петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Вејвода: Не можемо кад и Хрвати у ЕУ
Хроника

Иван Вејвода: Не можемо кад и Хрвати у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. март 2011.

Србија не може у ЕУ заједно са Хрватском, која постаје њен члан највероватније крајем године. Али до тада очекујем да ће Србија испунити услове и добити статус кандидата, ма како то неки оспоравали. Хрватска је сада заиста веома близу решавања свих захтева и они тај посао могу да заврше до краја године, каже Иван Вејвода, директор Балканског фонда за демократију, медијатор Бриселског форума, одговарајући на питање колико је реална опција да све земље западног Балкана заједно уђу у ЕУ и може ли Србија са Хрватском у ЕУ.

Да ли постоји могућност да после Хрватске ЕУ затвори врата?

Хрватска до краја године очекује да уђе у ЕУ. Црна Гора чека датум за почетак преговора. Македонија је још блокирана због нерешеног имена са Грчком. Цео регион је у процесу интегрисања, сада је питање да ли се на унутрашњем плану испуњава оно што ЕУ очекује, али с друге стране, важно је и да ЕУ одржи интерес за интеграцију западног Балкана.

Дежер је рекао да Србија неће добити статус кандидата крајем године?

То је хипотетичко питање. Из разговора са разним личностима Бриселу и шире, чујем да се разуме да је важно да се процес интеграција одржи и да заустављање није добро. Али свака земља, па и Србија, мора да испуни услове, сходно томе шта је на дневном реду. Рећи већ у марту да Србија неће у октобру или новембру добити кандидатуру неодговорно је. Верујем да ћемо добити статус кандидата у октобру или новембру.

Шта су кључне ствари од којих ЕУ неће одустати?

Не смемо заборавити, пре свега, хашку обавезу. Она је апсолутни приоритет. Међутим, знамо да ту постоји и преседан, учињен у случају Хрватске, која је добила статус кандидата иако Готовина није био ухапшен, а то је био услов. Тај услов померен је за добијање датума за почетак преговора.

Да ли то значи добијање статуса кандидата и без хапшења Младића?

Преседани ипак нешто значе, иако треба имати у виду другачије околности и друго време. Осим тога, Холандија има у односу на Србију посебне ставове, то задире у питање њене унутрашње политике.

Шта су кључне препреке Србије ка ЕУ, шта ће поручити у Бриселу председнику Тадићу?

ЕУ очекује решавање питање парламентарних мандата, закона о реституцији, правосудну реформу и види се да је Министарство правосуђа озбиљно схватило сугестије и да се ради заједно са европским институцијама на довршавању правосудних реформи на прави начин. Важни су ту и борба против криминала и корупције.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер