Početna strana > Hronika > Iran i šest svetskih sila postigli sporazum - Teheranu će biti ukinute sankcije u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa
Hronika

Iran i šest svetskih sila postigli sporazum - Teheranu će biti ukinute sankcije u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. jul 2015.

Sedam srećnih država - o čemu su se zaista dogovorili Zapad i Iran i zašto je to svetska vest dana

Republika Iran i delegacije šest svetskih sila (SAD, Rusija, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Kina) postigli su dogovor o ograničavanju spornog iranskog nuklearnog programa, dok će toj zemlji zauzvrat biti ukinute sankcije.

Nasmejani potpisnici sporazuma: DŽon Keri deluje posebno zadovoljno ishodom razgovora

Nakon 18 dana intenzivnih pregovora u Beču istorijski sporazum je konačno potpisan. Nakon bojazni svetskih sila da postoji ozbiljna pretnja da Iran dobije atomsko oružje, što bi otvorilo i mogućnost još jedne američke vojne intervencije u muslimanskom svetu, ta zemlja je pristala na ograničavanje svog nuklearnog programa.

Pomenuti sporazum sprečiće Iran da proizvede dovoljno materijala za pravljenje nuklearnog oružja za najmanje narednih 10 godina i uvešće nove odredbe za inspekciju iranskih postrojenja, uključujući i vojnih.

Hasan Rohani: Iran nikad neće težiti nuklearnom oružju

Nuklearni sporazum između Irana i šest svetskih sila, predstavlja novo poglavlje saradnje Islamske Republike sa spoljnim svetom nakon godina sankcija.

To je izjavio iranski predsednik Hasan Rohani u televizijskom obraćanju uživo posle postizanja sporazuma.

Rohani je rekao da će Iran poštovati obaveze iz sporazuma dok to čine i svetske sile i dodao da sporazum štiti ono što je Iran ostvario u okviru nuklearnog programa, i da će eliminisati međusobno nepoverenje, naveo je Rojters.

Iran "nikada neće težiti nuklearnom oružju, sa ili bez implementacije" sporazuma, kazao je Rohani.

Takvo oružje "u suprotnosti je sa našom verom" i protivno dekretu vrhovnog verskog vođe ajatolaha Alija Hamneija kojim se zabranjuje razvoj atomske bombe, istakao je Rohani, preneo je AFP.

Rohani je, takođe, pozvao susedne zemlje da ignorišu, ono što je nazvao, propagandom Izraela, naglasavši da Iran ima zajednički interes za stabilnost u regionu.

Amano: Mapa rešenja je otkrivena

Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano izjavio je danas da je sa Iranom potpisao mapu puta koja će omogućiti istragu ranijih i sadašnjih nuklearnih aktivnosti Islamske republike, što je ključni deo nuklearnog sporazuma Teherana sa šest svetskih sila.Amano je na konferenciji za novinare u Beču rekao da namerava da predstavi izveštaj o rezultatima svoje istrage Bordu guvernera IAEA do 15. decembra.

Sporazum, takozvani Zajednički sveobuhvatni plan delovanja postignut je posle više od dve nedelje teških pregovora u Beču, tokom kojih su probijena tri roka za postizanje konačnog dogovora. Iranski ministar spoljnih poslova Mohamad DŽavad Zarif i državni sekretar SAD DŽon Keri, koji su vodili većinu pregovora, pretili su da će napustiti pregovarački sto i uzajamno su se optuživali za nepopustljivost.

Preokret je došao posle nekoliko ključnih kompromisa. Iran je prihvatio da se nastavi UN embargo na oružje u narednih pet godina, s mogućnošću da se prekine ranije ako Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) definitivno potvrdi da Iran ne razvija atomsko oružje.

Sličan uslov je stavljen na restrikcje UN na prenos tehnologije za balističke rakete Teheranu, koji može da traje do osam godina.

Iranska državna novinska agencija IRNA izvestila je da će sva nuklearna postrojenja u Iranu ostati operativna, na osnovu sporazuma postignutog u Beču.

"Sva iranska nuklearna postrojenja nastaviće s radom. Nijedno neće biti zaustavljeno ili uklonjeno. Iran će nastaviti obogaćivanje uranijuma. Istraživanje i razvoj ključnih centrifuga (IR6, IR-5, IR4, IR 8) će se nastaviti", javila je iranska agencija.

IRNA je prenela izjavu šefa iranske agencije za nuklearnu energiju Alija Akbara Salehija koji je rekao da sporazum Irana sa svetskim silama poštuje "crvene linije" njegove zemlje.

"Nakon potpisivanja mape puta (sa IAEA), svi problemi biće rešeni", rekao je Salehi.

Iran očekuju ekonomski rast i povećanje izvoza

Ukidanje sankcija Iranu će doneti brz ekonomski rast usled otklanjanja restrikcija koje su drastično naškodile uvozu i smanjili njegov izvoz nafte. Takođe, milijarde američkih dolara iranske imovine, zamrznute usled uvedenih sankcija, biće odmrznute.

U tom kontekstu, Iran će ojačati ekonomsku snagu, time i politički uticaj, na šta pak, neki bliskostočni akteri poput Saudijske Arabije i Izraela neće blagonaklono gledati. 

Ekonomski ugao

Priliv kapitala na tržište Irana nakon ukidanja sankcija mogao bi dostići milijardu dolara već 2016. godine, smatraju stručnjaci investicione banke Renesans kapital, Čarls Robertson i Deniel Solter.

Po mišljenju eksperata, otvaranje iranskog tržišta biće jedan od najinteresantnijih dogadjaja za zemlje u razvoju za mnogo godina.

Odnosi investitora prema Iranu posle ukidanja sankcija mogu biti isto onako pozitivni kakvi su bili prema Rusiji 1996. i 1997. godine, veruju u Renesans kapitalu.

Pored toga, posle skidanja sankcija Iran, po mišljenju stručnjaka, može da poveća izvoz nafte za 750.000 barela dnevno, na osnovu povećanja proizvodnje na 4,4 miliona barela dvnevno. U 2016. godini obim izvoza nafte može porasti za još 50.000 barela dnevno kroz prodaju 19 miliona barela nafte koji se čuvaju u cisternama.

Na taj način obim izvoza iranske nafte može da ostvari snažan rast, na 52 milijarde dolara, sa 35 milijardi. Pri tome, takav rast od 17 milijardi dolara predstavlja oko četiri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.

Prema proceni banke, rast realnog BDP Irana u 2015. finansijskoj godini (april 2015.- mart 2016. godine) može dostići pet odsto, a u 2016. finansijskoj godini 5,7 odsto. Rast investicija na godišnjem nivou u 2015. finansijskoj godini biće 10 odsto, a u 2016. - 12 odsto, prognoziraju stručnjaci Renesans kapital.

Vladimir Putin pozdravio sporazum

Predsednik Rusije nazvao je ovaj sporazum "razumnim izborom koji omogućava stabilnost i saradnju".

- Uvereni smo da je čitav svet danas doživeo veliko olakšanje. Možemo da odahnemo - rekao je Vladimir Putin.

Ruski predsednik dodao je da su "pregovarači, uprkos pokušajima da se opravdaju scenario zasnovan na sili, napravili čvrst izbor u korist stabilnosti i saradnje".

Putin je rekao da će ovaj sporazum doprineti saradnji Rusije i Irana u oblasti civilne nuklearne tehnologije i borbe protiv terorizma na Bliskom istoku.

"Svet je danas odahnuo"

Ruski predsednik Vladimir Putin je pozdravio sporazum o iranskom nuklearnom programu.

„Uvereni smo da je svet danas odahnuo", izjavio je on.   

Drago nam je da se rešenje zasniva na principu reciprociteta i postepenosti, a naša zemlja se dosledno zalagala za sve faze ovih kompleksnih pregovora“, rekao je on.

Ruski predsednik je izrazio očekivanje da će sve zainteresovane strane, pre svih zemlje „Šestorke“, u potpunosti ispunjavati nađeno rešenje.

„Politička volja koju su pokazali ’Šestorka‘ i Iran tokom završenih pregovora — zalog je uspešne implementacije akcionog plana koji je predviđen za daleku perspektivu. Novi jaki impuls dobiće naši bilateralni odnosi sa Iranom, na čiji razvoj više neće uticati spoljni faktor“, navodi se u tekstu saopštenja predsednika Vladimira Putina, objavljenom na sajtu Kremlja.

Sergej Lavrov: Ostaje embargo na isporuku oružja Iranu

Međunarodni embargo na isporuku oružja Iranu ostaće na snazi u narednih pet godina, ali isporuka će biti moguća u tom periodu uz posebnu dozvolu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, izjavio je danas ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov.

- Što se tiče zabrane isporuke oružja, Rusija i Kina insistiraju na ukidanju zabrane među prvim ograničenja koja su predmet ukidanja. Na duge staze, iranski partneri su se složili sa kompromisom. Dakle, (embargo) će ostati u narednih pet godina - rekao je Lavrov u Beču.

Govoreći da će isporuke oružja biti moguće Iranu pod određenim uslovima i pre isteka embarga, Lavrov je naveo da u tom periodu "isporuke će biti moguće uz odgovarajuću proceduru, obaveštenje i verifikaciju Saveta bezbednosti UN".

Ban Ki Mun: Presudan doprinos miru

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozdravio je "istorijski sporazum" Irana i šest svetskih sila, za koji veruje da će doprineti miru i bezbednosti u regionu.

- Nadam se, i iskreno verujem, da će ovaj sporazum dovesti do većeg međusobnog razumevanja i saradnje u mnogim ozbiljnim bezbednosnim izazovima na Bliskom istoku. Kao takav, može dati presudan doprinos miru i bezbednosti u regionu i šire - saopštio je Ban.

On je dodao da su "UN spremne da u potpunosti sarađuju sa svim stranama u procesu primene ovog sporazuma".

Mogerini potvrdila dogovor sa Iranom

Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini potvrdila je danas da je u Beču postignut sporazum sa Iranom o okončanju dugogodišnjeg spora o nuklearnom programu Teherana. Ona je novinarima, pre formalnog zaključenja sporazuma, kazala da je "dogovor znak za nadu za ceo svet".

- Niko nije rekao da će biti lako, istorijske odluke su sve samo ne takve. Uprkos svim odlaganjima, uspešno smo pregovore priveli kraju i rešili razmirice koje su trajale 10 godina - rekla je Mogerinijeva.

Iran je prihvatio "povratni mehanizam", prema kome neke od sankcija mogu da budu ponovo uvedene u roku od 65 dana, ukoliko sporazum bude prekršen. Embargo UN na oružje ostaće na snazi pet godina, a zabrana kupovine raketne tehnologije ostaće na snazi osam godina.

Federika Mogerini: Ovo je istorijski dan

BEČ - Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost EU Federika Mogerini objavila je danas u Beču zaključenje sporazuma Irana i šest svetskih sila kojim se okončava dugogodišnji spor o nuklearnom programu Teherana.

"Velika mi je čast da mogu da objavim da smo postigli sporazum o nuklearnom programu Irana“, rekla je Mogerini na konferenciji za novinare.

Ona je istakla da se radi o istorijskom danu, jer su stvoreni uslovi za izgradnju poverenja i otvaranje novog poglavlja u odnosima međunarodne zajednice sa Iranom.

Šef francuske diplomatije Loren Fabijus je najavio da će Savet bezbendosti UN usvojiti narednih dana rezoluciju kojom će biti potvrđen istorijski dogovor Irana i šest svetskih sila.

"Rezolucija će biti veoma brzo predstavljena Savetu bezbendosti UN. To je pitanje dana“, kazao je on posle zvanične objave o postizanju sporazuma.

Sporazum će, kako je dodao, omogućiti normalizaciju međunarodnih odnosa Teherana i rešiti određene krize na Srednjem istoku.

Hasan Rohani: Rešena je nepotrebna kriza

Iranski predsednik Hasan Rohani pozdravio je danas istorijski sporazum sa svetskim silama o iranskom nuklearnom programu i rekao da je njime rešena nepotrebna kriza posle pregovora u poslednjih 20 meseci.

"Ovaj sporazum pokazuje da konstruktivan angažman daje rezultate. Pošto je ova nepotrebna kriza rešena, pojavljuju se novi horizonti sa fokusom na zajedničkim izazovima" napisao je Rohani na "Tviteru".

Šef iranske diplomatije Mohamad DŽavad Zarif rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare da je sporazum sa svetskim silama "istorijski trenutak" i "novo poglavlje nade".

Iranska vlada večeras o sporazumu sa Hamneijem

Iranska vlada sastaće se večeras sa vrhovnim verskim vođom Irana, ajatolom Alijem Hamneijem, izvestila je novinska agencija Tasnim, nakon postizanja nuklearnog sporazuma izmedju Islamske Republike i šest svetskih sila.

"Vlada će se sastati sa vrhovnim vodjom večeras", rekao je zvaničnik za komunikacije i informacije u kabinetu predsednika Parviz Esmeili, a preneo Rojters.

Barak Obama: Šansu treba iskoristiti

Predsednik SAD Barak Obama izjavio je danas da sporazum sa Teheranom o iranskom nuklearnom programu treba iskoristiti i upozorio Kongres da će blokirati svaki zakon koji sprečava provođenje ovog dokumenta.

Obama je u obraćanju iz Bele kuće rekao da je Iranu ovim sporazumom blokiran svaki put ka nuklearnom naoružanju i da će Iran ukloniti dve trećine svojih centrifuga za obogaćivanje uranijuma i 98 odsto nuklearnog materijala.

Pored toga, dodao je Obama, Iran će modifikovati svoj reaktor da ne bi mogao da obogaćuje uranijum.

- Ovaj sporazum nije izgrađen na poverenju, nego na verifikaciji. Prvi put ćemo biti u poziciji da osiguramo provođenje svih ovih obaveza - rekao je američki predsednik.

Američki državni sekretar DŽon Keri izjavio je da je ovo dobar sporazum, za koji su se SAD i zalagale.

Nafta je pojefitnila na svjetskom tržištu poslije objavljivanja informacije da je na pregovorima u Beču postignut sporazum.

Barel nafte iz Severnog mora jeftiniji je za 1,6 odsto i sada košta 56,94 dolara, a barel sirove nafte u SAD je još jeftiniji i košta 50,48 dolara.

Alžirski ministar energetike rekao je da bi mogao biti sazvan vanredni sastanak OPEK-a da bi se uticalo na rast sadašnje cene barela.

Uloga Vašingtona

Vašington je želeo da se zadrži zabrana Iranu da uvozi i izvozi oružje zbog zabrinutosti da bi Iran mogao da poveća vojnu pomoć sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu, pobunjenicima iz plemena Huti u Jemenu, libanskoj militantnoj grupi Hezbolah i drugim snagama koje su suprotstavljene američkim saveznicima na Bliskom istoku kao što su Saudijska Arabija i Izrael.

Iranski lideri su insistirali na tome da se embargo okonča pošto se njihove sile bore protiv regionalnih neprijatelja kao što je Islamska Država. Imali su određenu podršku Kine i Rusije koja želi da poveća vojnu saradnju i prodaju oružja Teheranu.

rugi značajan kompromis je to što će UN inspektori moći da traže da posete iranske vojne lokacije u okviru svojih redovnih aktivnosti nadzora, čemu su se iranski lideri dugo protivili. Pristup nije automatski garantovan i može da bude odlagan, što će dati materijal kritičarima sporazuma.

Sporazum s Iranom postignut je posle skoro deset godina međunarodnih diplomatskih napora koji su do sada bili neuspešni. Prekidi u pregovorima nekad su trajali mesecima, a iranski nuklearni program se razvijao do te mere da su zapadne obaveštajne agencije navodile da treba samo nekoliko meseci da razvije sposobnost pravljenja atmskog oružja. SAD i Izrael su pretile vojnim odgovorom.

SAD su se pridružile pregovorima 2008. godine, a američki i iranski zvaničnici su se tajno sastali četiri godine kasnije u Omanu da vide da li je mogući diplomatski napredak. Ali proces je uglavnom bio u ćorsokaku do leta 2013. kada je Hasan Rohani izabran za predsednika i kada je proglasio da je njegova zemlja spremna za ozbiljne kompromise.

Poslednji korak

Još slede pregovori da se sporazum sproved u delo. Američki Kongres ima period od 60 dana da razmotri sporazum a za to vreme predsednik SAD Barak Obama ne može da sprovede bilo koji od ustupaka Iranu. Konges takođe može da glasa protiv sporazuma i preduzme dalje mere.

U Iranu se tvrda struja protivi rasformiranju nuklearnog programa. Izrael će biti jako protiv dogovora. On vidi iransku nuklearnu infrastrukturu kao smrtnu pretnju i upozorio je da bi mogao samostalno da preduzme vojne akcije ako je potrebno. Takođe neće biti sreći ni sunitski arapski rivali šiitskog Irana, kao što je Saudijska Arabija.

(V. F. - Agencije)

Iran i šest svetskih sila postigli sporazum - Teheranu će biti ukinute sankcije u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa

BEČ – Iran i šest svetskih sila postigli su istorijski sporazum o iranskom nuklearnom programu, na osnovu koga će Teheranu biti ukinute sankcije u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa, izjavio je danas neimenovani iranski diplomata.

„Naporan rad se isplatio i postigli smo sporazum. Neka Bog blagosovi naš narod”, izjavio je Rojtersu iranski diplomata koji nije želeo da bude imenovan.

Kako je prenela britanska novinska agencija, još jedan iranski diplomata je potvrdio da je sporazum postignut.

(Tanjug)    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner