петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Вејвода: Аутономија за Србе је једини реалан компромис на Косову
Хроника

Иван Вејвода: Аутономија за Србе је једини реалан компромис на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. септембар 2011.

Подела Косова више није реална опција. Сада смо у ситуацији да је реална опција једна врста суштинске аутономије за Србе, компромис који ће омогућити да север Косова има посебан статус у коме ће Срби имати осећај да су самовласни, да имају везе са Београдом у много домена, да се не осећају затворени у нешто што неће, а да притом Приштина не осећа да је изгубила своју територију - каже у интервјуу за „Блиц“ Иван Вејвода, извршни директор Балканског фонда за демократију и потпредседник за програме Немачког Маршаловог фонда САД.

Експерт за међународну политику и бивши саветник за спољну политику премијера Зорана Ђинђића истиче да је после посете немачке канцеларке Ангеле Меркел јасно да Европска унија од Србије очекује да брже решава питање Косова и да понуди компромисна решења. Вејвода наглашава да је то, питање севера и права Срба на целом Косову управо у интересу Србије, мада су сва решења тешка и нема идеалних.

Који су главни ризици тренутне ситуације?

- Питање спорог решавања проблема Косова осујећује питања као што су економски раст, запосленост, инвестиције... Инвеститори гледају колико је земља стабилна и кад погледају пут нас и виде да Косово није решено, они иду даље. Статус кандидата у ЕУ није угрожен. Да ли ћемо добити датум преговора и да ли ће он бити условљен, директно је повезано с понашањем Београда према косовском проблему и начином на који ЕУ то посматра. Инцидент би вратио и нас и ЕУ и Приштину више корака уназад и успорио садашњи позитиван развој у дијалогу Београда и Приштине. То су параметри у оквиру којих мора да се пронађе трезвено решење.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер