петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инсајдер: Инвеститор нелегалног објекта на Панчићевом врху отпочео уклањање објекта, радови нису пријављени
Хроника

Инсајдер: Инвеститор нелегалног објекта на Панчићевом врху отпочео уклањање објекта, радови нису пријављени

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2019.

Инвеститорка нелегалног објеката на Панчићевом врху на Копаонику Снежана Митковић, више од две године од када је грађевинска инспекција први пут наложила рушење, отпочела је самостално уклањање објекта. Како је Инсајдеру речено у ЈП „Национални парк Копаоник“, то је потврђено дежурним чуварима који су на терену зетекли раднике који уклањају цреп са крова нелегалног објекта.

Дежурни чувари Националног парка Копаоник током обиласка терена затекли су раднике који на објекту уклањају цреп са крова. Како је Инсајдеру речено у НП Копаоник, чуварима је тада менаџер ресторана који је отворен у нелегалном објекту, рекао да уклањају објекат.

„Чуварима је речено да они демонтирају објекат у сопственој режији. Почели су од крова, уклањају цреп, износе намештај, а затим и све остало“, наводе у НП Копаоник. Чуварима је речено и да ће сутра на терену бити ангажован и већи број радника.

Инвеститорка је, међутим и у овом случају прекршила закон јер је било какве радове морала да пријави. Како је Инсајдеру потврђено, радови нису пријављени ни грађевинској инспекцији, нити НП Копаоник.

Одлука инвеститора да сам уклони објекат уследила је само два месеца након што је министар полиције Небојша Стефановић рекао да ће објекат бити срушен најкасније до краја године.

“Неспорно је да је објекат нелегалан и биће срушен до последње цигле. Неће остати трунчица од њега. Показаће се владавина права”, рекао је Стефановић тада.

Иначе, према Закону о планирању и изградњи, обавеза инвеститора је да сам сруши нелегални објекат. Уколико то не уради, рушење организује, у овом случају, Републичка грађевинска инспекција тако што ангажује за то грађевинску фирму након чега се трошкови рушења наплаћују инвеститору.

За инвеститора је далеко јефтиније да сам уклони објекат, јер се понуде фирми за рушење објеката ове величине крећу и до 250.000 евра.

Заказано рушење одложено због одбијања полиције да пружи асистенцију

Због одбијања полиције да пружи асистенцију инспекторима, рушење заказано за 7. август прошле године је одложено дан раније.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, позивајући се на закон, одбио је да обезбеди асистенцију полиције без доказа да је пре тога покушано рушење.

С друге стране, уз образложење да не жели да угрози безбедност својих запослених, Министарка грађевинарства Зорана Михајловић одбила је да без асистенције полиције спроведе рушење нелегалног објекта. Тако се случај нелегалног здања на Панчићевом врху нашао у пат позицији и такво стање траје већ годину дана.

Ствар није решена ни након усвојених измена и допуна Закона о планирању и изградњи у децембру 2018. године. Министарка Зорана Михајловић је наиме почетком 2019. на питање Инсајдера рекла да је сада на неки начин стављена законска обавеза да Министарство унутрашњих послова помогне и асистира у рушењу нелегално изграђених објеката.

„Ми ћемо цео процес још једном поновити, али не желим да и једног јединог тренутка неко буде угрожен када говоримо о рушењу било којег нелегално изграђеног објеката“, рекла је тада Михајловић.

Статус кво је трајао годину дана.

Нелегална градња на Копаонику уз помоћ појединих надлежних институција

Како је открио Инсајдер у емисији "Врх безакоња", нелегална градња на Панчићевом врху у Националном парку Копаоник, одвијала се скоро годину дана без икаквих проблема, наочиглед надлежних институција, па чак и уз помоћ неких од њих.

Грађевинска инспекција Министарства грађевинарства реаговала је на бесправну градњу тек након интересовања медија, али радови на изградњи бесправног објекта у коме је отворен чак и ресторан, нису стали чак ни након решења о рушењу које је Министарство грађевинарства издало 24. јануара 2018.

Како је открио Инсајдер, после решења о рушењу у Министарство је стигао захтев за легализацију у коме се наводи да је нелегални објекат постојао 2014. што како је открио Инсајдер није тачно. Захваљујући том антидатираном документу, који је у име инвеститорке Снежане Митковић доставила општина Брус, рушење бесправног објекта је одложено.

Након тога Министарство грађевинарства је поднело кривичну пријаву против председника Општине Брус Милутина Јеличића због сумње да је починио кривично дело трговине утицајем и две кривичне пријаве против инвеститорке Снежане Митковић, због нелегалне градње и фалсификовања службених исправа. Поднета је кривична пријава и против директора Скијалишта Србије Дејана Ћика који је омогућио нелегалном објекту да користи воду и струју преко тог предузећа, што је кривично дело. Тужилаштво је у међувремену одустало од гоњења Дејана Ћика уз услов да у хуманитарне сврхе уплати 150.000 динара.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер