петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивана Матић: Фирме у стечају вредне око две милијарде евра
Хроника

Ивана Матић: Фирме у стечају вредне око две милијарде евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. септембар 2014.

БЕОГРАД - Имовина фирми у стечају које воде стечајни управници вредна је око две милијарде евра, изјавила је данас вршилац дужности директора Агенције за лиценцирање стечајних управника Ивана Матић.

У паузи скупа о примени новина у Закону о стечају у Привредној комори Србије (ПКС), она је новинарима рекла да ће измене Закона о стечају знатно убрзати стечајни поступак и спречити да повезана лица извлаче
паре из стечајних дужника.

Извлачење пара је, према речима Матићеве, онемогућено увођењем четвртог реда поверилаца у који спадају лица повезана са стечајним дужником рођачким или пословним односом, која сада последња долазе на ред за наплату дуга.

Повериоци у четвртом исплатном реду, како је прецизирала Матићева, могу да наплате потраживања тек пошто то ураде повериоци првог, другог и трећег исплатног реда.

"Уочено је да су раније највећа потраживања имала лица која су повезана са стечајним дужником, што у преводу значи да су имовину извлачили из тог предузећа, које је тада као љуштура слато у стечај, где би се та повезана лица појавила као приоритетни повериоци", рекла је она.

Матићева је истакла да су, према Закону о стечају, повериоци првог реда радници са потраживањима, односно зарадама, годину дана уназад од отварања поступка.

Лакше ће бити и судијама

Судија Привредног суда у Београду Љиљана Павловић је рекла да ће вођење стечајног поступка судијама олакшати и то што стечајне органе бирају повериоци и што повеза лица са стечајним дужником више нису у одбору поверилаца. 

"Искуство до сада је било да лица повезана са фирмом у стечају одмажу, уместо да помажу", рекла је она новинарима у Привредној комори Србије. 

Павловићева, која је председник Стечајног одељења Привредног суда, оценила је да ће измене Закона о стечају реално утицати на ефикасност стечајног поступка са аспекта судије који води поступак.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер