петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Италијански председник критиковао Меркелову и Саркозија
Хроника

Италијански председник критиковао Меркелову и Саркозија

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

РИМ - Италијански председник Ђорђо Наполитано оштро је данас критиковао француског председника Николу Саркозија и немачку канцеларку Ангелу Меркел због тога што су "изразили непоштовање" према Италији.

"Не смемо да изгубимо из вида суштину питања и изазова пред нама због неприкладних и непријатних изјава (на маргинама институционалних сусрета шефова влада) које показују недостатак поверења у обавезе које је преузела Италија", поручио је Наполитано у саопштењу.

Наполитано је тако реаговао на понашање Саркозија и Меркелове који су у недељу у Бриселу одговарајући на новинарско питање о Италији и дужничкој кризи разменили осмехе и изазвали општи смех у сали.

Двоје званичника тако су реаговали на питање о уверавањима која им је премијер Италије Силвио Берлускони дао поводом решавања економске кризе те земље.

Ту реакцију су пренели сви италијански медији и она је изазвала разочараност јавног мњења у тој земљи, иако су Берлин и Париз касније покушали да објасне да се радило о неспоразуму.

"Нико не прети независности наше земље нити може да покуша да је стави под свој надзор. Већ 60 година прихватамо ограничења нашег суверенитета, у условима једнакости са другим земљама, и то смо учинили да бисмо изградили уједињену Европу", додао је председник.

"Данас смо више него икад сви у истом броду који плови по узбурканом мору. Свака земља треба да обавља свој задатак и међусобно треба да гарантујемо неопходну солидарност", оценио је Наполитано.

Он се обратио и премијеру Берлусконију поручивши му да је "за Италију дошао тренутак да се утврде те 'нове одлуке велике важности' које је сам премијер званично најавио", али није и усвојио.

ЕУ захтева од Италије да усвоји низ реформи како би избегла продубљивање дужничке кризе и како не би угрозила читаву еврозону.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер