уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Мркић: Номиновање Дачића, Тачија и Ештон за Нобелову награду је стварно дивна вест
Хроника

Иван Мркић: Номиновање Дачића, Тачија и Ештон за Нобелову награду је стварно дивна вест

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. децембар 2013.

Београд - Шеф дипломатије Иван Мркић каже да одавно није чуо бољу вест од те да српски и албански кокус за Нобелову награду за мир номинују Дачића, Ештонову и Тачија.

"У таквим околностима, у тој огромној администрацији (САД) и влади, која је као нека хидра, да падне некоме на памет да истакне за номинацију председника наше владе - то је стварно дивна вест", рекао је Мркић.

Уз констатацију да Србија није позната као неко ко успешно организује лобирање или води неке кампање и напомињући да не зна какав ће бити исход иницијативе, Мркић је указао да чињеница је номинација стигла од конгресмена и то различитих партија представља знак признања којим сви треба да се дичимо.

"Да ли ће то бити? Дај боже, ја бих волео да тако и буде на крају", рекао је он.

Представници српског и албанског кокуса у Конгресу САД упутили су писмо Нобеловом комитету у којем номинују премијера Србије Ивицу Дачића, косовског "премијера" Хашима Тачија и високу представницу ЕУ Кетрин Ештон за Нобелову награду за мир за 2014. годину, због њихове кључне улоге у нормализацији односа Београда и Приштине, потврђено је Танјугу у српском кокусу.

Сам премијер је, коментаришући вест, рекао да је несумњиво да се напредак постигнут у дијалогу са Приштином веома цени у међународној заједници, можда више него у самој Србији, јер је донео извесну стабилност у региону, али да не верује да су велике шансе да се то догоди.

То, међутим, може да буде наговештај поправљања спољнополитичке позиције Србије будући да се ради о предлогу америчких конгресмена, додао је он.

Тачи је на свом профилу на Фејсбуку написао да номинација за Нобелову награду за мир припада грађанима Косова, док је Ештонова у интервјуу "Новом магазину" рекла да Бриселски споразум није њен успех, већ успех Београда и Приштине, а да је Европска унија само помогла у том процесу.

"Нема нових уцена, нити бисмо ми то прихватили"

Београд -- Шеф дипломатије Иван Мркић изјавио да неће бити нових услова Брисела када је реч о Косову и најавио јачање активности српске дипломатије с почетком преговора.

"Никаквих уцена ту неће бити, ми идемо у нормализацију прилика у покрајини, нама је то циљ и то смо прокламовали више пута", рекао је Мркић за ТВ Пинк и додао да питање нормализације треба више посматрати са становишта свакодневног живота.

Према његовим речима, Београд жели да сви људи, и Срби и Албанци, живе све нормалније и да постоји слободан проток робе и кретање људи, да се свакодневни живот потпуно нормализује.

"Нема нових уцена, нити бисмо ми то прихватили", поручио је шеф српске дипломатије.

На питање како ће МСП лобирати за Србију кад почну преговори са ЕУ, шеф српске дипломатије казао је да постоји непрестана активност.

"Немамо посебан план кампање, него учествујемо у ономе што је стандардизовано у таквим случајевима и појачавамо рад и ангажујемо више људи и обучавамо их да би нас што боље представљали", рекао је он у разговору за ТВ Прва.

Када је реч о кандидатима за упражњена места у српским дипломатским представништвима, Мркић је навео да има адекватних кандидата, мада они нису концентрисани у једној институцији.

"Имамо способних људи који ће представљати нашу земљу, сасвим сигурно, дично и онако као што ова земља заслужује", рекао је он.

Мркић је поновио да је Министарство спољних послова доставило Комисији за истраживање убистава новинара податке о могућем сведоку у истрази о убиству новинара Славка Ћурувије који су пронађени у архивама МСП о томе ко је био ангажован на Косову и Метохији.

"Оно до чега смо дошли, тај списак смо предали Комисији Владе која се тиме бави. Сви други наслови и тумачења су бесмислена", рекао је он и додао да је реч о списку у коме су наведене особе које су тада били на тим дужностима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер