Početna strana > Hronika > Insajder: Investitor nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu otpočeo uklanjanje objekta, radovi nisu prijavljeni
Hronika

Insajder: Investitor nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu otpočeo uklanjanje objekta, radovi nisu prijavljeni

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. oktobar 2019.

Investitorka nelegalnog objekata na Pančićevom vrhu na Kopaoniku Snežana Mitković, više od dve godine od kada je građevinska inspekcija prvi put naložila rušenje, otpočela je samostalno uklanjanje objekta. Kako je Insajderu rečeno u JP „Nacionalni park Kopaonik“, to je potvrđeno dežurnim čuvarima koji su na terenu zetekli radnike koji uklanjaju crep sa krova nelegalnog objekta.

Dežurni čuvari Nacionalnog parka Kopaonik tokom obilaska terena zatekli su radnike koji na objektu uklanjaju crep sa krova. Kako je Insajderu rečeno u NP Kopaonik, čuvarima je tada menadžer restorana koji je otvoren u nelegalnom objektu, rekao da uklanjaju objekat.

„Čuvarima je rečeno da oni demontiraju objekat u sopstvenoj režiji. Počeli su od krova, uklanjaju crep, iznose nameštaj, a zatim i sve ostalo“, navode u NP Kopaonik. Čuvarima je rečeno i da će sutra na terenu biti angažovan i veći broj radnika.

Investitorka je, međutim i u ovom slučaju prekršila zakon jer je bilo kakve radove morala da prijavi. Kako je Insajderu potvrđeno, radovi nisu prijavljeni ni građevinskoj inspekciji, niti NP Kopaonik.

Odluka investitora da sam ukloni objekat usledila je samo dva meseca nakon što je ministar policije Nebojša Stefanović rekao da će objekat biti srušen najkasnije do kraja godine.

“Nesporno je da je objekat nelegalan i biće srušen do poslednje cigle. Neće ostati trunčica od njega. Pokazaće se vladavina prava”, rekao je Stefanović tada.

Inače, prema Zakonu o planiranju i izgradnji, obaveza investitora je da sam sruši nelegalni objekat. Ukoliko to ne uradi, rušenje organizuje, u ovom slučaju, Republička građevinska inspekcija tako što angažuje za to građevinsku firmu nakon čega se troškovi rušenja naplaćuju investitoru.

Za investitora je daleko jeftinije da sam ukloni objekat, jer se ponude firmi za rušenje objekata ove veličine kreću i do 250.000 evra.

Zakazano rušenje odloženo zbog odbijanja policije da pruži asistenciju

Zbog odbijanja policije da pruži asistenciju inspektorima, rušenje zakazano za 7. avgust prošle godine je odloženo dan ranije.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, pozivajući se na zakon, odbio je da obezbedi asistenciju policije bez dokaza da je pre toga pokušano rušenje.

S druge strane, uz obrazloženje da ne želi da ugrozi bezbednost svojih zaposlenih, Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović odbila je da bez asistencije policije sprovede rušenje nelegalnog objekta. Tako se slučaj nelegalnog zdanja na Pančićevom vrhu našao u pat poziciji i takvo stanje traje već godinu dana.

Stvar nije rešena ni nakon usvojenih izmena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnji u decembru 2018. godine. Ministarka Zorana Mihajlović je naime početkom 2019. na pitanje Insajdera rekla da je sada na neki način stavljena zakonska obaveza da Ministarstvo unutrašnjih poslova pomogne i asistira u rušenju nelegalno izgrađenih objekata.

„Mi ćemo ceo proces još jednom ponoviti, ali ne želim da i jednog jedinog trenutka neko bude ugrožen kada govorimo o rušenju bilo kojeg nelegalno izgrađenog objekata“, rekla je tada Mihajlović.

Status kvo je trajao godinu dana.

Nelegalna gradnja na Kopaoniku uz pomoć pojedinih nadležnih institucija

Kako je otkrio Insajder u emisiji "Vrh bezakonja", nelegalna gradnja na Pančićevom vrhu u Nacionalnom parku Kopaonik, odvijala se skoro godinu dana bez ikakvih problema, naočigled nadležnih institucija, pa čak i uz pomoć nekih od njih.

Građevinska inspekcija Ministarstva građevinarstva reagovala je na bespravnu gradnju tek nakon interesovanja medija, ali radovi na izgradnji bespravnog objekta u kome je otvoren čak i restoran, nisu stali čak ni nakon rešenja o rušenju koje je Ministarstvo građevinarstva izdalo 24. januara 2018.

Kako je otkrio Insajder, posle rešenja o rušenju u Ministarstvo je stigao zahtev za legalizaciju u kome se navodi da je nelegalni objekat postojao 2014. što kako je otkrio Insajder nije tačno. Zahvaljujući tom antidatiranom dokumentu, koji je u ime investitorke Snežane Mitković dostavila opština Brus, rušenje bespravnog objekta je odloženo.

Nakon toga Ministarstvo građevinarstva je podnelo krivičnu prijavu protiv predsednika Opštine Brus Milutina Jeličića zbog sumnje da je počinio krivično delo trgovine uticajem i dve krivične prijave protiv investitorke Snežane Mitković, zbog nelegalne gradnje i falsifikovanja službenih isprava. Podneta je krivična prijava i protiv direktora Skijališta Srbije Dejana Ćika koji je omogućio nelegalnom objektu da koristi vodu i struju preko tog preduzeća, što je krivično delo. Tužilaštvo je u međuvremenu odustalo od gonjenja Dejana Ćika uz uslov da u humanitarne svrhe uplati 150.000 dinara.

(Insajder)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner