петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Тасовац: Унапређење медијске сцене у врху приоритета Владе Србије
Хроника

Иван Тасовац: Унапређење медијске сцене у врху приоритета Владе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

Београд -- Министар културе и информисања Иван Тасовац каже да је унапређење медијске сцене у врху приоритета Владе Србије.

Како је рекао, постоје "искрене намере да се ствари учине још бољим, баш као што медијима припадују неспорна и неотуђива права и слободе што не сме бити доведено у питање".

"Постојање владине комисије за истраживање убистава новинара показује искрену жељу власти да се расветле тамне мрље наше турбулентне прошлости", истакао је Тасовац.

Тасовац је говорећи на на скупу у Београду о заштити безбедности и интегритета новинара у организацији ОЕБС-а истакао значај одговорности самих новинара.

Министар је подвукао важност саморегулације унутар новинарске бранше, професионализма, поштовања кодекса и вишег нивоа медијске писмености, "на којој треба порадити да би се боље разумели".

"Искрено и без рукавица саветујем понекад поглед у огледало и суочавање са сопственим одразом. Колико важи за политику, то у не мањој мери важи и за новинарство", казао је Тасовац.

Министар је навео да је Србија прошле године донела три медијска закона и низ подзаконских аката и да су повећана новчана средства за суфинансирање пројеката којима се промовише јавни интерес.

Он је рекао да је први пут у једном овдашњем медијском закону дефинисан јавни интерес који прецизира да је нужно постојање непристрасног, правовременог, истинитог и потпуног информисања свих грађана.

"Јавно информисање је слободно и не подлеже цензури, забрањена је посредна и непосредна дискриминација, а физички напади на новинаре и уреднике се кажњавају на основу закона", додао је Тасовац.

Подршка државе слободи медија огледа се, према његовим речима, и у процесу приватизације медија, јер постоји гаранција да ће основна делатност трајати најмање пет година, да ће новинари у случају пропасти као запослени имати шансе добију акције тог медија и очувају уређивачку политику.

"Заштиту представља и када се путем Регистра медија омогући увид у то ко су власници медија, ко им донира и колико држава издваја на различитим нивоима власти, што раније није било могуће", навео је министар.

Министар спољних послова Србије и председавајући ОЕБС-а Ивица Дачић изјавио је да је Србија чврсто опредељена за заштиту безбедности новинара и слободе изражавања што је кључни елемент сваког истински демократског друштва.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер