четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иран: Иза убистава научника стоје извесни кругови из иностранства
Хроника

Иран: Иза убистава научника стоје извесни кругови из иностранства

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

 ТЕХЕРАН - Иранске власти саопштиле су данас да имају чврсте доказе да „кругови из иностранства” стоје иза убистава иранских нуклеарних стручњака и затражиле од Савета безбедности УН да осуде њихову смрт.

Амбасадор Ирана у УН Мохамед Хазаи позвао је генералног секретара Бан Ки-муна, Савет безбедности и председника Генералне скупштине УН Насира Абдулазиза ал-Насера да осуде убиства „на најстрожи начин”.

У писмима упућеним овим званичницима, Хазаи је назвао убиства „окрутним, нехуманим и криминалним актима тероризма”.

„Постоје чврсти докази да извесни кругови из иностранства стоје иза ових убистава. Таква терористичка дела изводе се у намери да се прекине ирански мирнодопски нуклеарни програм, уз погрешну претпоставку да дипломатија није довољна за то”, рекао је Хазаи.

Мостафа Ахмади Рошан четврти је универзитетски професор нуклеарних наука који је убијен, подсетио је АФП.

Рошан је убијен у експлозији магнетне бомбе која је била „прилепљена” за његово возило и две особе су повређене од којих је једна преминула од задобијених повреда, јавила је иранска новинска агенција Фарс.

Техерански званичник окривио је Израел за напад пошто је био истоветан ранијим у којима су на мети били ирански научници.

Фарс наводи да је убијени научник Рошан (32) радио у нуклеарном постројењу Натанз у иранској провинцији Исфахан, на пројекту прављења полимеричне мембране која се користи за сепарацију гаса.

Три иранска научника су убијена у протекле две године када су њихови аутомобили дигнути у ваздух под сличним околностима.

Двојица од тројице убијених радили су на нуклеарним програмима у Ирану.

Америка је категорички негирала учешће у убиству Рошана и у исто време осудила претње Техерана да ће затворити стратешки важан мореуз Ормуз.

„Категорички поричем било какво учешће Америке у насиљу било какве врсте у Ирану”, рекла је државна секретарка Хилари Клинтон, а пренела агенција Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер