петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Исток Павловић: Теорије завере о шпанском грипу из 1918. Није било интернета, али су људи били једнако маштовити као и данас
Хроника

Исток Павловић: Теорије завере о шпанском грипу из 1918. Није било интернета, али су људи били једнако маштовити као и данас

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. април 2020.

 Шпански грип 1918, који је побио око 3% човечанства, имао је своје теорије завере - сличне овима које круже данас. Ево неких:

Једна од главних теорија била је да су тај вирус измислили Немци, да би се осветили јер су изгубили рат. У новинама широм света били су текстови о томе како су Немачке подморнице пристајале ноћу тајно уз веће градове света, и у њих пуштали вирус.

У Америци је кружила теорија да је Немачка подморница пристала једне ноћи у Бостон и пустила облак са вирусом, а као доказ су наводили изјаву неке старице која се куне да се те ноћи пробудила и видела црни облак изнад луке у Бостону.

Друга верзија приче била је да су Немци изашли из подморнице и раштркали се по граду са теглама пуним вируса, па су улазили у места са пуно људи (позоришта нпр) и у њима отварали тегле.

Такође, ту је била и теорија да су Немци убацили вирус у аспирин, односно немачка компанија Бајер која га је правила, те се тако проширио. Па су људи масовно избегавали аспирин.

Даље, као што данас имамо 5Г заверу, у то време су се тек појавиле радио станице као медиј, и људи су се страшно плашили радио таласа. Теорија је била да су радио таласи изазвали вирус, да треба срушити радио предајнике јер је највише болесних у околини радио предајника итд.

Такође, у свакој држави је била теорија да је вирус дошао из њима суседне државе коју не подносе. У Русији су ово звали “Кинеска болест”, у Немачкој “Руска куга”, у Јапану “Америчка болест”, у Италији “Немачка болест” и тако даље.

Све у свему, није било Интернета, али су људи били једнако маштовити као и данас.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер