петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Исламска држава преузела одговорност за напад у парламенту Ирана
Хроника

Исламска држава преузела одговорност за напад у парламенту Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. јун 2017.

Исламска држава је објавила видео-снимак за који је тврдила да је из зграде Парламента Ирана. То је први пут да је та екстремистичка организација преузела одговорност за неки напад у Ирану.

Та сунитска екстремистичка група ратује против снага које у Сирији и Ираку подржава Иран, и сматра иранске шиите одметницима који заслужују смрт.

"Кренуо сам у болницу. Изненада се зачула пуцњава која је трајала два три минута. Настала је гужва, стигла је полиција, блокирала улицу и од тада сам овде", рекао је један од очевидаца, док је други додао: "Стајали смо овде и чуо сам када је полиција рекла да је пет наоружаних људи ушло у парламент. Чак сам и видео једног који је био погођен метком. Стрпали су га на колица и одвезли према болници".

Шеф антитерористичког одељења при Министарству за обавештајне послове изјавио је да је спречен трећи терористички напад и да су терористи ухапшени. Власти су позвале грађане да избегавају возила јавног превоза.

Овај напад ће сигурно ојачати одлучност нашег народа и борба против тероризма. Терористички напади захтевају међународну сарадњу и заједничку борбу, рекао је ирански министар спољних послова Џавад Зариф.

Ирански званичници ове нападе покушавају да представе као мали инцидент и ако је зграда парламента заштићена са више полицијских прстенова, а маузолеј оснивача Исламске републике, ајатолаха Хомеринија има највиши симболички значај за све Иранце и шиите.

Био је ово лаган посао за наше службе безбедности. Посланици могу нормално да наставе са својим радом. То није био велики проблем, али показује колико је тероризам незгодан, рекао је ирански званичник.

Ипак није тако: ватрено оружје било које врсте није дозвољено у Ирану, дакле морало је да буде вероватно прошверцовано. Терористички напади на територији Ирана су изузетно ретки, док снаге Техерана већ дуго укључене у борби против такозване Исламске државе.

(Н1 – Владан Алимпијевић) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер