петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инсајдер: Министарство грађевинарства отказало сутрашње рушење нелегалног објекта на Панчићевом врху јер „није обезбеђена асистенција полиције“
Хроника

Инсајдер: Министарство грађевинарства отказало сутрашње рушење нелегалног објекта на Панчићевом врху јер „није обезбеђена асистенција полиције“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. август 2018.

И поред тога што је рушење нелегалног објекта од 1000 квадрата на Панчићевом врху заказано за 7. август, судећи по најновијим информацијама, то се ипак неће догодити сутра ујутро.

На питање новинара Инсајдера да ли ће рушење сутра бити спроведено у раније најављеном термину, из Министарства грађевинарства је стигао одговор да је рушење одложено јер није обезбеђена „неопходна асистенција полиције“. Рушење је одложено док се не испуни сви предвиђени услови, наводи се у одговору Министарства.

На питање шта су разлози за одлагање рушења у Министарству смо добили одговор да је уклањање нелегалног објекта и септичке јаме инвестироке Снежане Митковић одложено уз следеће објашњење:

„Уклањање овог нелегалног објекта, које ће трајати висе дана, биће извршено тек када Министарство обезбеди неопходну асистенцију полиције“.

У одговору није прецизирано ко је одговоран за то што није обезбеђена асистенција полиције.

Министарство подсећа да су сви остали услови испуњени.

„Републичка грађевинска инспекција Министарства грађевинарства донела потребна решења за уклањање ових нелегалних објеката. Скијалишта Србија обавестила су Министарство да је предметни објекат искључен са електро и водоводне мреже, а Министарство склопило уговор са предузећем које треба да уклони објекат“.

Подсетимо, Министарство грађевинарства је после скоро годину дана од када је почела градња нелегалног објекта од 1.000 квадрата на Панчићевом врху и после неколико налога и решења о рушењу, 25. јула ове године донело решење о извршењу рушења којим инвеститорку Снежану Митковић из Смедерева обавештава да ће објекат и септичка јама од 180 квадрата бити уклоњени, а крајем прошле недеље коначно су искључени су вода и струја.

Како је открио Инсајдер у емисији "Врх безакоња", нелегална градња на Панчићевом врху у Националном парку Копаоник, одвијала се скоро годину дана без икаквих проблема, наочиглед надлежних институција, па чак и уз помоћ појединих.

Бетонски објекат од 1.000 квадрата на Панчићевом врху, бесправно је изграђен у заштићеној зони, националном парку, на врху Србије, и то у зони која је на стотинак метара од административне границе са Косовом у којој је дозвола војске потребна чак и за постављање венца на спомен обележје Јосифу Панчићу. Упркос томе министар одбране Александар Вулин није сматрао да је дужан да одговори на питање зашто нису искоришћења овлашћења тог Министарства како би се спречила нелегална градња.

Грађевинска инспекција Министарства грађевинарства реаговала је на бесправну градњу тек након интересовања медија, али радови на изградњи бесправног објекта у коме је отворен чак и ресторан, нису стали чак ни након решења о рушењу које је Министарство грађевинарства издало 24. јануара 2018.

На више пута постављено питање новинара Инсајдера зашто се објекат не руши ако је издато решење о рушењу које не одлаже жалба, сваки пут нам је поновљено да то није могуће док се не заврши поступак пред Управним судом. Како је Инсајдер открио, могућност да поднесе тужбу против Министарства и одложи рушење, инвеститорка Снежана Митковић добила је на основу антидатираног захтева за легализацију, који је у њено име Министарству грађевинарства доставила Општина Брус.

Тужилаштво ни после два и по месеца није прикупило доказе за нелегалну градњу на Панчићевом врху

За то што је инвеститорка Снежана Митковић урадила предвиђене су озбиљне санкције. Према Кривичном закону за нелегалну градњу, осим новчаних казни, предвиђено је и од једне до осам година затвора уколико градитељи наставе да зидају после доношења решења о обустави радова.

Поставља се питање ко је довољно „јак“ да бесправно изгради ресторан од преко 1.000 квадрата без бојазни да ће му држава, како предвиђа закон, наредити да сруши вишемилионски вредан објекат – и то о свом трошку.

Министарство грађевинарства је 9. маја ове године ипак поднело кривичну пријаву против инвеститорке Снежане Митковић због бесправне градње.

Међутим, Основно тужилаштво у Брусу је тек након емитовања емисије Инсајдера „Врх безакоња“ 24. маја 2018. формирало предмет за проверу информација изнетих у емисији, а које се односе на захтев за легализацију Снежане Митковић који је био антидатиран. Како је Инсајдер открио, на захтеву који је у име инвеститорке Министарству грађевинарства доставила општина Брус, уписано је да је поднет 2014, иако је градња нелегалног објеката почела тек средином 2017, за шта постоје бројни докази.

Према истраживању Инсајдера управо тај документ је омогућио инвеститорки Снежани Митковић да тужи државу, односно Министарство грађевинарства Управном суду и одложи рушење, упркос решењу о рушењу које је донето још 24. јануара 2018. године.

Два месеца након формирања предмета, Инсајдеру је у овом тужилаштву речено да се прикупљају додатни подаци, те да ће одлука о покретању или непокретању кривичног поступка бити донета ускоро.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер