уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Институт за европске послове“: Ставови грађана Србије према Косову се мењају, већи број испитаника него раније подржава независност зарад уласка у ЕУ
Хроника

„Институт за европске послове“: Ставови грађана Србије према Косову се мењају, већи број испитаника него раније подржава независност зарад уласка у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. август 2022.

Повећава се број становника који би подржали независност Косова зарад бржег уласка Србије у ЕУ, саопштио је Институт за европске послове.

Шесту годину, Институт за европске послове у сарадњи са Нинамедиа истраживачком кућом спровео је у периоду од 4. до 14. марта 2022. истраживање јавног мњења о односима Србије према Косову.

Истраживање је рађено на репрезентативном узорку од 1.228 испитаника на територији Републике Србије, без Косова и Метохије, методом CAWI, квантитативним истраживањем путем WEB панела.

Готово половина грађана сматра да је Косово изгубљено и да није могуће да Србија поново успостави пуну контролу над Косовом, наводи се у саопштењу.

Да је Косово изгубљено сматра 44,2 одсто грађана, док је 44,6 одсто става да није, а 11 одсто је неодлучних. Став да је Косово изгубљено је у већој мери изражен код жена, испитаника старости 30-59 године, испитаника са највишим нивоом образовања, из Војводине и градског становништва.

Већина грађана не зна шта је план Владе Србије за Косово, петина грађана мисли да ће ова Влада признати косовску независност, а јача мишљење да је неопходно успоставити трајни мир са Албанцима.

Нешто више од петине (23 одсто) испитаника сматра да ће ова Влада признати Косово, више од половине (56 одсто) испитаника сматра да ова Влада то неће учинити, док 21,1 одсто не зна да се изјасни по овом питању.

Став да ова Влада неће признати Косово у већој мери заступају мушкарци, испитаници старији од 60 година, са средњим и основним нивоом образовања и становници ванградских насеља.

Три трећине грађана, односно 75 одсто грађана не би подржало независност Косова зарад бржег уласка Србије у ЕУ, док би 16 одсто подржало, а 9 одсто је неодлучних.

Мушкарци и најстарији испитаници су бројнији у ставу да не би требало признати независност, као и испитаници са највише средњом завршеном школом, испитаници из свих региона сем Војводине и из ванградских насеља.

У односу на претходне истраживачке таласе примећен је највиши проценат испитаника икада који би признали независност Косова зарад бржег уласка у ЕУ.

Готово половина испитаника, тачније 49,9 одсто сматра да није могуће да Србија поново оствари пуну контролу и суверенитет над Косовом, док 35,0 одсто сматра да јесте могуће, а 15,1 одсто грађана наводи да не зна да одговори.

Да је то могуће, у већој мери сматрају мушкарци као и испитаници са најнижим нивоом образовања.

Убедљива већина испитаника, 87,7 одсто, не зна шта је план Владе Србије о Косову, а то су у већој мери жене, као и испитаници из градских насеља.

Више од половине испитаника (53,5 одсто) не би подржало план председника Александра Вучића који би Косову донео независност, а грађанима Србије стабилну државу и бољи стандард, 26,3 одсто би подржало овај план, док 20,2 одсто нема мишљење по том питању.

Они који не би подржали су претежно мушкарци, испитаници Јужне и Источне Србије и становници ванградских средина. У односу на претходни истраживачки талас, забележен је благи пораст оних који би подржали поменути предлог.

Уколико би сутра био референдум о независности Косова највећи број испитаника би гласао против: 60,5 одсто, с друге стране за би гласало 11,6 одсто, 15 одсто не би изашло на гласање, 13 одсто не зна како би гласало.

Испитаници који би гласали против су у већем проценту мушкарци, најстарији испитаници, са барем средњом завршеном школом, из свих региона осим Београда и ванградских насеља.

У односу на претходне истраживачке таласе приметан је благи пораст испитаника који би гласали за, пад оних који су против, независност Косова на референдуму као и благи пораст неодлучних, наводи се у саопштењу.

Три трећине испитаника (75,2 одсто) подржава успостављање трајног мира са Албанцима на Косову, 9,2 одсто је оних који су против, а 15,7 одсто не зна да одговори. ,

Старији од 45 година су чешће за успостављање трајног мира.

Поређењем са претходним таласом истраживања, бележи се пораст оних који подржавају трајни мир са Албанцима на Косову.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер