петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иран предлаже Ираку пројекат за наставак изградње нафтовода који пролази кроз Ирак до сиријске луке Бањас на Средоземном мору
Хроника

Иран предлаже Ираку пројекат за наставак изградње нафтовода који пролази кроз Ирак до сиријске луке Бањас на Средоземном мору

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. август 2019.

 Иранске власти су предложиле Ираку пројекат за наставак рада нафтовода, који пролази кроз Ирак, до сиријске луке Бањас на Средоземном мору, због пораста претњи у Ормуском мореузу, јавила је ирачка телевизија „Сумерија“, позивајући се на неименовани извор.

„Техеран је поново покренуо тему пројекта за извоз нафте путем нафтовода који би пролазио кроз територију Ирака и завршавао се у сиријској луци Бањас у Средоземном мору. На тај начин би се могле избећи америчке санкције и не би се користио Ормуски мореуз, јер постоји већи страх да би он могао бити затворен у случају војног сукоба САД и њихових савезника са Ираном“, рекао је извор канала.

Према његовим речима, тај пројекат Иран је предлагао и ранијих година, али је 2014. године због рата у Сирији и Ираку заустављен.

Извор наводи да се предлажу две опције: изградња новог нафтовода дужине 100 километара, од чега би 50 километара прошло кроз Ирак, или ремонт нафтовода Киркук-Бањас, који не функционише од 1982. године, што би платио Иран. Кроз тај нафтовод може да прође 1,25 милиона барела нафте дневно, нагласио је извор.

Ирачке власти, наводно, за сада нису одговориле на предлог Ирана.

„Ирак сматра да му тај предлог није у интересу, чак може да му наштети, узимајући у обзир да Багдад може да извезе своју нафту у средоземне земље кроз луку Бањас, без учешћа Ирана“, навео је извор.

Неименовани посланик Парламента Ирака је навео да би тај пројекат омогућио да се извозе нафта и гас у Сирију, али и Либан, који тако може да реши велики проблем у вези са недостатком струје.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер