора о чланству у ЕУ историјски дан у Србији и нагласио да је стратешки циљ земље чланство у ЕУ, а европске интеграције су средство да се модернизује српско друштво. Преговори почињемо сутра и поносан сам, јер смо постигли историјски резултат, рекао је Дачић у Кажипрсту Б92 и поновио да је циљ Србије да 2018. године буде спремна за чланство, а да 2020. године постане чланица ЕУ.

Могућ договор око измена Закона о раду

Председник Владе Србије Ивица Дачић оценио је данас да су најављене измена о Закона о раду далеко од усвајања, али да је могуће постићи договор са синдикатима.

Дачић је за Б92 казао да је заједно с првим потпредседником владе Александром Вучићем за данас сазвао колегијум Социјално-економског савета на којем ће се размотрити измене Закона о раду и повезаних закона који се односе на радно законодавство и услове пословања (о приватизацији, о стечају и о планирању и изградњи).

Он је истакао да су измене Закон о раду далеко од тога да су пред било каквим усвајањем, да су у фази нацрта и "најдаље од усвајања" у тој групи реформских закона.

"Договор је могућ. Ако смо постигли договор око Бриселског споразума (са Приштином), мислим да можемо да дођемо и до договора око Закона о раду", казао је Дачић.

Синдикати су незадовољни предложеним нацртом измена и допуна Закона о раду и затражили су његово повлачење из процедуре, уз претњу масовним штрајковима и протестима ако то не буде урађено. Два репрезентативна синдиката су на почетку израде измена Закон о раду напустили преговоре незадовољни односом социјалних партнера и најавили да ће урадити све да спрече усвајање тог документа.

На питање због чега се изменом радног законодавства бави министар привреде, а не министар рада, премијер је рекао да је жеља да се сада ствари врате у нормалан колосек.

Он је истакао да постоје и многобројни проблеми око партнера у социјалном дијалогу, наводећи да има проблема у оквиру удружења послодаваца и унутар синдиката који једни другим оспоравају репрезентативност.

"Око Закона о раду и осталих закона треба да се дође до што шире сагласности. Да видимо шта је оно што се мора, а шта може да се поправи, да се дође до договора", рекао је Дачић.

СПС није била партија за убијање

Говорећи о убиству Ћурувије, Ивица Дачић изјавио да СПС није била партија која је убијала људе, да је она васкрсла и да у Србији све мора да се ради "прљаво".

Премијер је гостујући у Кажипрсту Б92, коментаришући писања медија да је, када се саопштавало да се решава случај убиства Славка Ћурувије био у Грачаници на претпремијери филма, чиме је испало да му је филм важнији, рекао да уошпте није тако и да он није ни требало да саопштава ко је ухапшен.

"Ја и Вучић смо се договорили. Он је направио конференцију", казао је Дачић, који је и министар унутрашњих послова, додајући да у Грачаницу није отишао као љубитељ филма, већ с политичком поруком.

"Ако ме питате да ли је било важно оно што је речено на конференцији - да, али није било предвиђено да у томе учествујем. Шта сад хоћете да кажете, да нисам радостан или срећан што је до тога дошло. Наравно да јесам", казао је Дачић.

Он је објаснио да треба разликовати надлежности, јер акција хапшења осумњичених за убиство Ћурувије није била акција МУП-а већ Бироа за координацију служби безбедности.

"Ту нема дилема и ни проблема. Вучић и ја се не играмо да се кријемо по згради Владе па да сад један од другог кријемо ко има какве активности. Ми се сваки дан срећемо по десетак пута... Влада мора да ради. Говорио сам, чекају нас преговори, чека нас Косово, Јужни ток, ови пројекти са Емиратима, кинески пројекти, преговори са ММФ, Светском банком... И ми нисмо у ситуацији да се надгорњавамо ко је држао конференцију, то је заједнички успех свих у Влади", рекао је Дачић.

Он додаје да хапшења Ратка Ромића и Милана Радоњића води ка томе да истрага о убиству власника Недељног телеграфа може да се оконча, а на питање шта то значи "да се оконча", с обзиром на то да се као налагодавац тог убиства помиње Мирјана Марковић, премијер је одговорио:

"Шта сад хоћете да кажете, да то први пут сад чујете? 14 година ми говоримо о томе, 14 година је требало да неко реши овај случај, а сад се ви изненађујете када чујете да ли је Мира Марковић налагодавац или не. Што се мене тиче, пошто ме то питате јер је Милошевић тада био председник партије, треба да се открије ко је налагодавац и ко год да је треба да одговара. Што се тиче моје партије чији је председник био Милошевић, сигурно, ми нисмо били партија да би смо убијали људе. Ко год је то урадио треба да одговара."

Ако се сећате, додао је он, ја сам у експозеу позвао новинаре и новинарска удружења да стекну увид докле су стигле истраге убиствима новинара.

"Драго ми је да је формирана Комисија за истраживање убистава новинара, која није владино тело и драго ми је да је до помака у свему овоме дошло. Зашто кажем помака, зато што тај случај још није доведен до краја. Али, где ће се даље развијати, да ли ће се доћи до налагодаваца и таквих доказа или не, то заиста нико у овом тренутку не може да претпостави. Али сигурно ми не пада на памет да било где интервенишем", рекао је он и подсетио да је "од 2008. министар унутрашњих послова и да никада није звао никога како би стопирао било шта што је везано за те политичке ствари. Напротив мени је у интересу да се све то реши".

"Кад већ помињете СПС, да ли се ви сећате СПС пре 2000? Да ли можете да ми набројите и једног из тог руководства ко је данас у руководству? Погледајте друге странке. Да ли су исти као и пре 2000? СПС је после своје апокалипсе васкрсао… Ово што ми сада радимо, а често слушам како ови што траже изборе, а не верују у сопствени успех на њима, кажу да ми кочимо реформе. У чему смо ми то кочница? Нађите ми једну ствар у којој је СПС био кочница. Напротив, били смо предводници", истакао је Дачић, који је лидер СПС.

На констатацију да се данас појавио на насловним странама новина, у којима пише да ће његов бивши шеф кабинета Бранко Лазаревић бити саслушан сбог сумње да је сарађивао са одбеглим нарко босом Дарко Шарикћем, Дачић каже да у томе нема ништа спорно јер ко ј еодговоран треба и да одговара, али и истиче једну ствар.

"Сваки пут када сам ишао у Брисел помињан сам у разним контекстима у новинама. У овој земљи изгледа све треба да буде прљаво. У овој земљи се сви понашамо као хорда. Један нешто објави, други одмах потегну тољаге. Што се мене тиче, дај да завршимо ту причу... али, хоћу да кажем да није добро што се такве ствари раде у оваквим тренуцима, пред Брисел", закључио је премијер Србије.

(Б92-Бета-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер